„Synové byli malí, nejmladšímu nebyl ani rok, starším byly tři a pět. Neměli žádný mentální koncept toho, co je čeká, a tak to přijali dobře. Podepsalo se to na nich v dobrém,“ ohlíží se Sokolíčková.
Timo Partonen z finského institutu národního zdraví doporučuje, aby pod jejich světlem byli lidé v zimě asi hodinu denně, ideálně ráno před devátou hodinou.
Skoro každý si z dovolené přiveze dojmy a fotky. Ty dnes může dát snadno na Facebook. Například redaktor Karlík si na dovolené v polských Krkonoších vyfotil tunel a dal ho právě na sociální sítě.
Mohou extrémy léčit? Stále oblíbenější je terapie tmou, kdy jsou zájemci zavření alespoň týden v úplné temnotě. Při kryoterapii jsou zase lidé v komoře, kde teplota klesá až na minus 120 stupňů.
Města, firmy i jednotlivci se v sobotu večer mohou zapojit do akce Hodina Země. Cílem celosvětové kampaně je upozornit na potřebu omezit příspěvek lidstva ke změnám klimatu. Ve 20:30 se na hodinu do tmy ponoří například brněnský hrad Špilberk, radniční věž v Ostravě, kutnohorský chrám svaté Barbory i další památky či veřejné osvětlení.
Řada obcí, památek i domácností po celém Česku bude večer 60 minut potmě. Připojí se tak symbolicky k akci s názvem Hodina Země. Už podesáté se tímto způsobem celosvětově upozorňuje na nutnost šetřit energiemi a na postupnou změnu klimatu.
Se změnou zimního času na letní se prodlužuje den. Pražané tak méně svítí jak na ulicích, tak i v bytech. Přesto město intenzivně ozařují lampy, světla domů, z průmyslů a také dopravy. Společně tvoří takzvaný světelný smog, který může narušovat spánek, škodit pracovníkům na noční směně nebo zvířatům.
159 obcí v Česku se večer připojilo k akci Hodina Země. Na některých místech zhaslo veřejné osvětlení i nasvícení památek. Celosvětová akce má každoročně za cíl připomenout změny klimatu, na kterých se podílí i spotřeba elektřiny.
Miliony lidí a tisíce měst i firem po celém světě dnes večer zhasnou na hodinu svá světla. Připojí se tak k celosvětovému klimatickému happeningu, který dostal název Hodina Země. Jeho cílem je symbolicky upozornit na vysokou spotřebu energie. Tato akce se těší stále větší popularitě také v České republice.
Míst na planetě, kde je možné spatřit přirozenou tmu, rychle ubývá. Na dnešek připadá ‚Světová noc ochrany noční oblohy,‘ která má upozornit na negativní dopady takzvaného světelného znečištění.