„Je to úlet, ale věřím tomu, že některým lidem by se to líbilo. Tady je řád a pořádek, akorát občas někdo zmizí, občas někdo někam nemůže,“ říká v pořadu Host Lucie Výborné třeba o Turkmenistánu.
Celá sbírka přitom začala nenápadně. V plánu rozhodně nebylo, že se jednou nafoukne na padesát kusů – od předválečné Škody Popular až po pick-upovou verzi Felicie.
Cestovatel Dan Přibáň projel se žlutými trabanty křížem krážem takřka celý svět. Pro novou výpravu, která je však kvůli pandemii koronaviru v nejasné budoucnosti, už má ale nové vozidlo.
Většina divadelních souborů nebo hudebníků sice ještě stále působí na internetu, některé scény, zejména kina, se už ale pomalu vrací do běžného provozu.
Žlutý trabant a cesta kolem světa plná útrap a průšvihů. To je nyní už synonymum pro náčelníka projektu Transtrabant Dana Přibáně, který byl hostem pořadu Hovory.
„Co zásadního jsem si za těch deset let uvědomil a pochopil, že ty věci realizovat jdou. To připuštění si toho, že to je možné, je hodně důležité.“ říká cestovatel Dan Přibáň
Přes tři miliony trabantů sjelo z výrobní linky v německém Cvikově. Toho úplně posledního vyrobili přesně před 25 lety. Bakelitové auto mělo motorizovat Německou demokratickou republiku, bylo levné a nenáročné. Pro svou jednoduchost se také často stávalo terčem vtipů. Dodnes má ovšem trabant své fanoušky po celém světě a v Berlíně mu dokonce vybudovali muzeum.
Výprava Trabantem napříč Tichomořím je po několika měsících zpátky v Praze. Na letišti v Praze přistál po 15. hodině odpolední i vedoucí celé výpravy Dan Přibáň. Přivítat ho přišli lidé, kteří mu fandili a podpořili ho finančně v rámci takzvané crowdfundingové kampaně na serveru Startovač.
Expedice Trabantem napříč Tichomořím je na indonéském ostrově Bali. Pro některé by to byla dovolená snů. Ležet na písečné pláži, pozorovat azurové moře a užívat si luxusní ubytování. Jenže výprava poznává ostrov trochu jinak. Cestovatelé projíždějí jeho hornatou částí a brzdí je hustá doprava.
Expedice Trabantem napříč Tichomořím už má svá vozidla. Žluté trabanty, maluch a Jawa zvládly převoz a jsou v pořádku, musely ale projít řadou kontrol a australské úřady je dlouho odmítaly vydat. Jak Radiožurnálu řekl vedoucí výpravy Dan Přibáň, cestovatelé by mohli vyrazit z Perthu už tento víkend.
V českém crowdfundingu, tedy získávání peněz na určitý projekt od fanoušků, padl nový rekord. Na expedici žlutých trabantů, tentokrát po Tichomoří a Austrálii, kterou mediálně podporuje i Český rozhlas, vybrali její organizátoři v čele s Danem Přibáněm přes 1,74 milionu korun. Původně přitom požadovali půl milionu.
Už projely Hedvábnou stezku, poradily si s Afrikou, překonaly více než 20 tisíc kilometrů v Jižní Americe a teď míří do Austrálie. Řeč je o žlutých trabantech Egu a Babu. Dobrodruh a novinář Dan Přibáň se znovu chystá na cesty - trabantem přes další kontinent. Z náplavky u Palackého mostu v Praze vyjely trabanty na cestu právě dnes.
Praha byla před 25 lety pro tisíce občanů bývalé Německé demokratické republiky zastávkou na cestě na Západ. Přes velvyslanectví Spolkové republiky Německo uprchlo z komunistického režimu Ericha Honeckera asi 15 tisíc lidí. V ulicích Malé Strany po sobě nechali stovky a možná tisíce aut. Dnes tuto událost připomněla spanilá jízda nejen pro bývalou NDR typických trabantů ulicemi Prahy.
Milovníci legendárního východoněmeckého auta trabant si dali o tomto víkendu sraz na Rokycansku. Na v pořadí 12. sraz pořádaný AMK Trabant Plzeň se sjeli do kempu Veselý Habr u Volduch.
Členové úspěšné expedice Trabantem napříč Jižní Amerikou se dnes odpoledne vrátili domů. Konvoj dvou trabantů, jednoho malucha a Jawy 250 byl na cestách více než čtvrt roku a tak není divu, že přivítání na letišti Václava Havla v Praze bylo bouřlivé.
Expedice Trabantem Jižní Amerikou se dnes odpoledne vrací do Česka. Cesta od severu k jihu jí trvala déle než čtvrt roku, cestovatelé během této doby ujeli přes 16 500 kilometrů.
Trabant je vozidlo, na které mnozí už jen nostalgicky vzpomínají. Pokud dnes jede po silnici, vzbuzuje spíše úsměv než obdiv. I přesto si tento typ auta parta nadšenců vybrala pro své putování po Jižní Americe. Dva žluté trabanty vyráží na cestu z Nové Vsi pod Pleší a vrátit by se měly před Vánoci.
Pryskyřník pádivý a nebo také splašené trsátko a papírák. I tak se přezdívalo lidovému vozítku ze saské továrny ve Zwickau - trabantu. Do Československa se těchto vozů dovezly tisíce. Dnes už je ale na silnicích uvidíte zřídka. To však rozhodně nebude platit od dnešního odpoledne po celý víkend na Jičínsku. V Jinolicích totiž nadšenci trabantů zahajují „Trabi" sezónu.
Snad o žádném autě nekolovalo tolik vtipů. Každý vlastník bakelitového vozítka mohl z rukávu vysypat řadu zábavných historek z cest. Přesně před dvaceti lety pouť automobilové legendy jménem Trabant skončila. Na silnicích ho ale čas od času potkáváme dodnes. A především v Německu rostou jako houby po dešti fankluby tohoto specifického automobilu.
Majitelé trabantů si o tomto víkendu dali už podvanácté sraz v kempu Džbán. V sobotu se tato dvoutaktní vozítka východoněmeckého původu vydají na slavnostní jízdu k Pražskému hradu. Už v pátek v podvečer se nicméně akce zúčastnilo na sedmdesát trabantů z celé České republiky a z Polska.
Dobrodružná expedice s názvem ,Trabantem napříč Afrikou' po třech měsících úspěšně skončila. Všichni čtyři účastníci výpravy dnes odpoledne přistáli na ruzyňském letišti. Tříměsíční cestu jim mnohokrát zkomplikovaly poruchy obou aut, ale do cíle, kterým bylo Kapské město, nakonec dorazili.