Nečasově manželce Janě a exnáměstkovi ministra zemědělství Romanu Bočkovi pak státní zástupce navrhl uložit dvouleté podmíněné tresty a 400 tisíc korun. Trojice je stíhána pro podplacení.
Zatímco prvoinstanční soud neuznal odposlechy jako jeden z důkazů, odvolací soud nyní rozhodl, že je použít má. Případ proto vrátil k novému projednání.
Rittig prohlásil, že o trafikách nic neví, a „absolutně vyloučil“, že by ohledně trafik jednal s obžalovanými - tedy s expremiérem Petrem Nečasem, jeho ženou Janou (dříve Nagyovou) či Romanem Bočkem.
Soudkyně Helena Králová není podjatá v kauze tzv. trafik pro poslance, v níž čelí obžalobě bývalý premiér Petr Nečas a jeho manželka Jana (dříve Nagyová).
Kauzu takzvaných trafik pro poslance ODS bude nadále rozhodovat soudkyně Helena Králová. Pražský městský soud zamítl stížnost státních zástupců, podle nichž je Králová podjatá. ČTK to zjistila z justiční databáze. V případu čelí obvinění někdejší premiér Petr Nečas (ODS), jeho současná žena Jana Nečasová (dříve Nagyová) a bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček.
Líčení v kauze takzvaných poslaneckých trafik a nezdaněných darů Jany Nečasové (dříve Nagyové) se odkládá. Soud měl pokračovat tento čtvrtek, ovšem soudkyně Helena Králová líčení zrušila. Žalobce Rostislav Bajger proti ní podle zjištění Radiožurnálu podal námitku podjatosti a požaduje její výměnu.
K soudu míří poprvé v roli obžalovaného někdejší český předseda vlády. Petr Nečas, jeho někdejší šéfka kabinetu Jana (Nagyová) Nečasová a bývalý náměstek ministerstva zemědělství Roman Boček čelí obžalobě v kauze takzvaných poslaneckých trafik. Případ se týká údajného podplacení tří zákonodárců novými funkcemi.
Exposlanec ODS Ivan Fuksa si podle žalobců vydělal po odchodu ze sněmovny deset milionů korun za jediný rok. Marek Šnajdr dostal za tři čtvrtě roku celkem zhruba půl milionu korun. Vyplývá to z obžaloby, která označuje jejich lukrativní místa ve státních firmách jako úplatek za složení poslaneckých mandátů. Radiožurnál má materiál k dispozici.
Případ takzvaných trafik pro poslance, ve kterém jsou obžalováni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho žena Jana Nečasová, dříve Nagyová, a někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček, bude posuzovat soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová. Informoval o tom dnes server Česká justice. Králová už dříve zprostila Nečasovou a další obžalované viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky.
Za politický obchod označuje hnutí PRO! Ústí jmenování Libora Turka ředitelem Dopravního podniku města Ústí nad Labem. Turek je šéfem ústecké ODS a zastupitelem, jeho strana má v zastupitelstvu tři hlasy. Nová menšinová vláda města potřebuje podle opozice podporu i dalších stran. Vedení města i firmy odmítá, že by nový ředitel dopravního podniku získal místo za politickou podporu. Vylučuje to i Libor Turek.
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo třem exposlancům ODS za nezákonné trestní stíhání. Soud pravomocně rozhodl zatím jen v případě Marka Šnajdra. Ministerstvo ale nečekalo na další verdikty a omluvilo se všem najednou, tedy i Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi.
Z vodárenství na Třebíčsku se stává místo pro vysloužilé politiky. Předsedou svazku Vodovodů a kanalizací je bývalý starosta Třebíče Pavel Heřman. A práci tady získal i jeho kolega z nezávislé kandidátky Pavel Svoboda. Obcím, které vodárny vlastní, se tato praxe nelíbí.
Bývalý šéf brněnské městské policie, pravomocně odsouzený za zneužití pravomoci, získal novou práci u jiné městské firmy. Jaroslav Přikryl má teď na starosti ostrahu objektů společnosti Starez, která se stará o městská sportoviště.
Bývalá šéfka kabinetu expremiéra Nečase Jana Nečasová (dříve Nagyová) znovu odmítla vypovídat na policii, která ji pozvala k výslechu. Na výslechu byl dnes také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg – podle něj se vyšetřování nikam neposunulo a případ už ho prý ani nezajímá.
Místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek znovu vypovídal na policii kvůli kauze údajných trafik pro exposlance ODS. U výslechu strávil skoro dvě hodiny. V případu, kvůli kterému padla vláda, čelí obvinění expremiér Petr Nečas i jeho manželka Jana, dříve Nagyová.
Někteří představitelé bývalé vládní koalice budou v následujících týdnech vypovídat v kauze údajného uplácení tří exposlanců ODS, ve které je obviněn expremiér Petr Nečas. Oslovení politici se poté, co už na policii vypovídali, úmyslu policistů vesměs podivovali.
Funkce může být podle prezidenta Miloše Zemana úplatkem. V Hovorech z Lán tak reagoval na aktuální vývoj v kauze údajných trafik pro tři bývalé poslance ODS. Policie za to tento týden obvinila expremiéra Petra Nečase. Celá kauza by se měla podle prezidenta týkat i exministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska. Ten ale tvrdí opak.
Odstrašující fotky na cigaretových krabičkách anebo zákaz mentolových i takzvaných „slim“ cigaret. Kontroverzní tabáková směrnice, o které dnes bude hlasovat Evropský parlament, pobouřila rakouské trafikanty. Prodejny tabákových výrobků se v Rakousku už víc než 200 let přidělují přednostně invalidům. Jejich pracovní místa jsou teď kvůli evropské směrnici údajně v ohrožení.
Třetina prodejců tabáku stále šidí své zákazníky. Česká obchodní inspekce při jarních kontrolách stánků přišla na víc než 300 obchodníků, kteří za porušení předpisu dostali pokuty. Chybovali třeba v tom, že i přes zákaz prodávali kusové cigarety. To se přitom nesmí už deset let.
Trafikanti zažívají na řadě míst v Česku krušné časy. Například na Vysočině kvůli nedostatku zákazníků přibývá opuštěných novinových stánků. Jinak tomu není ani v Jihlavě, kde stojí zavřené trafiky na sídlištích, u nádraží i u nemocnice.
Takzvané politické trafiky, které v Česku prověřuje policie a vedly až k rezignaci premiéra Petra Nečase, se rozdávají i v dalších zemích Evropské unie. Stejně tak se mnoho zemí potýká i s finančními skandály. A mnohde jsou na to dokonce zvyklí.