Ministři, státní zástupci a další subjekty podali k novele desítky připomínek. Vláda musí zákon projednat v září, aby stihl projít Parlamentem do konce volebního období.
„Náš trestní systém do značné míry supluje deficity sociálního systému, což je špatně. Věznice jsou přeplněné a stát to stojí obrovské prostředky,“ shrnul prezident.
Ministerstvo spravedlnosti chystá reformu trestního zákoníku, připomínkují ji odborné komory, resorty či soudy. Varují před destabilizací společnosti a upozorňují na rozvolnění pravidel.
Předloha, na níž se shodla koalice s opozicí, upravuje také pohled na sexuální praktiky s dětmi do 12 let věku. Soudy by je měly vždy pokládat za znásilnění nebo sexuální útok.
Vládní koalice slovenského premiéra Roberta Fica po kritice evropských institucí a stanovisku slovenské generální prokuratury změní vládní návrh novely trestního zákoníku.
„Nemůžeme dopustit, abychom zanechali Slovensko na nesprávné straně dějin,“ řekla během protestu z pódia u úřadu vlády ve slovenské metropoli bývalá diplomatka, politička a herečka Magda Vášáryová.
V současnosti soudy mohou v základní sazbě za podporu terorismu udělit trest ve výši dvou až deseti let vězení. Navrhované rozpětí je na polovině současných trestů.
Místo skútrů by nyní museli turisté využívat pouze oficiální vozy cestovních kanceláří. Toto není jediný kontroverzní zákon. Již v prosinci indonéský parlament schválil rok vězení za nemanželský sex.
Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19.
Poradce národního protidrogového koordinátora Viktor Mravčík je přesvědčen, že nakládání s omamnými látkami, které nemají významnou společenskou nebezpečnost, je v České republice přísně trestáno.
„V antidiskriminačním zákoně jsou chráněny sexuální menšiny, lidé napadení z důvodů genderu nebo zdravotního postižení, stejně tak v přestupkovém zákoně, ale v trestním zákoníku ne,“ říká Kalibová.
Generální finanční ředitelství zřejmě manipulovalo s milionovou zakázku, píšou to Hospodářské noviny. Deník informuje, že řetězce už zákazníkům nedávají věrnostní karty. Více ve výběru z médií.
Jurečkova novela se má vztahovat na krádeže, zpronevěry, podvody, poškození cizí věci, výtržnictví i nepřekažení těchto trestných činů. Za ně hrozí podle skutku až tři roky vězení.
Třetina zlodějů putuje do vězení, u pachatelů znásilnění si polovina odnese podmínku. Aplikace vám ukáže, jací pachatelé v Česku kradou nebo podvádí, a jaké tresty si za to odnáší od soudů.
„Tohle jsou děsivé komentáře, které podněcují brutalitu, V zemi s tak vysokou kriminalitou nás to obzvlášť znepokojuje,“ citoval deník ABC komentář brazilského advokáta Ariela Alvese.
Hnutí SPD předložilo ve sněmovně novelu trestního zákoníku, která přichází s tím, aby trestná byla podpora a propagace ideologie potlačující práva a svobody nebo hlásající nenávist.
Stát by mohl v budoucnu zabavit majetek zločinci, který nedokáže vysvětlit, jak získal peníze. Chce si tak došlápnout na kriminálníky, kteří mají obrovský majetek a oficiálně nízké příjmy. Chystaná sankce by mohla být přímo součástí rozsudku. Podobně to funguje i v jiných státech Evropské unie. Ministerstvo spravedlnosti plánuje novinku začlenit do připravované novely trestního zákoníku.
Americký prezident Barack Obama se jako vůbec první sloužící prezident vydal do federální věznice. Jde o součást prezidentovy snahy o reformu trestního systému ve Spojených státech.
Česko je v žebříčku vnímání korupce na úrovni Gruzie, Malajsie nebo Bahrajnu. A to se o většině úplatkářských případů ani neví. Policie se o nich nikdy nedozví. Ministerstvo spravedlnosti chce teď podle zjištění Radiožurnálu samotné korupčníky motivovat. Plánuje, že by policie v budoucnu mohla za určitých okolností zastavit trestní stíhání člověka, který aktivně uplácel, a pak se k tomu sám přiznal.
Učitelé se vyšší právní ochrany zatím nedočkají. Ministryně spravedlnosti Helena Válková za hnutí ANO totiž příslušný paragraf do chystané předlohy nezahrnula. Zákon v této podobě už vláda schválila. Podle ministra školství Marcela Chládka z ČSSD debata ale nekončí. V některých případech podle něj učitelé právní ochranu potřebují.
V Maďarsku platí od dnešního dne nový trestní zákoník. Je přísný, nekompromisní a pro mnohé kontroverzní. Podle místních komentátorů si berou maďarské zákony příklad z těch amerických. Nově totiž mohou Maďaři zabít zcela beztrestně zloděje ve vlastním domě.
Vyšší tresty za krácení daně by měla přinést novela trestního zákoníku, kterou dnes projednají členové vlády. Nově by pak mělo být krácení daně trestné i ve stadiu pokusu. Ministerstvo spravedlnosti si od návrhu slibuje efektivnější postih těchto skutků, a to i v oblasti černého trhu s lihovinami nebo cigaretami.
Zrychlení soudního řízení, takové ambice si klade novela trestního řádu, která dnes v prvním čtení prošla poslaneckou sněmovnou. Obsahuje totiž dohodu o vině a trestu. S výjimkou závažných trestných činů, které končí smrtí oběti, by se totiž obvinění mohli domluvit na trestu se státním zástupcem. Pokud se k porušení zákona sami přiznají. Ulevit by se tak mělo přetíženým soudům, které řeší konkrétní kauzy třeba i několik let.
Poslanci odmítli novelu trestního zákoníku zaručující lidem, kteří pomůžou rozkrýt korupci, že uniknou trestu. S návrhem na uzákonění takzvané účinné lítosti přišli komunističtí zákonodárci.
Firmy by mohly být už příští rok trestány až za sedm desítek trestných činů. Zákon, který to umožní, bude projednávat sněmovna. Provinilou firmu by mohl soud zrušit, nechat propadnout její majetek, uložit pokutu nebo jí zakázat činnost.