Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal minulý týden zatykač na Vladimira Putina. Na konferenci ministrů spravedlnosti v Londýně se v pondělí budou řešit možnosti řešení válečných zločinů.
„Byl jsem suspendován něčím, co není soud, a vrátilo mě zpět do služby něco, co není soud. Mám pocit, jako kdybych byl poslední dva roky ve snu,“ uvedl soudce.
„Výzvy ke vzniku speciálního trestního tribunálu jsou smysluplné, ale do velké míry záleží na tom, zda a jakou se podaří vyjednat podporu,“ upozornil pro iROZHLAS.cz odborník na mezinárodní právo.
„Když já nebo vy budeme mít soudní spor, tak my nemáme možnost zřídit parlamentní vyšetřovací komise, aby nám obstarávala důkazy nebo jakkoliv vést nátlak na soudce nebo rozhodce. To je rozdíl.“
To, že se pachatelé za své činy budou muset zodpovídat, uvedl v pátek také francouzský prezident Macron. Krutosti páchané na civilistech odsoudil také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.
Jak se zdá, válka na Ukrajině se v nejbližších dnech posune do rozhodující fáze. Bojovat se zřejmě bude o Donbas, popřípadě o potvrzení ruské nadvlády nad jižním koridorem.
Desetibodová obžaloba viní Thaçiho z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti za jeho roli ve vedení UÇK, jejíž bojovníci jsou viněni z nelegálního věznění, zneužívání a vražd zadržených oponentů.
Thaçi patřil k vůdcům povstalecké Kosovské osvobozenecké armády, která v 90. letech bojovala proti režimu v Bělehradu s cílem odtrhnout Kosovo od Srbska. Prezidentem Kosova byl od dubna 2016.
Mustafa patřil k zakladatelům a vrchním velitelům UÇK během války v Kosovu v letech 1998 až 1999. Později sloužil v kosovských bezpečnostních silách jako šéf oddělení pro informace.
Passer působil v letech 2005 až 2016 jako soudce Nejvyššího správního soudu a byl i právním poradcem na ministerstvu spravedlnosti. Od září 2016 je soudcem Tribunálu Soudního dvora EU.
Češi se na Soudní dvůr EU obracejí zatím velmi zřídka. Podle soudkyně Tribunálu Soudního dvora EU Ireny Pelikánové je důvodem neznalost evropského práva, a to i mezi elitními advokáty v Česku.
Zmrazení kont bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče od března 2015 do března 2016 bylo podle rozhodnutí Tribunálu Evropského soudního dvora oprávněné. Soud ale také částečně vyhověl žalobě někdejší ukrajinské hlavy státu, když rozhodl, že pro zařazení Janukovyče a jeho dvou spolupracovníků na sankční seznam už od jara 2014 nebyl dostatečný důvod.
U mezinárodního trestního tribunálu v nizozemském Haagu dnes začal proces s džihádistou obviněným z ničení kulturního dědictví v Mali. Islámský radikál Ahmad Mahdí Faki je prvním podezřelým, který se dostal před mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečného zločinu ničení náboženských a historických památek. Mahdí se u soudu k úmyslnému ničení památek v Timbuktu přiznal. Hrozí mu 30 let vězení.
Odpověď na otázku, jestli se Martina Sáblíková v cyklistické časovce v olympijském Riu nakonec představí, stále neexistuje. Případ české reprezentantky dnes řešila Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) a navzdory tomu, že konečný verdikt měl být znám ještě v pondělí, nakonec bude rozhodnutí zveřejněno až zítra kolem 13.30 SEČ.
V Česku mají vzniknout nezávislé tribunály, které budou přezkoumávat žádosti o udělení azylu. Ministerstvo spravedlnosti tak reaguje na požadavek Evropské komise, která chce sjednotit azylovou politiku v unijních zemích. S informací přišel server Hlídací pes.
Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo návrh na vytvoření tribunálu, který by objasnil příčiny havárie malajsijského letadla nad východní Ukrajinou. Jeho zřízení navrhla Malajsie spolu s dalšími převážně západními zeměmi. Ruský zástupce Vitalij Čurkin byl jediný, kdo hlasoval proti. Jedenáct členů Rady bezpečnosti návrh podpořilo. Čína, Angola a Venezuela se hlasování zdržely.
Katolická církev zřídí zvláštní tribunál, který bude posuzovat případy biskupů obviněných z toho, že se snažili zakrýt případy sexuálního zneužívání dětí kněžími. Papež František přijal doporučení expertů, kteří se touto otázkou zabývají.
Do Bělehradu se vrátil srbský nacionalista Vojislav Šešelj. Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho dočasně propustil z vazby ze zdravotních důvodů - Šešelj trpí rakovinou tlustého střeva a v poslední době se objevily metastázy i v dalších orgánech. Politik čelí obviněním z válečných zločinů během války v bývalé Jugoslávii.
Haagský trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii existuje už 20 let. Za dobu své existence obvinil 161 lidí, kteří nesou odpovědnost za masakry během války, která provázela rozpad jugoslávské federace
Bývalý kosovský premiér Ramush Haradinaj odchází od Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii jako svobodný člověk. Haagský soud ho zbavil všech obvinění. Čelil žalobě z vražd, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, které měl spáchat v době bojů za nezávislost Kosova na konci 90. let. Očekává se, že propuštění Haradinaje vyvolá bouři nesouhlasu v Srbsku i v Kosovu.
Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić se u mezinárodního tribunálu v Haagu zpovídá z válečných zločinů. Přestože čelí deseti obviněním včetně genocidy a zločinům proti lidskosti, rozhodl se hájit sám.
Mezinárodní tribunál pro válečné zločiny požádal Polsko, aby převzalo srbského válečného zločince Radislava Krstiče do svého vězení. Polsko ale kvůli tomu musí buď upravit zákony, nebo zkrátit Krstičovi trest vězení z 35 na 25 let. Krstić je podle soudu OSN mimo jiné spoluodpovědný za srebrenický masakr v roce 1995.
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zahájil hlavní líčení v případu Ratka Mladiče. Žaloba viní bývalého bosenskosrbského generála z genocidy a také zločinů proti lidskosti. Hrozí mu až trest doživotí.
Čtyři zatykače vydal dnes Zvláštní tribunál pro Libanon, který vyšetřuje šest let starou vraždu prezidenta Rafíka Harírího. Podle nepotvrzených informací míří zatykače na vysoce postavené členy militantního hnutí Hizballáh.
Zpráva o spolupráci Srbska s tribunálem pro válečné zločiny nebude pro Bělehrad překvapením. Českému rozhlasu to řekl srbský premiér Mirko Cvetković. Spolupráce se soudem OSN a vydání osob obviněných z válečných zločinů je jednou z hlavních podmínek evropské integrace Srbska.
S prohrou odešla od Tribunálu Evropské unie v Lucemburku česká letecká společnost Travel Service. Nemůže si zaregistrovat název a logo svých nízkonákladových aerolinek SmartWings jako ochrannou známku v Unii. O ochranu značky na unijním trhu se společnost Travel Service snažila šest let.
Mezinárodní tribunál vyšetřující vraždu bývalého libanonského premiéra Harírího se má zabývat také izraelskou špionáží proti Libanonu. Napsal to libanonský provládní deník aš-Šark. Libanon od loňska zatkl už několik lidí, kteří působili v telekomunikačních firmách a čelí podezření, že pracovali pro izraelskou rozvědku.
Spor mezi polským prezidentem a premiérem o kompetence v zahraniční politice bude řešit Ústavní tribunál. Neshody mezi hlavou státu a předsedou vlády vyvrcholily na summitu EU v Bruselu, kam přijel prezident Lech Kaczyński navzdory nesouhlasu vlády.