„Více než deset tisíc studentů a pedagogů bylo zabito, zraněno, uneseno, zadrženo nebo nějak jinak zasaženo,“ uvedla Světová koalice na ochranu vzdělávání.
„Záleží, jak na tom vysoká škola v daný moment je. Pokud se kyberbezpečností zabývá nebo už je regulována stávajícím zákonem, moc změn ji nečeká,“ uvedla mluvčí kyberúřadu Dvořáková.
Dokumenty žádné konkrétní státy nezmiňují, ale nejaktivnější je na poli technologické špionáže Čína. Kromě americké FBI před tím varuje třeba také česká kontrarozvědka BIS.
Problém, který se ale netýká jen naší země, je podle Krištoufka schopnost přitáhnout vědce ze zahraničí.
„První věc je mzdová konkurence, druhá je až příliš striktní přístup k vízům“ říká.
Rektoři se podle usnesení zasazují o udržitelný prorůstový rozpočet vysokého školství, bez kterého školy nebudou schopny efektivně plánovat a zabezpečit kvalitní vzdělávání.
Co se se znalcem stalo, zjistily Radiožurnál a server iROZHLAS.cz až díky informačnímu zákonu. Kulil, který zkopíroval část svého posudku z internetu, na škole i nadále působí na znaleckých ústavech.
Vědecká rada nedoporučila jeho jmenování. Podnět jí dala rektorka školy Zuzana Kročová, která zpochybnila i proces habilitačního řízení včetně jeho délky.
Loni 21. prosince při tragické události střelec, který byl studentem fakulty, v budově v centru Prahy zabil 14 lidí, následně i sebe a dalších 25 lidí zranil.
Podle mluvčí Petry Halíkové spolupracuje s bývalým šéfem Ústavu oceňování majetku Vysoké školy báňské Vladimírem Kulilem jiná část školy. Kam se přesně přesunul, ale odmítá vedení školy i mluvčí říct.
„Pan budoucí ministr nedělal vědu, ale spíš vykazoval publikace,“ kritizuje jeho práci Michael Komm z občanského sdružení Věda žije!. Tuleja uvedl, že ho to mrzí. Dříve o tom prý nevěděl.
Policie proti studentským demonstracím zasahovala na mnoha školách v USA. Studenti chtějí, aby školy přerušily finanční vazby s Izraelem a firmami, které podporují izraelské operace v Pásmu Gazy.
Mladá generace Rusů je více protiputinovsky a protiválečně naladěná. Podíl mladých lidí zapojených do politiky je až na malou menšinu tradičně nízký, stejně jako jejich důvěra ve státní instituce.
Pražský dopravní podnik si kvůli soudnímu sporu nechal zpracovat znalecký posudek na báňské univerzitě v Ostravě. Dokument, jenž z většiny tvoří texty zkopírované z internetu, stál téměř sedm milionů.
Rusko má nový nástroj k manipulaci ukrajinských dětí, které žijí v okupovaných oblastech. Děti (12-17 let) podstupují desetidenní pobyty zprostředkované ruskými univerzitami.
K výběru menstruačního volna nebude potřeba žádné lékařské potvrzení. Studentky a studenti budou mít ze začátku k dispozici 10 takových dnů za školní rok.
Poslanec za SPD Jiří Kobza označil střelce za „špičkový produkt inkluzivního progresivistického školství“. Příspěvek později odstranil a omluvil se za něj.
Škola podle mluvčího Václava Hájka už vyplácí podporu na léčbu či psychosociální podporu. Zhruba 40 milionů korun chce univerzita přerozdělovat po ukončení „akutní fáze“ od poloviny února.
Podle analýzy novinářů z ruského listu Novaja gazeta Evropa zažily největší odliv prestižní moskevské univerzity. Nedostatek vědců se už projevuje i na výsledcích ruského výzkumu.
Ústřední krizový štáb Univerzity Karlovy zveřejnil v úterý večer vlastní časovou osu událostí okolo střelby na filozofické fakultě. V ní doplňuje informace, které už dříve zveřejnila policie.
„Mohu potvrdit, že k těmto situacím skutečně mohlo dojít. Rozhodně ale popírám, že někdo byl nucen k tomu, aby si podprsenku musel sundat,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz děkan fakulty Tomáš Šubrt.
„Budu bojovat za akademické svobody, za svobodu slova, svobodu názorů, svobodu vyjadřování,“ řekl Ševčík. Doplnil, že má předpřipravený právní postup, kterým se chce proti odvolání bránit.
Profesor angličtiny na univerzitě Vincent Perez popsal, že slyšel sedm nebo osm ran, které vycházely jedna za druhou a nesly se kampusem. Spolu se studenty se ukryl.