Rekordní teploty zapříčinily, že ovocné stromy a řepka začaly kvést o měsíc dřív a všechny naráz. Teplotní výkyvy mají vliv i na vývoj včel. Je jich málo, což může ovlivnit letošní úrodu ovoce.
Nespokojenost dali včelaři najevo umístěním stovek úlů na náměstí v Lyonu. Nantes prošel protestní pochod. Včelařům vadí dovoz medu ze zahraničí a nedostatečná ochrana životního prostředí.
Příměsi, které jsou do medu přidávány uměle, umí odhalit přelomová metoda českých vědců. Ani dva roky od jejího dokončení ji ale stále nelze používat v praxi, chybí totiž její akreditace.
Plzeň ||Veronika Krátká|Příroda|Od zpravodajky z místa
Více než dvouhodinový zásah komplikovalo počasí a nepřístupný terén. K velké radosti odborníků ze Západočeského muzea je hnízdo neporušené a bude podrobeno zkoumání.
„Pokud hnízdo není ve zdi nebo v nějaké izolaci, ale venku, v korunách stromů, tak by mělo být teplejší, a tedy zachytitelné termokamerou,“ uvedl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Adéla a Josef Kelblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku?
Autoři studie tipují, že na pobřeží Atlantiku došlo k náhlé změně počasí, třeba nečekanému mrazu. Výzkum tak může pomoct i při ochraně včel – konkrétně při úvahách, jak je chránit před změnou klimatu.
V Ústeckém kraji jsou včelstva například na rekultivacích dolu ČSA a Vršany nebo v elektrárně Počerady. S nápadem přišel jeden ze zaměstnanců firmy, sám amatérský včelař Roman Dejmek.
Městských včelařů v Česku přibývá. Například v Praze včelaří téměř tisícovka lidí. Podmínky přitom můžou být díky rozmanité zeleni ve městě příznivější než na venkově.
Na mnoha místech v České republice hynou včelstva. Vůbec nejvyšší úhyn zatím zaznamenal Ústecký kraj, kde se ztráty vyšplhaly až k tisícům včel. Na vině je nemoc varroáza.
V celém Česku v těchto dnech převládají teploty nad nulou. Teplé počasí probouzí vegetaci i některé druhy živočichů. Mírné zimy podle odborníků ale příliš příznivé nejsou.
Obchodní centra plánují zvýšit nájmy kamenným obchodům, píšou Hospodářské noviny. A stát vybírá podle deníku E15 stále víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Retrospektivu americké avantgardistky Shirley Clarkeové v programu doplní třeba filmová esej o včelách nebo zřejmě nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Včely jsou při opylování velmi efektivní, ale z hlediska biodiverzity mohou potenciálně spíše škodit. Vytlačují totiž méně početné včely samotářky, čmeláky, motýly, můry nebo mouchy.
V českém tisku se ve středu dočtete o nedostatku posudkových lékařů. Ti například rozhodují o invaliditě a v současnosti jich v Česku chybí asi stovka, píše regionální Deník.
Sršeň mandarínská ničí včelstva. Například ve Spojených státech se očekává, že může způsobit škody v řádu až milionů dolarů. Zvláště proto vědci hledají způsob jak sršně chytat.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
V českém tisku se v úterý dočtete, že přes tisíc českých firem koupili v prvním pololetní tohoto roku zahraniční podnikatelé. Za téměř čtvrtinou stáli Slováci, píše Právo.
V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci zjistili, že včely stejně jako lidé mají po odnětí alkoholu abstinenční příznaky, všímá si server ABC News.
Vědci vycvičili včely tak, že jim za odměnu dávali cukrovou vodu pokaždé, když před sebou měly vzorek s covidem-19. Když byl před ně postaven neinfikovaný vzorek, nedostaly odměnu žádnou.
V pátek se v českých novinách dočtete například o tom, že pekařům ubyly zakázky, cestovní kanceláře lákají na levnější first minute zájezdy, nebo že Češi mají zvýšený zájem o med.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že ve vojenských lesích by mohly najít útočiště včely. Bývalé vojenské újezdy jsou díky zachovalé přírodě pro jejich chov ideální, píše regionální Deník.