Díky rentgenu a elektronovému mikroskopu teď chtějí archeologové z mikroskopických rýh na špercích z hrobů zjistit víc o technologii dávného šperkařství a o ekonomice Velké Moravy.
Bratři přišli v polovině 9. století na Velkou Moravu, aby tam pomohli se šířením křesťanství. Svátek těchto spolupatronů Evropy připadá na 4. července.
Znojemské Hradiště se v neděli stalo místem oslav 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Oslavy na nádvoří Probošství Řádu křižovníků s červenou hvězdou zpestřila nejrůznější hudební vystoupení, ale i slavnostní otevření expozice Velké Moravy v areálu Nadace svatého Hipolita.
Letos uplynulo přesně 1150 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Významný historický okamžik si dnes připomenou stovky lidí na Hradišti ve Znojmě.
V Praze jsou vystaveny unikátní předměty nalezené při vykopávkách velkomoravského hradiště v Mikulčicích. Soubor patří k nejdůležitějším nálezům ve střední Evropě a byl také prohlášen Národní kulturní památkou. Výstava je otevřena do 3. listopadu v budově Akademie věd ČR v rámci festivalu Týden vědy a techniky.
Svátek Cyrila a Metoděje se slaví 5. července v náhradním termínu. Ještě v 19. století oslavy připadaly na jaro, ale kvůli počasí byl svátek věrozvěstů přemístěn na červenec. A protože představitelé kléru uvažovali i politicky, stanovili datum svátků přesně den před výročí upálení Jana Husa, patrně proto aby vzpomínku na kacíře potlačili.
Kvalita ovzduší se v Moravskoslezském kraji opět výrazně zhoršila. Množství prachu překračuje limity až šestinásobně. Nejvíce v Ostravě-Zábřehu a Věřňovicích na Karvinsku.