Bylo to přesně takové, jaké to má být, polévka byla vynikající, vepřové šťavnaté, zelí plné chutí, knedlík nadýchaný a bábovka pohádková. V jeden moment jsem zapomněla, že jsem na Miami.
V Česku se chová nejméně prasat za posledních 100 let, píše Mf Dnes. A Právo přináší podrobnosti o památníku spisovatele Ferdinanda Peroutky v Praze. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Ceny potravin a zejména masa v posledních týdnech neustále rostou v důsledku ekonomické krize spojené s válkou na Ukrajině. Výrazně se ale dá ušetřit nákupem u prvovýrobců, tedy farmářů a zemědělců.
Zpracovatelé masa nyní za vepřové platí průměrně o 60 procent vyšší částky než v lednu. Zákazníci tak musí počítat s tím, že se brzy změní i cenovky na pultech obchodů.
Veterináři nařídili řetězci Lidl stáhnout skoro 17,5 tuny vepřového mletého masa původem z Polska, ve kterém zjistili šedesátkrát překročený limit pro antibiotika.
Po růstu v loňském roce, který byl vyvolaný prasečím morem v Číně a nedostatkem vepřového masa, to vypadá, že se začíná cena vepřového stabilizovat. Česko ale není v jeho produkci soběstačné.
Podle statistického úřadu nyní vyjde kilo vepřové kýty na zhruba 150 korun. Ještě před rokem by to bylo zhruba o 25 korun méně. Podobným tempem zdražují také párky, salámy nebo klobásy.
Vepřová kýta stála na začátku letošního roku průměrně 124 korun za kilo, v září už za ni zákazníci zaplatili téměř o 10 korun víc. Cena vepřové pečeně se pak od ledna zvýšila skoro o 13 korun.
Mimořádná veterinární opatření, podle kterých měli příjemci dováženého vepřového masa kontrolovat zboží na africký mor prasat, se od úterý vypisovat nebudou.
Potravinářské podniky dovážející vepřové maso nebo živočišné produkty z prasat ze zemí, v nichž se vyskytl africký mor prasat, budou muset nechat tyto výrobky nejprve zkontrolovat.
Dva francouzští farmáři přišli s revolučním gastronomickým výtvorem, který bude výzvou i pro ty nejdobrodružnější gurmány - zmrzlinou s příchutí vepřového bůčku.
Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) zamítl odvolání Ruska ve sporu s Evropskou unií ohledně zákazu dovozu prasat a vepřového. WTO v srpnu 2016 rozhodla, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy, když v roce 2014 zakázalo dovoz prasat a vepřového z EU, a porušilo tak pravidla organizace. Rozhodnutí odvolacího orgánu znamená, že Rusko by mělo uvést vše do souladu s pravidly WTO. Pokud EU nebude přesvědčena, že se tak stalo, může v rámci kompenzace požádat o zavedení sankcí vůči Rusku. To však může trvat roky, upozornila agentura Reuters.
Ve Francii se rozpoutal boj o vepřové maso ve školních jídelnách. Radní ve městě Chalon-sur-Saône zrušili nařízení, podle kterého nesmí druhé jídlo, podávané ve školních jídelnách, obsahovat vepřové. Zákaz vepřového prý porušoval zákon, protože zvýhodňoval určitou náboženskou skupinu.
Evropská unie si stěžuje na Rusko kvůli jeho zákazu dovozu vepřového masa z členských zemí osmadvacítky. Unie se kvůli tomu obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO).
Rusko fakticky zakázalo dovoz vepřového masa z Evropské unie kvůli viru afrického moru prasat. Nemoc se objevila v Litvě. Evropská komise žádá Moskvu, aby přehodnotila striktní postoj. České chovatele ale zákaz příliš neovlivní.
Norský úřad pro bezpečnost potravin se chystá zakročit proti firmě, která dala do jídla určeného muslimům vepřové maso. Islám přitom konzumaci masa z prasat věřícím zakazuje. V kebabu od firmy Kuraas se našlo až třicet procent vepřového, přestože byl označený jako halal, tedy jako muslimům povolený.
Další skandál se špatným označením masa řeší ve Velké Británii. Muslimští vězni nejspíš dostali pokrmy obsahující vepřové maso. Jeho konzumace je podle islámského práva přísně zakázaná. Ministerstvo spravedlnosti považuje celou záležitost za vážný incident.
Vepřový řízek s bramborovým salátem nás vyjde o letošních Vánocích dráž než loni. Za vším je evropská směrnice pro chov prasnic, platná od nového roku, a také růst cen krmného obilí.
Maďarský úřad pro bezpečnost potravin pozastavil činnost firmy, která vyvezla do Švédska přibarvované vepřové maso. Jde o podvod, který vepřovou panenku mění naoko na hovězí svíčkovou. Padělané maso z Maďarska se našlo i na Slovensku – v Košicích.
O 5 až 10 korun za kilo stoupla v obchodech cena vepřového masa. Zvednout ceny jídel chtějí proto také některé restaurace. Řada řezníků zdražila od tohoto týdne a s dalším navýšením ceny počítají.
3:37
|Květa Moravcová, Pavel Polák, pir, Tereza Svobodová|Ekonomika
Vepřové maso podraží více než jen o deset korun. První skokové zdražení může přijít už během následujících dní, další pak zhruba do měsíce. Podle Pavla Kopřivy ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce je možné, že kvalita některých výrobků se kvůli tomu zhorší.
Výrazné zdražení vepřového masa může podle odborníků přijít už během několika málo dnů. Například cena masa na řízky by mohla poskočit ze 135 až na 150 korun za kilogram.
Knedlo-vepřo-zelo je sice považováno za klasické české jídlo, vepřové maso však už většinou českého původu není. A i kdyby si jej lidé chtěli v obchodě koupit, od toho dováženého ho zpravidla nepoznají – výrobci často jako zemi původu uvedou jen Evropskou unii. I kvůli tomu výroba vepřového v Česku trvale klesá.