Nezaměstnaní by místo veřejné služby mohli dostat zkrácené úvazky

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce obcím vynahradit zrušenou veřejnou službu, kterou pro ně v loňském roce museli odvádět nezaměstnaní lidé. Veřejné práce, které nebyly placené, by se nově mohly proměnit ve zkrácené pracovní úvazky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludmila Müllerová

Ludmila Müllerová | Zdroj: ČTK

„Z nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti bychom vytvořili určitý objem prostředků, které by právě šly na ty zkrácené pracovní úvazky, které budou vykonávány pro obce, čili něco na způsob veřejně prospěšných prací, kde samozřejmě ten rozsah je normálně stanovenou pracovní dobou,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09.

Podle Müllerové by mohla novinka začít fungovat od druhého pololetí letošního roku.

Oslovení starostové a zástupci měst návrh ministerstva vesměs vítají. „Podle těch informací by se jednalo o návrh velmi racionální, protože městům ta absence veřejné služby způsobovala nemalé problémy. My jako město Kolín jsme veřejnou službu využívali, chtěli bychom ji využívat nadále, a pokud tady bude možnost, že tuto práci bude financovat stát na základě nějakých zkrácených úvazků, je to něco, čeho jako Kolín určitě využijeme,“ řekl starosta středočeského Kolína Vít Rakušan ze strany Změna pro Kolín.

Mluvčí města Bohumína uvedla, že zatím o novince zkrácených pracovních úvazků příliš mnoho nevědí, ale budou se o ně prý zajímat.

„Každopádně bychom byli rádi, kdyby se ministerstvo práce a sociálních věcí vrátilo k té původní finanční motivaci nezaměstnaných za jejich odvedenou práci, tak jako je tomu třeba u veřejně prospěšných pracovníků,“ řekla Balcarová.

'Je třeba u těch lidí udržovat pracovní návyky'

V Tisé na Ústecku, kde žije skoro 900 lidí, uklízí a zeleň udržuje pět lidí na veřejně prospěšných pracích. Starosta Jiří Jandásek z TOP09 by posily přivítal.

„Podle toho, samozřejmě, jak by byly ty úvazky, ale myslím, že tři až pět lidí bychom dokázali tady zaměstnat,“ řekl Jandásek.

Podobné je to i ve skoro devíti-tisícovém Duchcově. „Každá ruka bude dobrá při úklidu města,“ konstatoval místostarosta Zbyněk Šimbera z ČSSD.

Jeho stranický kolega, primátor padesátitisícového Chomutova Jan Mareš doufá, že na tuto práci pro nezaměstnané najde ministerstvo dost peněz.

„Kromě toho, že vykonají nějakou práci pro město, pro organizaci, tak my dlouhodobě razíme tu tendenci, že je potřeba u těch lidí udržovat pracovní návyky,“ uvedl Mareš.

Bezplatnou veřejnou službu pro nezaměstnané na podzim loňského roku zrušil Ústavní soud. Podle jeho rozhodnutí úřad práce nebude moci vyškrtnout z evidence nezaměstnaného, který službu odmítne.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský čte odůvodnění zamítnutí stížnosti Tomia Okamury | Foto: ČTK

„Ústavní soud považuje veřejnou službu za nucenou práci, protože není výsledkem svobodné vůle a svobodného rozhodnutí, neboť nepřijetí toho povolávacího rozkazu, nepřijetí té nabídky znamená ztrátu podpory v nezaměstnanosti, která přitom je výsledkem pojištění, které si ten dotyčný mohl po desetiletí platit,“ odůvodnil tehdy předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Upozornil také na podobnost mezi výkonem veřejné služby a výkonem trestu obecně prospěšných prací, která v očích veřejnosti stírá rozdíly mezi oběma instituty. Soudce zároveň podotkl, že nezaměstnaný je navíc oproti odsouzeným znevýhodněn, protože za veřejnou službu nedostane zaplaceno vůbec nic.

Gabriela Hauptvogelová, Andrea Brtníková, Petra Benešová, Anna Königsmarková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme