Insolvenční správce Pavel Fabián podal k Národní centrále proti organizovanému zločinu trestní oznámení na jednatele zkrachovalého provozovatele obchodu s elektronikou Mammoth.
V pátek je poslední den, kdy si mohou věřitelé zkrachovalé banky Sberbank zažádat o vyplacení svých peněz. Zbývá tak ještě více než tři tisíce věřitelů s částkou necelých 700 milionů korun.
Jen okolo deseti věřitelů hutní společnosti Liberty Ostrava v pondělí přišlo na schůzi v hotelu Kovák v jejím těsném sousedství, kde hlasovali o předloženém restrukturalizačním plánu.
Komerční banka už od 18. března vyplácí peníze věřitelům Sberbank. Celkem mohlo uplatnit své pohledávky z insolvenčního řízení na 15 tisíc věřitelů. Mezi nimi jsou i firmy, města a dokonce i kraje.
Důvodem žádosti je i to, že věřitelé budou do 15. dubna rozhodovat o restrukturalizačním plánu, který jim firma minulý týden předložila. Výroba ve většině provozů stojí od loňského prosince.
Sto procent svých pohledávek dostanou věřitelé jako garanční systém finančního trhu, fyzické osoby a malé a střední podniky. Firmy a samosprávy dostanou nejméně 95 procent.
„Dle odvolacího soudu soud prvního stupně nepochybil při přezkoumávání správnosti návrhu insolvenční správkyně na vydání částečného rozvrhu,“ uvedla mluvčí Vrchního soudu v Praze.
Podle výkonné ředitelky České asociace věřitelů Kolářové je fixní srážka potřebná. „Věřitelé jsou naprosto zoufalí,“ říká. „Fixní srážka to nevyřeší,“ oponuje právnička Pavla Aschermannová.
Společnost zaměstnávající 6000 lidí má nyní 30 dnů na to, aby předložila plán restrukturalizace. Individuální moratorium zajistí ochranu před dodavatelem energií, firmou Tameh.
Insolvenční správkyně Sberbank CZ zažádala soud o schválení výplaty pro 16 000 věřitelů. Pokud půjde vše hladce, ještě letos by se všechny skupiny věřitelů mohly dočkat 95 procent pohledávek.
Většina peněz z padlé Sberbank se má věřitelům vrátit letos. Podle některých trvá proces výplaty dlouho. „Z každé miliardy při inflaci nad 10 procent zmizí ročně více než 100 milionů,“ říká advokát.
Plán reorganizace české části zkrachovalé firmy pro Arcu připravili poradci ze společností PwC a Dentons. Měl přinést věřitelům asi šest miliard korun.
Vláda schválila novelu insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení z pěti let na tři. Má za úkol zefektivnit a zjednodušit proces oddlužení, aby se lidé snadněji dostali z dluhové pasti.
Problematickou dotaci na stavbu řešili elitní detektivové a případ se dostal až k soudu. Teď má Strojírenský vědeckotechnický park v Buštěhradu další problém.
Věřitelé nesouhlasí i se zvýšením minimální hodnoty dluhu, pro který by bylo možné exekučně vydražit dlužníkovu nemovitost. Většinu nových opatření však vnímají jako akceptovatelný kompromis.
Nezabavitelná částka se počítá z životního minima a normativních nákladů na bydlení. Jde o dvě třetiny součtu těchto částek. Nově by to byly tři čtvrtiny.
Čínská rozvojová banka jednala s věřiteli a držiteli dluhopisů o narůstajícím dluhu konglomerátu CEFC China Energy a snažila se je přesvědčit, aby nepodávali žaloby a nestahovali své úvěry.
Společnost Vítkovice Heavy Machinery dluží podle insolvenčního návrhu, který podala sama firma, téměř tři miliardy korun. Má více než 300 věřitelů. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.
Věřitelé krachujících dolů OKD schválili ve čtvrtek reorganizační plán. Ten počítá s prodejem dolů a dalšího potřebného majetku do rukou státní firmy Prisko a s pokračováním těžby.
Věřitelé ve čtvrtek u pražského krajského soudu odhlasovali pokračování reorganizace kladenské huti Poldi. Společnosti hrozil konkurz kvůli dluhům. Soud ještě bude zkoumat, zda dlužník doloží, že zaplatí část dluhů a uzavřel dohody, které předpokládá v reorganizačním plánu. "Jakmile soud získá tyto informace, tak můžeme neprodleně přistoupit ke schválení reorganizace," uvedla soudkyně Jitka Sobková. Insolvenční správce i dlužník mají zprávu podat do dvou týdnů.