Válečným veteránům na Ukrajině, kteří ve válce utrpěli těžká zranění, pomáhá sport. Někteří odhalili krásu basketbalu a vytvořili několik týmů, které mezi sebou soupeří.
Radek Musílek viděl poprvé curling v televizi v roce 1998, kdy se tento sport objevil v Naganu. To ještě netušil, že se dá hrát i na vozítku, dokonce i v Česku.
V českém tisku se ve středu dočtete, že byty o prázdninách zlevnily. Důvodem je i zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték, kvůli kterým o byty není takový zájem, píšou Hospodářské noviny.
Život vozíčkářů je v Česku stále omezován. Volný pohyb ve městech je pro ně stížen nejen architektonickými, ale i komunikačními bariérami. Vozíčkáři, tak mají problémy se integrovat do společnosti.
Jak složité je v současné době podobnou akci uspořádat, popsal Radiožurnálu ředitel turnaje a prezident Českého tenisového svazu vozíčkářů Martin Císař.
Nevyjela plošina v tramvaji, jedno kolo stojíš. S takovou překážkou se běžně setkávají lidé na vozíku. Svou zkušenost chtějí ostatním předat vtipným způsobem v nové stolní hře, kterou sami vymýšlí.
Podle ředitelky České asociace paraplegiků zákony bohužel nenahrávají tomu, aby vozíčkáři do práce šli a práci si udrželi. Většinou podle ní totiž mají tak nízký příjem a setkávají se s bariérami.
Podle ministerstva dopravy i národního dopravce jde ale nejspíš o ojedinělý incident. Mluvčí Národní rady osob se zdravotním postižením ale uvedla, že se s podobnými stížnostmi setkávají často.
Podle průzkumu České asociace paraplegiků stojí auta na vyhrazených parkovacích místech pro vozíčkáře často bez platného průkazu, nebo dokonce bez jakéhokoliv povolení.
Kriminalisté budou pokračovat v zatýkání v Brně a nemocnice mají problémy s ochranou citlivých údajů. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
„Kdo se bojí, musí na lano“. Takové by mohlo být heslo nadšenců, kteří se nechali na lanech spustit z téměř 50 metrového Nuselského mostu, a to navíc vsedě v invalidním vozíku.
Jiří Pleško patřil k úspěšným reprezentantům ve veslování. V daleké Austrálii ale po úrazu ochrnul. Aby nezůstal bez aktivitního pohybu, vrhl se na ragby vozíčkářů. Dnes sní o paralympijských hrách.
Dvě třetiny stanic pražského metra už mají bezbariérový přístup. Nejnověji vede výtah až na nástupiště stanice Roztyly. Celkově si městská hromadná doprava v Praze z pohledu bezbariérovosti vede překvapivě dobře. Potvrzují to i samotní vozíčkáři.
V pražském Aquacentru Šutka se o víkendu bojovalo o Rio. Tamní padesátimetrový bazén nabídl boje o limity pro paralympiádu 2016, a to v rámci 24. ročníku Strahov Cupu. Do závodu se zapojila více než stovka plavců s tělesným postižením. Nechyběl už jistý účastník her Arnošt Petráček, představily se také další dvě naděje - sedmnáctiletá Vendula Dušková a dokonce o čtyři roky mladší Anežka Floriánková.
Česká asociace basketbalistů na vozíčku dluží ministerstvu obrany přibližně čtvrt milionu korun za cestu armádním letadlem na evropský šampionát. O tom Český rozhlas informoval s tím, že tuto částku musí asociace zaplatit, i když na ni nemá peníze. Po týdnu to ale vypadá, že finance nakonec rychle sežene.
Praha chce zmapovat, jak projít městem bez bariér. Nová mapa by měla pomoci nejen hendikepovaným, ale také seniorům nebo rodičům s kočárky. Přístupná by měla být přes internet a podle magistrátu pokryje celé město do dvou let.
Obyvatelé Mladé Vožice se po dlouhých letech konečně dočkají veřejného koupaliště. Stavba nového bazénu přišla na 14 milionů korun. Sportovní areál je bezbariérový, projektanti mysleli i na lidi upoutané na invalidní vozík.
Hendikepovaným slouží v Hradci Králové bezbariérová mapa. Lidé ji najdou na stránkách magistrátu a třeba vozíčkáři si tam mohou naplánovat tu nejschůdnější trasu, která je dovede k cíli. Na mapě spolupracuje s magistrátem nevidomý nebo vozíčkář.
Liberečtí hokejisté mají ve své domovské aréně špičkové zázemí a stěžovat si nemůže ani většina fanoušků Bílých Tygrů, vždyť zápasy svého oblíbeného mužstva sledují v jedné z nejmodernějších hal v České republice. Mezi diváky nechybí ani vozíčkáři a ti už tak spokojení nejsou.
Podmínky na českých hokejových stadionech jsou různé a mnohem více si toho musejí všímat hendikepovaní fanoušci. Vozíček může být totiž v některých halách velkým problémem. Větší roli ale většinou hraje něco jiného.
Stylovou bryčku na převoz invalidních vozíků pořídilo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Letos tak hendikepovaní poprvé zažijí projížďku v kopcovitém areálu Valašské dědiny.
V České republice se každý rok ocitne 250 lidí na vozíku kvůli poškození míchy. S mottem „Pomáháme najít cestu dál" se jim už dvacet let snaží pomoct Centrum Paraple. Jde o jediné zařízení svého druhu v republice, kde se vozíčkáři učí, jak fungovat v běžné domácnosti, jezdí na fyzioterapii nebo na sportovní kurzy.
Při tradiční Svatovavřinecké pouti včera na Sněžku zamířily tisíce lidí. Pro tři vozíčkáře to bylo vůbec poprvé. Na vrchol nejvyšší hory ale nevyjeli novou lanovkou, na zádech je tam vynesli elitní amatérští šerpové.
Lidé upoutaní na invalidní vozík jsou na českolipských koupalištích často v nevýhodě. Mají sice do areálů bezproblémový přístup, ale dostat se blíž k vodě je mnohdy nemožné. Chybí také bezbariérové toalety nebo převlékárny.
Pohodlně do všech tří scén i dalších prostor zlínského divadla se už od září dostanou také vozíčkáři. Kulturní stánek se právě začal upravovat na bezbariérový.
Šířku dveří, výšku zvonků a polohu plošin ve veřejných budovách popisuje nový internetový průvodce střediska Teiresiás Masarykovy univerzity. Má pomoci tělesně postiženým s pohodlným pobytem v budovách univerzity.