Berlín se k věci zatím nijak nevyjádřil. Německý server Focus psal koncem března o chystaném vyhoštění asi 30 ruských diplomatů kvůli podezření, že vykonávají špionážní činnost.
Podle Ondřeje Koláře by Česko mělo diplomatické vztahy s Ruskou federací ponížit na nejnižší možnou úroveň, tedy konzulární, aby nepřišlo o možnost se nějakým způsobem v Rusku udržet.
„Žádáme velvyslanectví Ruské federace, aby stáhlo dnes zaslanou nótu,“ uvedl premiér Petkov. Podle něj je nutné ponechat otevřené komunikační kanály mezi oběma zeměmi.
Odcházející bulharská vláda Kirila Petkova vyhostila v úterý 70 pracovníků ruské ambasády. Měli podle ní provádět špionáž a podporovat politickou nestabilitu v zemi.
Postoj německé vlády vůči Moskvě výrazně ovlivnilo odhalení masakru civilistů v ukrajinském městě Buča, které okupovala ruská armáda. Berlín kvůli tomu plánuje zavést další sankce.
Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian řekl, že malijská vojenská vláda je „mimo kontrolu“ a není legitimní. Dodal, že není možné udržet stávající stav kvůli zhoršujícím se vztahům s juntou.
Skončit musí zároveň i vojenská mise NATO v Moskvě, její zaměstnanci přijdou o ruskou akreditaci. Práci přeruší také informační kancelář aliance v ruské metropoli.
Rusko v srpnu zakázalo americkému velvyslanectví v Moskvě najímat zaměstnance z Ruska či třetích zemí, což ambasádu donutilo propustit 182 zaměstnanců a zrušit smlouvy s desítkami dodavatelů.
Zacharovová připomněla, že ministr vnitra Jan Hamáček dříve uvedl, že po oznámení údajů o incidentu ve Vrběticích začala Praha stahovat z Ruska pracovníky svých zvláštních služeb.
„Myslím, že Britové měli dostatek důkazů, které nezpochybňovala ani královna a premiér, když použiju analogii s námi, a přece se Ruská federace za útok neomluvila,“ připomíná Černochová.
Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.
RIA Novosti v poměrně obšírném textu zmiňuje různé možnosti, jak zachovat chod ambasád, přičemž někdy lze například využít outsourcing. Ten ale možná Rusko pro Čechy zakáže.
„Nevěřím, že Jan Hamáček plánoval nějaký výměnný obchod, který by ohrozil bezpečnost Česka,“ řekl v Interview Plus bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
Babiš odmítl informace webu Politico, podle kterého mu německá kancléřka Angela Merkelová vytkla, že Praha před vypovězením pracovníků ruské ambasády nekoordinovala svou akci s unijními spojenci.
Ve zveřejněném vládním nařízení se uvádí, že seznam obsahuje státy, které „provádějí nepřátelské akce proti Ruské federaci, proti občanům Ruské federace nebo proti ruským právnickým osobám“.
„Musíme hledat jasnou podporu, ale zároveň se snažit nezvyšovat napětí,“ prohlásil Josep Borrell. Další vyhošťování diplomatů podle něj není na programu nejdříve do 25. května.
Co definuje vztahy mezi Českem a Británií? Jsou intenzivnější po zveřejnění informací o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Hostem Radiožurnálu byl britský velvyslanec Nick Archer.
Český dům v Moskvě je největší zařízení svého druhu ve světě. Jde o rozsáhlý komplex, nacházející se asi půl kilometru od budovy českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu.
Na znamení solidarity s Českou republikou vypověděly minulý týden ruské diplomaty i Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko. Jejich velvyslance si na středu předvolalo ruské ministerstvo zahraničí.
Slováci byli první, kteří Česku vyjádřili solidaritu v krizi a vyhostili tři ruské diplomaty. Kreml hned vypověděl tři Slováky z Moskvy. Pro nového premiéra Hegera to nebylo snadné rozhodování.
Rusko bude muset snížit počty svých diplomatů v Česku na úroveň stavu velvyslanectví malé evropské země. Z ambasády, která byla nejsilnější v celém regionu, nezbude kámen na kameni.