Odveta za ‚nepřátelské‘ výroky francouzských politiků. Mali vyhostilo velvyslance Meyera

Mali v pondělí oznámilo vyhoštění francouzského velvyslance v Bamaku Joëla Meyera. Diplomat má 72 hodin na to, aby africkou zemi opustil. Důvodem kroku jsou „nepřátelské“ výroky francouzských vládních představitelů na adresu malijské vojenské vlády, uvedla agentura AFP.

Bamako Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku (ilustrační foto)

Vztahy mezi Mali a Francií se postupně zhoršují od srpna 2020, kdy vojáci uskutečnili v africké zemi puč. Ilustrační foto | Foto: Photographie de Frederic Petry / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian v pátek řekl, že malijská vojenská vláda je „mimo kontrolu“ a není legitimní. Dodal, že není možné udržet stávající stav vzhledem ke zhoršujícím se vztahům s juntou.

Malijská vláda pak v prohlášení informovala, že si předvolala francouzského velvyslance a sdělila mu své rozhodnutí, kterým ho vyzývá, aby opustil státní území nejpozději do 72 hodin. Podle kabinetu jsou důvodem nepřátelské a hanlivé výroky francouzských vládních představitelů.

Výměna vlajek i předání klíče. Francouzská armáda předala základnu v Timbuktu Malijcům

Číst článek

Vztahy mezi Mali a Francií se postupně zhoršují od srpna 2020, kdy vojáci uskutečnili v africké zemi puč. Kritiku vzbudilo také odložení voleb, které měly vést k návratu demokratického systému.

Francie a další spojenecké země, a to včetně České republiky, například kritizovaly nasazení ruských žoldnéřů z Vagnerovy skupiny v této africké zemi. Další rozpor vyvolal minulý týden požadavek malijské vlády, aby Dánsko odvelelo své vojáky, kteří působili v rámci mezinárodní mise Takuba.

Francie a její spojenci, včetně Česka, mají v Mali několik tisíc vojáků, jejichž úkolem je cvičit malijské vojsko a bojovat proti islamistickým organizacím. Francouzská ministryně obrany Florence Parlyová v sobotu uvedla, že Francie chce nadále bojovat v Mali proti radikálům, vojáky však v zemi nenechá za každou cenu.

Podle ní jsou podmínky vojenské a politické intervence „čím dál těžší“. „Zkrátka nejsme připraveni zaplatit neomezenou cenu za to, že jsme v Mali,“ uvedla Parlyová.

Již dříve francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil postupné zmenšování francouzského kontingentu v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme