Začátkem června jsme si připomínali výročí 80 let od spojenecké invaze v Normandii. Jako voják wehrmachtu ji prožil i tehdy 18letý Otakar Riegel, který po dezerci prošel výcvikem v Anglii.
Hlavní místa vylodění spojenců se mění a hrozí, že moře v příštích letech bojiště úplně pohltí. Už v roce 2017 museli lokalitu upravit, aby se tam lidé ještě dostali a takových míst je mnoho.
Na pobřeží Normandie se konala řada ceremonií, které připomínaly 80 let od námořní invaze, která spojeneckým vojskům zajistila rozhodující vítězství nad nacistickým Německem.
Výročí vylodění v Normandii se bude připomínat bez zástupců Ruska, jak koncem května rozhodl Elysejský palác. „Nevidím důvod, proč na oslavy zvát agresora,“ souhlasí historik Eduard Stehlík.
Členové klubu přijeli do Francie s jeepy, spí ve vojenském stanu ve vojenských spacácích a mají uniformy. „My se snažíme napodobit ten život, co nejvíc to jde,“ popisuje Tomáš Chorý.
Na pietní akce připomínající vylodění v Normandii zavítali vojáci i váleční veteráni. Ve svých proslovech vzpomínali na operaci Overlord i na probíhající válku na Ukrajině.
Oslavy výročí dne D jsou i přehlídkou světových politiků. Mezi nimi ale byla i neznámá tvář ze Slovenska. A premiér Peter Pellegrini si mezitím potřásal rukou s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Je to přesně 75 let od vylodění Spojenců v Normandii. Přímo ve Francii si výročí připomínají turisté a vojenští nadšenci z celého světa. Nedaleko pláže Omaha má svůj tábor i výprava z Plzně.
Nečekané tajemství vydala dřevěná podlaha luxusního hotelu v britském Brockenhurstu. Skrývaly se pod ní tajné dokumenty o spojenecké invazi do Normandie. Většina materiálů obsahuje informace o kanadských jednotkách.
V Normandii pokračují oslavy 70. výročí vylodění spojenců. Vzpomínkové akce jsou naplánované i na celý příští týden. Pláže, kde se spojenečtí vojáci vylodili, tak zůstávají v obležení turistů. Kromě Francouzů je mezi nimi mnoho Britů a Američanů.
Stovky tisíc lidí zaplavily v těchto dnech francouzskou Normandii, aby si připomněly kulaté výročí spojenecké invaze. Většina návštěvníků postupuje stejně, jako vojáci před 70 lety, tedy od moře směrem do vnitrozemí. Britský veterán John Langdon ale hledí na moře. Asi tři míle od pláže Omaha totiž leží pod hladinou vrak jeho mateřské lodi.
Připomínkové akce k 70. výročí Dne D, tedy invaze spojeneckých vojsk do Normandie, se účastní desetitisíce lidí. Mezi nimi jsou i zpravodajové Českého rozhlasu Jiří Hošek a Jan Šmíd.
Hlavní ceremoniál k 70. výročí vylodění spojenců v Normandii vzbudil ve Francii i ve světě nadšení. Komponovaný program byl velmi nápaditý. Bez ohledu na něj a přítomnost dvou desítek hlav států byl ale největší zájem o veterány, kteří se před sedmdesáti lety vylodění osobně zúčastnili.
Průlom nebo alespoň zmírnění napětí na východě Ukrajiny by mohla přinést kuloární dvoustranná jednání během oslav vylodění v Normandii. Za značný posun se považují už jen samotné schůzky ruského prezidenta Putina s jeho americkým a ukrajinským protějškem. Zprostředkovat je pomohli francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová.
V Normandii se dnes konají oficiální oslavy 70. výročí vylodění spojenců. Hlavní část oficiálního programu se odehrála za účasti desítek světových státníků na pláži Sword, akcí je však mnohem víc. Oslavy jsou příležitostí i pro neformální setkání a schůzky státníků, jedna se uskutečníla mezi Porošenkem a Putinem, nejvyššími představiteli Ukrajiny a Ruska.
Ve tři hodiny odpoledne začne ve francouzském Ouistrehamu hlavní ceremoniál oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii, a to za účasti dvaceti hlav států. Vzpomínkové akce přilákají o takzvaném „vyloďovacím víkendu“ do Normandie až milion lidí. Jsou mezi nimi i Češi, kteří rozbalili své stany v kempech na pobřeží. Atmosférou, která vzpomínkové akce provází, jsou nadšeni.
Z Normandie se stal ostrov. Od šesté hodiny ranní je uzavřena většina silnic vedoucích k moři a region je tak od ostatních částí Francie prakticky izolován. Alespoň pro dnešní den oslav 70. výročí vylodění Spojenců. Organizátoři očekávají, že se ceremoniálů zúčastní na milion lidí.
Desetitisíce spojeneckých vojáků se přesně před 70 lety vylodily na plážích Normandie. Mezi nimi nasazoval život také dnes 93letý Čechoameričan Leonard Jindra. Třikrát zraněný veterán za své výkony v boji dostal francouzský Řád čestné legie. Před měsícem převzal i Záslužný kříž českého ministra obrany.
Hlavních oslav 70. výročí spojenecké invaze se dnes v Normandii zúčastní i německá kancléřka Angela Merkelová. Nepřijela sama. Na francouzském pobřeží jsou desítky, možná stovky německých turistů a fandů vojenské historie. Spojenecké vylodění dnes už vůbec nepovažují za národní porážku a přijeli si vesměs pro autentickou lekci z dějepisu.
Desetitisíce turistů, válečných veteránů a jejich rodinných příslušníků se sjely do francouzské Normandie na oslavy 70. výročí spojeneckého vylodění. Seskokem 300 britských výsadkářů dnes v Ranville začala hlavní část vzpomínkových akcí. Ty vyvrcholí v pátek odpoledne slavnostním ceremoniálem.
Možná si vybavíte úvodní scénu Spielbergova dramatu Zachraňte vojína Ryana, kdy nekryté americké vojáky kosily po desítkách německé kulomety. O životě a smrti tehdy nerozhodoval ani tak vojenský um, jako prachobyčejné štěstí. Strach měli spolehlivě všichni - ať už se krčili v zákopech nebo za řízením tanku či stíhačky.
Oslav 70. výročí vylodění v Normandii se budou účastnit i zástupci magistrátu města Plzně. 6. června si ho připomenou na pláži Utah. Právě tady se vylodily jednotky, které rok na to osvobodily Plzeň. Ve druhé vyloďovací vlně byli i čeští vojáci. Řada z nich v Normandii zahynula a naši krajané na ně nezapomněli.
Francouzští odbojáři pomohli spojencům svými diverzními akcemi k úspěchu vyloďovacích operací. Třeba jen tím, že jim poskytli spoustu cenných informací. Mnozí z nich se invaze nedočkali, další se o ní dozvěděli v koncentračních táborech. Životní příběhy některých z nich jsou opravdu unikátní.
‘Když chcete vidět válku v přímém přenosu, zapněte si CNN,‘ platí od první války v zálivu v 90. letech minulého století. Referování o dřívějších konfliktech ale bylo mnohem složitější. Informování o druhé světové válce přispělo významně ke skvělé reputaci britské BBC. O spojeneckém vylodění v Normandii, kterému Radiožurnál věnuje desetidílný seriál, se svět dozvěděl právě z jejího rozhlasového vysílání.