‚Svobodný svět ho potřeboval,‘ řekl Biden o vylodění v Normandii. Francie si připomněla 80 let od Dne D
Francie nikdy nezapomene na váš boj za osvobození Evropy od nacistů. Veteránům to řekl francouzský prezident Emmanuel Macron při oslavách 80 let od spojeneckého vylodění v Normandii, informovala agentura AP. Ceremonií se účastnila řada světových státníků včetně amerického prezidenta Joea Bidena a britského krále Karla III. Zúčastnila se jich i hlava Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nebo český prezident Petr Pavel.
Den plný vzpomínek začal za úsvitu přesně osm desítek let poté, co se spojenecká vojska vylodila na břeh na pěti plážích s krycími názvy Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword. Na místo dorazily tisíce lidí, aby vzdaly hold padlým i veteránům a obětem, které ve jménu osvobození Evropy učinili.
Je to i pocit smíření, říká o oslavách vylodění v Normandii režisér Marhoul
Číst článek
Počet veteránů, kteří byli v Den D na francouzských plážích, se ale kvůli jejich vysokému věku každý rok snižuje.
Právě klesající účast veteránů a ruská invaze na Ukrajinu, která zmařila naděje, že v Evropě již nebudou ničeny životy i celá města, činí dojemné výročí vylodění spojenců ještě dojemnějším, poznamenala agentura Reuters.
Francouzský prezident Macron udělil jedenácti americkým veteránům a jednomu britskému veteránovi z druhé světové války udělil Řád čestné legie.
„Přišli jste sem, protože svobodný svět potřeboval každého z vás, a vy jste na tuto výzvu odpověděli. Přišli jste sem, abyste z Francie udělali svobodný národ. Dnes jste se vrátili sem, domů, mohu-li to tak říci,“ řekl Macron.
Připomínky ve světě
Král Karel III. a britský premiér Rishi Sunak byli mezi účastníky ceremoniálu, který se konal později na počest vojáků, kteří se vylodili na pláži Sword Beach. Král ve svém projevu řekl, že svět měl štěstí, že jedna generace „neuhnula“, když byla povolána.
V projevu ve francouzštině rovněž vzdal hold „nepředstavitelnému počtu“ francouzských civilistů, kteří padli v bitvě o Normandii, a statečnosti a obětavosti francouzského odboje.
Vylodění v Normandii se zúčastnili i Čechoslováci, naživu už ale není ani jeden, uvádí Stehlík
Číst článek
Námořní invazi historicky nevídaných rozměrů, která spojeneckým vojskům navzdory svému krvavému průběhu zajistila rozhodující vítězství nad nacistickým Německem na západní frontě, si ve čtvrtek připomínali i na druhé straně Atlantiku ve Spojených státech.
Devět tisíc amerických vojáků pohřbených v Normandi uctili ve Washingtonu u pomníku obětí druhé světové války.
Vylodění v Normandii se účastnili i Čechoslováci. Tehdy do vylodění zasáhli především letci. Nasazeny byly všechny čtyři československé perutě působící v rámci britského královského letectva.
Jejich úkolem bylo ochránit útočící jednotky spojenců, zajistit jejich přepravu, vlastně ochránit vzdušný prostor nad vyloďovacími plážemi tak, aby nacistická Luftwaffe nemohla operaci překazit. Nasazena byla i 311. bombardovací peruť, která konvoje chránila před německým námořnictvem a ponorkami.