V předchozích dnech Kyjev i Moskva informovaly o výměně válečných zajatců v rámci dohody z Istanbulu. Rusko avizovalo, že půjde o nejrozsáhlejší výměnu od začátku války.
Jde o pokračování výměny zajatců dohodnuté mezi ruskými a ukrajinskými zástupci minulé pondělí v Istanbulu. Počet vyměněných zajatců zatím ani jedna ze stran neuvedla.
První kolo přímých jednání obou válčících stran se v Istanbulu uskutečnilo 16. května, přičemž dohoda na výměně válečných zajatců byla tehdy jeho jediným reálným výsledkem.
„Těla drží (Rusko) tak dlouho, dokud se nedostanou do stavu, kdy už se nedá nic určit,“ uvedl Petro Jatsenko, mluvčí ukrajinské vládní agentury, která řeší záležitosti spojené s válečnými zajatci.
„Dalších 307 ukrajinských obránců včetně vojáků a pohraničníků je doma. Jen za poslední dva dny se domů vrátilo 697 lidí. Naším cílem je přivést všechny osoby z ruského zajetí zpět,“ uvedl Zelenskyj.
V tureckém Istanbulu se před týdnem poprvé za poslední tři roky sešly delegace Ukrajiny a Ruska, které se dohodly na výměně zajatců. Jinak ale jednání nepřineslo průlom v úsilí o zastavení bojů.
Výměna tisíc za tisíc zajatců byla dohodnuta začátkem tohoto měsíce v Istanbulu během prvních přímých jednání mezi Moskvou a Kyjevem po více než třech letech od začátku ruské agrese.
Ukrajinští kriminalisté se nyní ve spolupráci s experty pokusí co nejdříve identifikovat padlé. V bojích s Ruskem dosud zemřelo 45 100 ukrajinských vojáků, uvedl prezident Volodymyr Zelenskyj.
Návrh vzešel od vyslance amerického prezidenta pro Blízký východ Stevea Witkoffa na dočasné příměří v Pásmu Gazy, které má platit během muslimského postního měsíc ramadán a židovského svátku pesach.
„Ukončení války by mělo začínat kroky obnovujícími důvěru, protože žádná důvěra k Rusku není. Zapotřebí jsou kroky vypovídající o ukončení války. Reálné kroky," řekl ukrajinský prezident.
Výměna zajatců byla výjimečná tím, že se poprvé po dlouhé době podařilo osvobodit z ruského zajetí i ženy. Jde hlavně o vojákyně z někdejšího pluku Azov, které v zajetí strávily více než dva roky.
Výměnu pomohly zprostředkovat Spojené arabské emiráty. Ukrajina, která už třetím rokem čelí ruské vojenské agresi, si s Moskvou vyměnila válečné zajatce více než padesátkrát.
Karelinová si má trest odpykat v trestanecké kolonii s obecným režimem. Má i zaplatit pokutu ve výši zhruba 77 000 korun, napsala agentura Interfax s odvoláním na svého zpravodaje v soudní síni.
„Oni věděli, kdy to začne, takže od konce roku 2021 začali čistit veřejný prostor. Ještě se nezavíralo, ale většina organizací Memorialu byla zlikvidována,“ říká v rozhovoru Oleg Orlov.
Bělorusko při výměně zajatců vrátilo na Ukrajinu Mykolu Švece zadrženého za poškození ruského letounu včasné výstrahy a řízení A-50 na běloruské letecké základně.
Ukrajina, která ruské invazi čelí už více než dva roky a tři měsíce, si s Ruskem vyměnila válečné zajatce více než padesátkrát, naposledy začátkem letošního února.
Rok po zadržení Evana Gershkoviche provedly ruské úřady další zátah na novináře z nezávislých médií. Ve vazbě jich skončilo šest. Jak jsou na tom žurnalisté v Rusku, rozebírá podcast Na východ!.
Rusko a Ukrajina si vyměnily další válečné zajatce. Několik propuštěných Ukrajinců musely po předání odvézt sanitky, řekl podle agentury Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.
Příměří by nastalo výměnou za propuštění více než 100 rukojmích, které zadržují teroristé Hamásu. Vyjednávání vedou Američané, podle nich ale stále není shoda v některých důležitých bodech.
Náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v televizi uvedl, že žádná ze stran nemůže s konečnou platností říci, co se s letadlem, které se ve středu zřítilo v Bělgorodské oblasti stalo.
Kyjev/Moskva||Dino Dražan, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Člověk o zajatém neslyšel více než rok a on mu najednou zavolá a řekne, že je naživu; Rusové jsou připraveni ho vyměnit, ale Ukrajina nic nedělá. V poslední době se tyto telefonáty staly masovými.
„Téma zajatců je pro Izraelce velmi důležité, také proto, že tentokrát byli zajati kvůli selhání izraelské vlády a armády,“ tvrdí novinářka a dokumentaristka Nataša Dudinská.