Porota uvedla, že letošní vítězný snímek byl „pečlivě a s respektem komponován a nabízí zároveň metaforický i doslovný pohled na nepředstavitelnou ztrátu.“
László L. Simon popřel, že by muzeum úmyslně porušilo zákony, a argumentoval tím, že instituce na svých webových stránkách neprodleně informovala o věkovém omezení pro vstup na výstavu.
Vítězný snímek Jevhena Maloletky zachycuje smrtelně zraněnou těhotnou ženu, kterou záchranáři odnášejí na nosítkách. Svým zraněním podlehla půl hodiny poté, co porodila mrtvé dítě.
Fotografii pořídila kanadská fotografka Amber Brackenová pro list The New York Times. Připomíná oběti z řad domorodých dětí z internátních škol v Kanadě.
„Vidím v něm zranitelnost, blízké, ztrátu a odloučení, zánik, ale co je důležité, také přežití,“ uvedl na adresu vítězného snímku člen poroty Kevin WY Lee.
Japonský fotograf zachytil takřka poetický moment uprostřed krvavých protestů v Súdánu. Na snímku, je mladík, jenž loni v červenci mezi demonstranty recitoval básně.
Michael Hanke: „Čím dál tím více mám pocit, že když děláte dokument – mluvím teď čistě o dokumentární fotografii – strašně moc se v něm odráží vaše životní zkušenosti, jak žijete a jak cítíte.“
Vítězný snímek zachycuje dvouletou Yanelu Sánchezovou a její matku Sandru, při zadržení na hranici s USA loni 12. června. Fotografie vyvolala hlasitou debatu o tvrdé migrační politice Donalda Trumpa.
Fotografie těl utonulých Rohingů nebo dívka, která utekla ze zajetí Boko Haram. Prestižní soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky, které se mohou stát těmi nejlepšími za loňský rok.
Když začal fotit Havla, bylo mu šestadvacet let. Během jediného roku poznal Downing Street, Elysejský palác i Bílý dům. „Byl to malý zázrak, který mi došel až po mnoha letech,” vzpomínal Tomki Němec.
V prestižní fotografické soutěži World Press Photo uspěl český fotograf Michael Hanke. Se svými snímky z turnaje mladých šachistů skončil na druhém místě v kategorii sportovní reportáže. „Dětské šachové turnaje nejsou tak striktní jako turnaje dospělých, některé věci na turnaji dospělých nemohly být k vidění,“ popsal v rozhovoru pro Český rozhlas. Do soutěže se letos přihlásilo více než 5000 fotografů ze 125 zemí světa. Dohromady tak porota posuzovala více než 80 tisíc záběrů.
Válečné konflikty, policejní brutalitu i ohrožené želvy zobrazují vítězné fotografie soutěže World Press Photo. Do zápolení se letos přihlásilo více než 5000 fotografů ze 125 zemí světa. Dohromady tak porota posuzovala více než 80 tisíc záběrů. Mezi oceněnými prácemi je i český fotograf Michael Hanke, který získal druhou cenu v kategorii Sport za fotografie mladých šachistů.
Prestižní fotografickou soutěž World Press Photo za rok 2016 vyhrál snímek tureckého vraha ruského velvyslance v Ankaře. Autorem záběru, při kterém mu šlo o život, je fotograf agentury AP Burhan Ozbilici. V kategorii sportovní reportáže byl oceněn český fotograf Michael Hanke.
To nejlepší ze světové novinářské fotografie je od pátku k vidění na pražské výstavě prestižní soutěže World Press Photo. Uspěl v ní i český lyžař Ondřej Bank. I když ne jako autor fotografie, ale jako objekt. Ve sportovní kategorii soutěže totiž zvítězil snímek zachycující jeho pád na loňském mistrovství světa v americkém Beaver Creeku. Spolu s ostatními oceněnými fotografiemi bude snímek viset v Křížové chodbě pražského Karolina až do října.
Rakouský fotograf Christian Walgram vyhrál v prestižní soutěži World Press Photo v kategorii sport. Vítězný snímek zachycuje českého lyžaře Ondřeje Banka těsně před pádem při kombinančním sjezdu mistrovství světa v americkém Beaver Creeku.
Letošní World Press Photo vyhrál snímek s migrační tématikou. Zachycuje muže, který se na srbsko-maďarské hranici snaží pronést kojence skrz bariéru z ostnatého drátu. Pro české publikum bude asi zvlášť zajímavá i nejlepší fotografie ze sportovní kategorie. Zachycuje totiž rok starý pád lyžaře Ondřeje Banka na sjezdovce v Beaver Creeku.
Nejlepší reportážní fotografie světa si můžete prohlédnout v pražském Karolinu. Slavnostní podvečerní vernisáží tam začala výstava World Press Photo. Výstava vítězných snímků začala letos 18. dubna v Amsterodamu. Od zítřka až do 4. října je 145 nejlepších reportážních fotografií k vidění v Praze.
Nejlepší fotografie letošního ročníku soutěže World Press Photo vznikla v Rusku. Jsou na ní dva gayové v milostném objetí. Snímek nazvaný Jon and Alex by možná nevzbudil takový rozruch, kdyby ho dánský fotograf Mads Nissen nepořídil v zemi, kde homosexuálové čelí sílícímu tlaku státu.
Nejlepší novinářské fotografie světa se opět představují v Česku. V pražském Karolinu začíná výstava ze soutěže World Press Photo. Mezinárodní porota vybrala 143 nejlepších reportážních snímků. Nechybí tu ani vítězný snímek amerického autora Johna Stanmeyera nebo fotografie Češky Jany Ašenbrennerové zachycující život homosexuální komunity v Kongu.
Hlavní cenu letošního 57. ročníku fotografické soutěže World Press Photo vyhrál americký fotograf John Stanmeyer. Ocenění dostal za snímek afrických emigrantů v Džibuti s mobily nad hlavou ve snaze zachytit signál. Česká fotografka žijící ve Spojených státech Jana Ašenbrennerová získala čestné uznání v kategorii každodenní život za snímek skupinky Afričanů.
Velký úspěch v soutěži World Press Photo slaví český fotograf Roman Vondrouš. Získal první cenu v kategorii sportovní akce za sérii snímků z Velké pardubické. Hlavním vítězem letošních prestižních cen je fotografie z pohřebního průvodu v pásmu Gazy.
Lidské utrpení, hrdinství i dojetí nebo nepravděpodobné situace ukazují vítězné fotografie prestižní soutěže World Press Photo. Od poloviny 50. let minulého století oceňuje výjimečné novinářské snímky každoročně nezávislá organizace v nizozemském Amsterdamu. Vítěze za uplynulý rok budeme znát už dnes a putovní výstava zvolených fotografií se tradičně v září zastaví i v Praze.
V nejprestižnější soutěži profesionálních fotožurnalistů World Press Photo ocenila porota 57 snímků z roku 2011. Výstava nejlepších světových fotografií, které získaly pomyslného Oskara ve fotožurnalistice, právě doputovala do Prahy a zájemci ji mohou navštívit v Karolinu.