„Cíl bylo zjistit, jak se pulec vyvíjí v žábu. Zkoumáme embrya, která pak následně oplodníme a v různých částech jejich vývoje je tzv. umrtvíme a naskenujeme,“ říká Jakub Harnoš pro Český rozhlas.
Obojživelníci, kteří při svém putování na zábrany narazí, pak pokračují podél plachty, dokud nespadnou do připraveného kyblíku. Odtud je dobrovolníci odnesou k nejbližší vodní ploše.
Správa Krkonošského národního parku staví zábrany podél silnic a do nádoby odchytává žáby, které bezpečně přenáší na druhou stranu. Na 20. března připadá Světový den žab.
Podle zoologa Romana Rozinka jde o skokany skřehotavé, kriticky ohrožené druhy žab. Jejich stěhování může povolit jen krajský úřad a jejich hlasité kvákání zřejmě potrvá celou sezónu.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že Češi si připlatí za letní tábory, a to až o čtvrtinu oproti loňskému roku. Někde tak můžou být rozdíly i v řádu tisíců korun. Píše to Mf Dnes.
Mloci, čolci či žáby začínají s příchodem jara migrovat, aby se rozmnožili. Jde o vůbec nejnebezpečnější období jejich života. Zoologové proto u rušných silnic staví bariéry, aby je ochránili.
Když se vás někdo zeptá, jak dělá žába, nejspíš řeknete: žába kváká anebo kuňká. V Austrálii ale žijí žáby, které spíš hvízdají nebo škvrčí. S novou aplikací můžete zvuky žab dokonce nahrávat.
Vědci v Argentině objevili první přirozeně světélkující rosničku. Podle serveru New Scientist se jedná o vůbec prvního známého obojživelníka, který dokáže vstřebat a poté vyzařovat světlo. Nově objevená žába je tečkovaná, asi tři centimetry dlouhá a žije hlavně v amazonských deštných pralesích.
Vědci z americké Yaleovy univerzity zjistili, že posypová sůl, kterou silničáři používají v zimních měsících na namrzlé silnice, může ovlivnit pohlaví potomků žab. Na základě pozorování zjistili, že u pulců v okolí silnic se objevuje výchylka v poměru pohlaví. Převažuje počet samců. To pak potvrdil také experiment. Biologové přišli zároveň na to, že vliv na vývoj žab má také rozkládající se dubové listí.
Muzeum v České Lípě opět po roce pořádalo noc věnovanou obojživelníkům. Vyhlídka poslechu žabí kakofonie lákala. Lidé se však letos vydali v holínkách a s baterkou k vodě, aby nakonec zjistili, že obojživelníci nemají o popularitu zájem.
Žáby na silnicích nejsou pro řidiče v Krkonoších ničím novým. Právě v těchto dnech jich putují stovky na svá přirozená trdliště, aby se tam rozmnožovaly. Jejich cesty ale často vedou právě po silnicích, a tak ochranáři vyrážejí na jejich záchranu.
Řidiči v Moravském krasu by měli být v příštích týdnech při jízdě opatrnější. Nastal totiž jarní tah obojživelníků a především v okolí vodních ploch teď mohou narazit na žáby migrující přes silnice. Na řadě míst už ochránci přírody kolem vozovek postavili ochranné valy, které mají žáby ochránit.
Touto dobou se v Oldřichově v Hájích na Liberecku nahlas ozývá žabí kuňkání a kvákání. Skokani, ropuchy a sem tam i čolci se stěhují z lesa do Šolcova rybníka, kde se rozmnožují. Podle ochránců přírody z tamního ekocentra je to tradičně ideální doba pro uspořádání Žabího festivalu, aby se i veřejnost seznámila s tím, co se teď s obojživelníky děje.