Nadšenci objevili nový druh žáby. ‚Nafouklý golfový míček s krátkýma nohama‘ neumí skákat, tak chodí

V Jihoafrické republice objevili dosud neznámý druh dešťové žáby, která má extrémně krátké nozdry a neumí skákat. Jmenuje se Breviceps batrachophiliorum a neobjevili ji vědci, ale nadšenci těchto obojživelníků, píše deník The Times.

Johannesburg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rosněnka průsvitná sedící na listu, silueta (ilustrační foto)

Pro nově objevené žáby je typické, že žijí v norách a ven vylézají pouze, pokud se chtějí najíst nebo rozmnožit (ilustrační foto) | Foto: Jon G. Fuller | Zdroj: VWPics / Profimedia

V roce 2018 se skupinka nadšenců v jihovýchodní provincii KwaZulu-Natal vydala na honbu za žábou Breviceps bagginsi, která dostala své jméno po postavě Bilbu Pytlíkovi z románu Hobit od britského spisovatele J. R. R. Tolkiena. Náhodou však narazili na nový žabí druh.

3:53

Mývalové v Česku ničí původní přírodu podél velkých řek. Vědci je sledují pomocí fotopastí i GPS obojků

Číst článek

Vědci potvrdili, že jde o dosud neznámý druh žáby; k tomuto závěru dospěli poté, co analyzovali její kvákání a genetickou stavbu. Obojživelník je velký 35 milimetrů, živí se převážně termity a jiným drobným hmyzem. Neumí ale skákat, pohybuje se proto pouze chůzí, řekl deníku Louis du Preez ze Severozápadní univerzity v JAR, který vedl výzkum o žábě.

„Je to takový nafouklý golfový míček s krátkýma nohama,“ vysvětluje du Preez. Stejně jako ostatní žáby, i ona má ve své kůži skrytý jed, ale maskuje to zbarvením a díky tomu, že žije v norách, je chráněna před predátory.

Kromě svého dlouhého jména dostala i přezdívku – Bostonská dešťová žába – podle stejnojmenné vesnice, která se nachází vysoko v horách obklopená pastvinami. Tam také tento malý neskákající žabí druh žije.

Novorozený zubr v pražské zoo uvázl v blátě. Chovatelé ho vytáhli pomocí prken a lan

Číst článek

Bostonská dešťová žába pochází ze stejného afrického rodu Breviceps jako Bilbova žába. Je pro ně typické, že žijí v norách a ven vylézají pouze, pokud se chtějí najíst nebo rozmnožit.

Vědci předpokládají, že Bostonská dešťová žába se vyskytuje pouze na malém území, du Preez ji proto chce zařadit na seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody. Výzkum také odhalil, že i populace Bilbovy žáby je podstatně menší, než se dříve myslelo. Du Preez proto tento druh rovněž označuje za „kriticky ohrožený“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme