Vojenská policie navrhla po úmrtí zajatce obžalovat čtyři příslušníky speciálních sil. Dva viní z vydírání a neuposlechnutí rozkazu, dva z porušení povinnosti strážní služby a neposkytnutí pomoci.
„Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník Karel Klinovský.
Pro Čechy je to v litevské Rukle už patnáctá rotace. Dělostřelci z Jinců tu na přelomu minulého a letošního roku vystřídali chemiky z Liberce. Přesto je současné nasazení v něčem unikátní.
Česko už nemá dost techniky, aby bylo nejsilnější složkou mise a mohlo uskupení velet. Východní hranici aliance má střežit ještě víc vojáků než dosud, místo jedenácti set jich bude až pět tisíc.
Přibývá obchodů, ve kterých nelze koupit zábavní pyrotechniku, píše Aktuálně.cz. K obchodům jako Hornbach nebo Bauhaus se přidala i Billa Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Zákon o Armádě České republiky jasně určuje, že prioritou je připravovat se na obranu České republiky. A teprve pak pomáhat spojencům v rámci Aliance,“ říká bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec.
Výcviková mise Evropské unie (EUTM) má za úkol pomoct malijské armádě při její výstavbě a výcviku tak, aby byla v budoucnu schopna samostatně čelit útokům ozbrojených teroristických skupin.
„Administrativa si uvědomila, že je konec, a řeší, jak s posledními měsíci co nejefektivněji naložit. Pokud bude mít Trump nálepku prezidenta, který stáhnul vojáky, bude to pro něj silný argument.“
Brigádní generál František Ridzák bude velet více než 700 vojákům z asi dvou desítek zemí. Hlavním úkolem mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády, která bojuje proti islámským radikálům.
Zahraniční mise vojáků Češi podle průzkumu Medianu pro Český rozhlas podporují, ne ale jednoznačně. Více než polovina respondentů souhlas podmiňuje tím, aby se jednalo pouze o mise schválené OSN.
Mali, Niger i Čad s přítomností českých vojáků souhlasí. Vojáci by měli pomáhat zejména malijským vojákům a doprovázet je do bojů s islámskými radikály.
Čeští vojáci se v příštím roce zúčastní výcviku v rámci Evropské unie a budou se také chystat na mise v Afghánistánu a Mali. Na českém území se uskuteční 60 cvičení ozbrojených sil jiných států.
Babiš novinářům řekl, že problémy s legislativou se týkají případného rychlého vyslání speciální jednotky do zahraničí. Možnost schválení takové mise by Babiš přesunul na Bezpečnostní radu státu.
Za zlomové okamžiky ve 20letém vývoji armády během členství v NATO považuje Pavel profesionalizaci armády, která měla zásadní vliv na podobu armády i na její vnímání veřejností, a účast v misích.
Ministerstvo obrany se rozhodlo, že nový pomník pro padlé vojáky z novodobých misí nevznikne. I nadále se bude pietní místo nacházet uvnitř Národního památníku na Vítkově v Praze.
Komunistický poslanec tak v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu reagoval na vyjádření generála Karla Řehky k misím v Afghánistánu. Luzar tvrdil, že nemá právo kritizovat rozhodnutí politiků.
Po smrti českých vojáků v Afghánistánu někteří lidé na sociálních sítích vyzývali k zasílání Care packages náhodným vojákům do zahraničí. Podle mluvčí armády je zájemci mohou vojákům poslat zdarma.
Na straně ‚těch hodných‘ bojovala minometná četa, momentálně působící právě v Lotyšsku. Roli nepřítele - společně s Litevci, Estonci a Poláky - sehrálo první rotní úkolové uskupení působící v Litvě.
Medaile za působení v zahraničních misích převzalo v památníku na Vítkově téměř 120 vojáků. Působili třeba na velitelství mise v Afghánistánu, cvičili piloty vrtulníků nebo hlídali českou ambasádu.
Například podle Radima Fialy z SPD sice čeští vojáci padli jako hrdinové, jenomže „při plnění naprosto špatných politických rozhodnutí“ a navíc naše vojáky prý „budeme potřebovat doma“.
Předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost František Bublan z ČSSD nevylučuje, že již 17 let trvající konflikt v Afghánistánu bude ještě dlouho pokračovat.