„Určitě to otevře lepší příležitost pro nějakou dohodu. Ve vzduchu je trochu optimismu, ale nikdy nevíte,“ myslí si Matan, který se s kamarádem sešel o víkendové noci v centru Tel Avivu.
Ukrajinský koordinační štáb upozornil, že tato výměna zajatců byla výjimečná tím, že se poprvé po dlouhé době podařilo osvobodit z ruského zajetí i ženy.
Branná povinnost je v Rusku dlouhodobě politicky výbušným tématem. Ruský prezident Vladimir Putin slíbil znepokojeným matkám, že se odvedenci nebudou účastnit žádných bojů.
Bělorusko při výměně zajatců vrátilo na Ukrajinu Mykolu Švece zadrženého za poškození ruského letounu včasné výstrahy a řízení A-50 na běloruské letecké základně.
V úterý Kyjev i Moskva oznámily další výměnu válečných zajatců, konkrétně po 90 vojácích na každé straně. Pětasedmdesátiletý Jonafan byl její součástí a s výměnou souhlasil letos v dubnu.
Rusko a Ukrajina si vyměnily další válečné zajatce. Několik propuštěných Ukrajinců musely po předání odvézt sanitky, řekl podle agentury Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.
Příměří by nastalo výměnou za propuštění více než 100 rukojmích, které zadržují teroristé Hamásu. Vyjednávání vedou Američané, podle nich ale stále není shoda v některých důležitých bodech.
Člověk o zajatém neslyšel více než rok a on mu najednou zavolá a řekne, že je naživu; Rusové jsou připraveni ho vyměnit, ale Ukrajina nic nedělá. V poslední době se tyto telefonáty staly masovými.
Izraelští vojáci zastřelili tři rukojmí 15. prosince, když vyšli z budovy ve čtvrti Šudžája ve městě Gaza. Vyšetřování ukázalo na několik nedostatků v postupu armády.
Tři příslušníky ukrajinských sil ruští vojáci zajali na začátku tohoto měsíce poblíž města Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti. Krátce poté je zastřelili.
„Téma zajatců je pro Izraelce velmi důležité, také proto, že tentokrát byli zajati kvůli selhání izraelské vlády a armády,“ tvrdí novinářka a dokumentaristka Nataša Dudinská.
K zastřelení zajatců mělo dojít v Doněcké oblasti u vesnice Stepove. Ukrajinské jednotky se tam podle DeepState dostaly do bezvýchodné situace, protože jim došla munice a ruské jednotky je obklíčily.
Izrael v minulosti své občany vyměňoval třeba i v poměru 1:1000. Vyjednávat také musí nejen s Hamásem, ale i s vlastní populací a příbuznými unesených.
„Můžeme odhadovat, že okamžik propuštění je pro psychiku podobně náročný, jako okamžik zajetí. Velmi často dochází k odtržení se od reality,“ popisuje bývalý vojenský psycholog Daniel Štrobl.
„Naše detenční střediska se zaplňují a absolutně nepotřebujeme držet tyto ruské vojáky v zajetí. Rádi je vyměníme klidně i zítra za naše obránce,“ zdůraznil Jacenko.
Od začátku války na Ukrajině drží Rusko více než deset tisíc válečných zajatců. Na to upozorňuje organizace Warrior's Liberation, kterou založili příbuzní zajatců.
„Američané jsou zvyklí si pro své rukojmí z řad občanů Spojených států posílat vlastní jednotky a jsou v tom úspěšní, takže bych se vůbec nedivil, kdyby tam operovaly i oni,“ říká bývalý voják Němec.
Režisér Nakonečnyj během loňského prestižního festivalu v Cannes vyvolal kontroverze, když za účelem upozornit na pokrytectví filmového průmyslu přišel na červený koberec za zvuků sirén.
Organizace spojených národů vydala zprávu, kde popisuje systematické mučení civilistů z ruské strany. Ale týrání zajatců se odehrávalo i z ukrajinské strany.
„Minulé září se odehrála velká výměna obránců Azovstalu. Vrátili se vojáci, kteří byli v zajetí čtyři měsíce. Všichni vědí, v jakém se vrátili stavu,“ říká Natalka Zarycká z organizace Ženy z oceli.
Jeden z vojínů strávil v ruském zajetí 2,5 roku už v minulosti, padl do něj v roce 2015 při obraně vesnice, která leží nedaleko Mariupolu. Do zajetí padl znovu loni na jaře během bojů o Azovstal.
Z ruského zajetí se vracejí Ukrajinci zajatí u Bachmutu, Soledaru, Záporoží a Chersonu, oznámil šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Ruské úřady o výměně dosud neinformovaly.
Při komplexní výměně budou zajatce přepravovat letadla Mezinárodního červeného kříže. Z povstalci kontrolovaného hlavního města San´á odletí stovky vězňů.
Federální služba výkonu trestu ani předtím nevynikala humánním zacházením, ale po začátku válečných akcí se změnila ve fašistickou organizaci, která páchá zločiny proti lidskosti na běžícím páse.
Mezi osvobozenými Ukrajinci je 94 obránců Mariupolu, z nichž 63 bojovalo v tamních ocelárnách Azovstal. „Jejich příbuzní na ně čekali tak dlouho,“ napsal šéf ukrajinské prezidentské kanceláře.
Dvojice se do řad ruské invazní síly dostala na konci léta skrze žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Ukrajinci je zajali ke konci loňského roku. Ztráty na frontě se podle nich hromadily po desítkách.
Mezi trestanci byli i tací, kterým zbývalo odpykat si už jen pár dní, ale i tak šli dobrovolně bojovat za ruskou vlast, tvrdí šéf Wagnerovy skupiny a miliardář Jevgenij Prigožin.