Součástí poslední výměny zajatců byl i ukrajinský duchovní. Odsoudili ho za schvalování ruské invaze

Součástí poslední výměny zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem byl také metropolita Jonafan – vysoce postavený prelát ukrajinské pravoslavné církve, která se před ruskou invazí podřizovala Moskvě. Duchovní odsouzený loni k pěti letům vězení za veřejné schvalování ruské invaze odjel do Moskvy, napsala ve středu ruská služba BBC na Telegramu s odvoláním na informace ukrajinského generálního štábu.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští váleční zajatci po výměně uprostřed ruského útoku na Ukrajinu

Ukrajinští váleční zajatci po výměně uprostřed ruského útoku na Ukrajinu | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Metropolita Jonafan, občanským jménem Anatolij Jeleckich, se narodil a vyrůstal v Rusku, ale od konce 80. let minulého století žil a sloužil na Ukrajině, podotkla BBC.

Ukrajinský soud mu loni v srpnu vyměřil pětiletý trest vězení. Čelil mimo jiné obvinění z rozšiřování proruských letáků a podpory ruské invaze do země.

Tři roky ‚pokání‘ za mši za Navalného. Pravoslavná církev v Rusku suspendovala kněze, který vedl tryznu

Číst článek

Podle ukrajinské generální prokuratury ho soud uznal vinným ze snahy o narušení územní celistvosti, o násilné svržení ústavního pořádku, porušení rovnoprávnosti občanů a ze schvalování ruské ozbrojené agrese proti Ukrajině. Duchovní se k vzneseným obviněním nepřiznal.

Moskevský patriarcha Kirill, jenž stojí v čele ruské pravoslavné církve, tehdy označil verdikt za příklad pronásledování kvůli víře.

Podle nedávného prohlášení jím vedené církve také intervenoval za propuštění Jonafana a obrátil se na představitele pravoslavných církví, náboženské osobnosti a zástupce mezinárodních organizací.

Ruská pravoslavná církev už v uplynulých dnech informovala o propuštění Jonafana.

V úterý Kyjev i Moskva oznámily další výměnu válečných zajatců, konkrétně po 90 vojácích na každé straně. Mluvčí ukrajinského generálního štábu Andrij Kovaljov nyní podle BBC uvedl, že pětasedmdesátiletý Jonafan byl její součástí a s výměnou souhlasil letos v dubnu.

‚Moskevský patriarchát‘

Ruská pravoslavná církev mezitím oznámila, že se metropolita setkal s patriarchou Kirillem, který mu udělil církevní řád.

Ukrajinská pravoslavná církev (UPC) měla před vpádem ruských vojsk do země v roce 2022 v oficiálním názvu i dovětek „moskevského patriarchátu“. Po invazi se však oficiálně s Moskvou rozešla a agresi proti Ukrajině odsoudila. Ukrajinské úřady ji však nadále podezírají ze spolupráce s Ruskem, což církev odmítá.

Na Ukrajině působí rovněž „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny (PCU), která získala v roce 2019 autokefální (samosprávný) status od ekumenického konstantinopolského patriarchátu.

Sdružila přitom v sobě trojici pravoslavných církví. Ukrajinská pravoslavná církev v posledních letech ztrácí na Ukrajině věřící, což souvisí s rostoucím ukrajinským národním cítěním, přičemž tento proces se urychlil po vzniku církve nezávislé na Moskvě a po ruské invazi, napsala už dříve agentura AFP.

Ruská pravoslavná církev a její vůdce patriarcha Kirill aktivně podporují kroky Kremlu a Kirill opakovaně ospravedlňoval válku proti Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme