Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov varoval před umožněním používání západních zbraní na ruském území Ukrajinou. Podle něj by to přineslo eskalaci konfliktu, který by mohl přerůst v jadernou válku.
Poručík Jaroslav se svým týmem už stihl během tří výjezdů do Polska vycvičit téměř 90 ukrajinských vojáků. Intenzivní výuka trvá šest dní v týdnu a je zakončena simulovaným útokem.
Moskva/Kyjev||mfk, ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Ruský ministr zahraničí Lavrov v pátek prohlásil, že výroky Zelenského, který navrhl, aby NATO zahájilo preventivní údery na Rusko, „potvrdily potřebu“ toho, co nazývá „zvláštní operací“ na Ukrajině.
„Máme co do činění, poprvé od kubánské raketové krize, s přímou hrozbou použití jaderných zbraní, pokud se věci budou vyvíjet tak jako dosud,“ řekl Joe Biden.
Severní Korea si obstarala pro vývoj zbraní hromadného ničení až dvě miliardy dolarů (46 miliard Kč) prostřednictvím vysoce sofistikovaných kybernetických útoků.
Australští policisté zatkli muže ze Sydney, kterého viní z domlouvání obchodů pro Pchjongjang, včetně prodeje komponentů používaných v balistických raketách.
Moskva obvinila Kyjev z použití „zbraní hromadného ničení“ proti povstaleckým územím na jihovýchodě Ukrajiny. Vyšetřovací výbor Ruské federace podle agentury TASS oznámil, že má „nevyvratitelné důkazy“ o nasazení taktických raket Točka-U vybavených vysoce výbušnou střepinovou a kazetovou municí.
Jednotky NATO ode dneška můžou využít pomoc a rady expertů z celého světa. Spojí se s nimi díky novému operačnímu centru ve Vyškově. Je jediné v Evropě, umí propojit znalosti dvou tisíc světových odborníků na zbraně hromadného ničení a pomoci tak vojákům v terénu.
Severoatlantická aliance dnes ve Vyškově otevře unikátní centrum, které má pomoci propojit vojenské a civilní experty na ochranu proti zbraním hromadného ničení. Pracovat v něm bude mezinárodní poradní tým, spadající pod vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě.
Jedinečný útvar české armády v Hostivici-Břvích v Praze-západ dnes poprvé zájemcům představil techniku, činnost a své úkoly na hostivické základně. Součástí práce útvaru je také výstraha před zbraněmi hromadného ničení. Vojenská posádka tu sídlí od roku 1967 a několikrát do roka provádí letecký radiační průzkum po celém území republiky.
Dalších nejméně 120 lidí zemřelo v Sýrii. Boje pokračují na předměstí Damašku a na mnoha dalších místech. Mezi oběťmi je i japonská novinářka, která informovala o střetech v Aleppu.