Na případ na svých sociálních sítích upozornili záchranáři. Zatímco koncem minulého týdne bojovali v rodinném domě o život seniorky, její soused jim autem na příjezdové cestě sanitku zablokoval.
V pražském IKEM před necelými pěti lety začali využívat systém zCase, který propojuje dispečink zdravotnické záchranné služby s akutním příjmem v nemocnici prostřednictvím speciální aplikace.
Kostelní Lhota (Nymbursko) ||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
„Řidič osobního auta jel ve směru od Sadské na Poděbrady a v Kostelní Lhotě z nezjištěných příčin vyjel vpravo na chodník, kde srazil čtyři chodce a pak narazil do rodinného domu,“ řekla policie.
Dispečerům a záchranářům nejvíc pomohl 21. prosince dril a zkušenosti. „Lidem prostě musíte pomoct a musíte fungovat. Adrenalin je skvělý. Hodiny drilu se zúčtují právě v takové chvíli,“ míní Poštová.
V současnosti je tak v zemi 360 odborných záchranných týmů z celkových 1600. Počet se má ještě snížit podle novely připravované Právem a spravedlností, který počítá se 160 odbornými sanitkami.
Kontroloři prověřovali peníze na připravenost proti katastrofám. Ministerstvo pro místní rozvoj neznalo potřeby hasičů, policistů a záchranářů. Kvůli váhání resortu vnitra nepořídila policie techniku.
„Policisté po muži pátrali, podezřelý se jim ale na místě odmítl vzdát a tak bylo použito střelné zbraně. Následovala resuscitace podezřelého, která byla bohužel neúspěšná,“ řekl policejní mluvčí.
Kubát za svůj příspěvek získal třetí místo v kategorii reportáž. První místo získala litevská novinářka Ieva Balsiunaite za reportáž o běloruské aktivistce a druhé místo Rakušanka Carola Schneider.
Podle prezidenta Vodní záchranné služby Davida Smejkala dostali letos nedostatečné financování od státu. Záchranáři požadovali dotaci patnáct milionů korun, získali pouze pět.
Vodní záchranáři museli kvůli dražšímu benzinu a vyšším cenám náhradních dílů na čluny zastavit všechny investice. Příspěvky od státu ale vyšší nedostali. Lidem přitom pomáhají bez nároku na odměnu.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže nemá na letošní sezonu peníze a dosavadní jednání s ministerstvem vnitra o navýšení finančních prostředků bylo doposud neúspěšné.
K incidentu mělo dojít v noci ze čtvrtka na pátek. Podle serveru AKTU.cz měl být opilý mluvčí prezidenta převezen do střešovické nemocnice. Ovčáček se za své chování omluvil a označil ho za selhání.
Šlo o první podobně velké cvičení od začátku koronavirové pandemie. Při simulovaném zákroku bylo třeba zachránit a ošetřit 300 figurantů. Do akce se zapojili i zaměstnanci muzea.
„Ani jsem nebyla tolik nervózní, jak si všichni mysleli. Brala jsem to tak, že se dítě musí odrodit, nic jiného nám nezbývá,” vzpomíná Kristýna Vlková.
„Oba utrpěli těžká zranění. Jeden utrpěl devastační zranění končetin. Druhý muž utrpěl popáleniny části hrudníku a horní končetiny,“ upřesnila pro iROZHLAS.cz mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.
Záchranná služba Pardubického kraje má nově v pandemickém scénaři několik stupňů a reakcí v případě, že by se záchranáři nakazili. Zaměstnanci jsou ale těžko nahraditelní, říká ředitel Paar.
V úterním tisku se dočtete, že tísňové linky českých záchranných služeb jsou přetížené dotazy lidí s koronavirem. Záchranáři tak mnohdy suplují práci praktiků, píše Deník N.
Hlavním cílem ale není pobavit – mají navnadit další lidi, kteří by ve službách pražské záchranné služby pomáhali. Potřeba jsou podle mluvčí Jany Poštové zejména dispečeři a zdravotničtí záchranáři.
Řidiči záchranné služby jezdí kvůli uzavírkám po klikatých cestách, které neumožňují rychlou jízdu. „Prakticky není směr, na který by byla objížďka,“ říká jeden z nich.
Oba pacienty, kteří byli při vědomí, záchranáři transportovali na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno – ženu s těžkým poraněním a muže se středně těžkými zraněními.