Výběr z médií: zahlcené linky záchranných služeb, škola odmítající online výuku, zájem o zlevněná jídla
V úterním tisku se dočtete, že tísňové linky českých záchranných služeb jsou přetížené dotazy lidí s koronavirem. Záchranáři tak mnohdy suplují práci praktiků, píše Deník N. Regionální Deník přináší zprávu o škole, která odmítá online výuku a rodičům posílá jen týdenní plány. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
E15
České firmy si v době pandemie začaly víc půjčovat v eurech. Všímá si toho deník E15. Koncem srpna si firmy napůjčovaly v přepočtu skoro 410 miliard korun, tedy o osm procent víc než v únoru. Koruna totiž kvůli koronaviru oproti euru výrazně oslabila. Euro bylo tím pádem pro podniky výhodnější - píše deník.
Deník N
Tísňové linky záchranných služeb jsou v celém Česku zahlcené dotazy lidí nakažených koronavirem - upozorňuje Deník N. Podle něj se totiž pacienti s covidem nemůžou často dovolat svým lékařům. Záchranáři tak mnohdy suplují práci praktiků a lidé je volají i domů, protože k nim lékaři prý už nejezdí. Doktoři ale tvrdí, že pohotovostní návštěvy u pacientů pořád dodržují.
Fantastický výsledek kampaně, říká Dzurilla. Aplikaci eRouška si stáhlo již 1,23 milionu uživatelů
Číst článek
Praktičtí lékaři se s pacienty s koronavirem nemůžou osobně setkávat. Ti jim proto volají přímo do ordinace, aby se s lékaři poradili, jak si například ulevit od bolesti hlavy nebo silného kašle. Lékaři ale prý mají pořád obsazeno. Pokud se pacient do ordinace dovolá, stane se, že taky nepochopí instrukce lékaře. Nejčastěji jde například o dávkování léků. Velmi přetíženou linku dispečinku má v posledních týdnech třeba záchranná služba v Moravskoslezském kraji. Denně jí volají desítky pacientů, kteří potřebují poradit ohledně koronaviru.
Praktičtí lékaři zároveň poukazují na to, že také oni jsou kvůli koronavirové epidemii zahlcení. Třeba lékařka z Českých Budějovic Věra Boušková tvrdí, že řeší například denně kolem 130 telefonátů. Sdružení praktických lékařů zároveň tvrdí, že doktoři za pacienty normálně dál jezdí. V jakých konkrétních případech lékaři pacienty navštěvují, ale mluvčí sdružení Michal Bábíček neřekl. Podle něj vždy záleží na aktuálních potížích pacienta.
Deníky
Škola v Hrušovanech nad Jeviškovkou v Jihomoravském kraji odmítá on-line výuku, píše regionální Deník. Učitelé posílají žákům jen týdenní plány. Mnoha rodičům se takový přístup nelíbí. Ministerstvo školství ale přímo nespecifikuje, jak by měla distanční výuka vypadat. Forma výuky na dálku je na samotných ředitelích škol.
Někteří rodiče žáků ze školy v Hrušovanech si na formu výuky dětí v době koronavirové krize stěžují. Děti podle nich potřebují sociální kontakt, i když by měl být jen virtuální. Ředitelka školy Blanka Soukupová ale údajně tvrdí, že jsou žáci s takovým přístupem školy v době uzavření spokojeni. S regionálním Deníkem dál odmítla mluvit. Řekla jen, že forma výuky na dálku je na vedení každé školy.
Minsterstvo školství nechává formu distanční výuky skutečně na samotných školách. Podle Ireny Vajen z brněnské pobočky Systému podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů ale resort on-line výuku doporučuje a podporuje. Hrušovanský přístup považuje Vajen přesto za ojedinělý. Sama učí na střední škole a výuku bez on-line spojení s žáky si neumí představit.
Mladá fronta
Češi vymýšlejí, jak obejít opatření proti koronaviru, píše Mladá fronta. Lidé se proto na oko ubytovávají v hotelích, aby mohli do jejich restaurací. Jiní zase jezdí s fiktivním průkazem řidiče mezinárodní přepravy do sousedního Německa. Najdou se taky lidé, kteří nosí místo bavlněné roušky třeba jen pletenou síťku.
Roušky budou od středy s výjimkami povinné i v ulicích a v autech, oznámil Prymula
Číst článek
Třeba do Czech Slovak Restaurant v Praze na Malostranském náměstí může přijít na večeři kdokoli zvenčí. Dotyčný se jen musí na oko ubytovat, a to za symbolickou jednu korunu. Hotel a hostinec Tálský mlýn na okraji Žďáru nad Sázavou zase zkouší přilákat lidi na dvouhodinové ubytování. Za 25 korun nabízí lidem ubytování a následně večeři a oběd. Provozovatel podniku Martin Dvořák uznává, že je nabídka na hranici dodržování opatření. Hotel ale podle něj potřebuje peníze na fungování. Jak hygienici na toto nepokryté obcházení zákona zareagují, není zatím podle Mladé fronty jasné.
V Česku jsou podle deníku taky lidé, kteří jezdí i třikrát týdně do Německa. Hranice s tímto sousedním státem jsou sice otevřené, ale každý, kdo přijíždí z Česka, musí mít buď negativní test, nebo má jít do karantény. Toto opatření obcházejí někteří tím, že si vytisknou české potvrzení řidiče mezinárodní přepravy a dál už jen tvrdí, že jedou pracovně vyzvednout zásilku.
Lidé podle MF DNES obcházejí taky nařízení o zakrytém nosu a ústech. Místo bavlněných roušek nosí někteří třeba jen síťku nebo mají roušky z téměř průhledného materiálu. Takové roušky ale nechrání proti koronaviru. Jenže vládní nařízení nedefinuje, z jakého materiálu musejí roušky být a jaké funkce mají splňovat - dodává list.
Lidové noviny
Každý druhý Čech vyhledává kvůli dopadům koronaviru zlevněné jídlo. Dočtete se v Lidových novinách. Zákazníci si taky víc všímají akcí a zvýhodněných nabídek. S poptávkou po slevách ale roste taky zájem o alkohol. Po omezení provozu restaurací stoupl jeho prodej v řetězcích zhruba o třicet procent.
Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy se prodá průměrně ve slevě víc než 54 procent potravin. Analýza nákupního chování ukázala, že zákazníci začínají volit levnější výrobky v různých kategoriích. Koupí si například české těstoviny místo italských. Kromě potravin se taky zvýšila poptávka po alkoholu. U vína je to asi o 17 procent, u piva pak přibližně osm procent. Lidé taky častěji objednávají svůj nákup online a e-shopy už začínají být přetížené.
Právo
E-shopy shánějí ve velkém brigádníky - píše dnešní Právo. Zatímco mnohé podniky ochromil koronavirus, internetové obchody a rozvážkové firmy naopak sílí. Třeba Amazon ohlásil minulý týden nábor dalších tří tisíc sezónních pracovníků. Brigádníky shání ale i třeba Alza nebo rozvážková společnost DoDo.
E-shopy a rozvážkové firmy hledají především brigádníky, přibírají ale taky stálé zaměstnance. Většinou nabízejí do 160 korun za hodinu.Trend nákupů přes internet a doručování do vlastních rukou v době koronavirové pandemie ještě víc vzrostl. Kvůli tomu očekávají prodejci letos mnohem větší nápor.
O zájemce o brigádu nebo o stálou práci nouze není. Právu to potvrdil třeba ředitel e-shopu s potravinami Košík.cz Tomáš Jeřábek. Podle něj je taky kvalita kandidátů výrazně vyšší než na začátku tohoto roku.