Někteří pacienti a pečující musejí cestovat pro vylepšené zdravotní pomůcky do zahraničí. Ministerstvo chce změnit nepružnou legislativu, která český trh omezuje.
Část pacientů dál trpí postcovidovým syndromem, téma Deníku N. A ceny zdravotnických pomůcek rostou o desítky procent, píšou Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po jednání Ústředního krizového štábu současně upozornil, že v Česku je pomůcek dostatek. Existuje však disproporce mezi jednotlivými kraji.
Evropská komise zahájila v Česku vyšetřování kvůli zahraničním zdravotním pomůckám, píše týdeník Euro. A krajské nemocnice trápí podle deníku E15 nedostatek peněz. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Na nedostatek ochranných pomůcek si stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy.
Resort zdravotnictví nedoporučuje dětské vodácké tábory, pravidla jsou však nejasná i pro dospělé vodáky, píší Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Německo zaznamenalo za poslední den 1251 nových případů nákazy koronavirem, komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo 147 pacientů, uvádí Institut Roberta Kocha.
Jemen zaznamenal po několika týdnech nové případy nákazy koronavirem. Mezinárodní organizace varují, že v kontextu občanské války a humanitární krize může být pro zemi další epidemie devastující.
Švédsko zvolilo v boji s koronavirem na rozdíl od většiny světových zemí daleko umírněnější strategii, která si získala podporu u široké veřejnosti. Mnoha důsledkům epidemie však země neunikla.
K testům jsou potřeba vatové tyčinky používané k výtěrům sliznic. Na jejich nedostatek si guvernéři jednotlivých amerických států stěžují již několik týdnů.
„Na první pohled bylo jasné, že s nimi budou problémy, dodavatel nebyl schopen dodat průkazné certifikáty. Respirátory jsme nechali otestovat a vyšlo nám, že jsou nepřijatelné,“ řekl ministr.
Na nabídky firem vládě upozornil pořad Reportéři ČT. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) již dříve uvedl, že české firmy nemají kapacity naplnit požadavky masových dodávek zdravotnického materiálu.
„Dostali jsme nějaké roušky, jeden respirátor na den, což samozřejmě nestačí. Správně bychom měli mít i další doporučené ochranné pomůcky,“ uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti.
Nejvíce zasaženými státy pandemií jsou stále Spojené státy, Itálie a Španělsko. Počet obětí globálně překročil 46 tisíc, vyléčeno je pak přes 195 tisíc lidí.
„Za Královéhradecký kraj můžu říct, že část pomůcek šla do služeb a část je ponechána,“ říká viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Lusková.
Stát New York je nevíce postiženým regionem v USA, podle sobotní bilance tam úřady evidovaly přes 52 tisíc nakažených koronavirem. V nemocnicích je nedostatek ochranných pomůcek.
„Hlavním problémem je množství nakažených zdravotníků. Ochranných pomůcek máme málo nebo jsou nedostačující. Oběti mezi lékaři jsou hlavně z první linie. To se dalo předvídat,“ říká Alexandra Čadová.
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) má zásobování krajů, jejich nemocnic a záchranných služeb má na starosti vnitro prostřednictvím hasičů, požadavku tak nerozumí.
V Česku se v posledních dnech rozšířilo domácí šití ochranných roušek. Od půlnoci vláda zakázala vycházení na veřejnost bez ochrany úst. K zajištění efektivnosti roušky je potřeba o ni pečovat.
Sněmovna schválila novou úpravu úhrad zdravotnických prostředků. Novela o veřejném zdravotním pojištění by měla lidem ušetřit stamiliony korun na spoluúčasti, víc pomůcek bude bez doplatků.
Kolaps prodeje zdravotnických pomůcek, potíže okolo vydávání stavebních povolení či stěhování české ambasády z Tel Avivu. Taková témata se objevují v úterním tisku.
Čeští technici zase napomáhali při vývoji nového Airbusu a podnikatel Radim Jančura zvažuje žalobu konkurenčního Flixbusu. Co dalšího se píše v úterních novinách, zmonitoroval Radiožurnál.
Mezinárodní společnost Baxter zastavila výrobu v továrně Gambro v Přerově, která je zaměřena na produkci zdravotnické techniky. Většina z 620 zaměstnanců podniku zůstala doma a pobírají celou mzdu.
Ústavní soud svolal na 10. května veřejné jednání pléna ke způsobu, jak zdravotní pojišťovny stanovují výši úhrad zdravotnických prostředků. Podle senátorů je současný systém netransparentní.