Severní Korea přijala zásilku zdravotnických pomůcek, po dvou letech upouští od kompletní izolace

První zásilka Světové zdravotnické organizace (WHO) určená k boji s nemocí covid-19 dorazila do Severní Koreje. Ve čtvrtek o tom informovala agentura AP, podle níž to může naznačovat, že KLDR po téměř dvouleté naprosté izolaci pomalu začíná otvírat své hranice a přijímat pomoc zvenku.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Severokorejský vůdce Kim Čong-un | Foto: KCNA | Zdroj: Reuters

Světová zdravotnická organizace ve čtvrteční zprávě uvedla, že severokorejské úřady povolily WHO a dalším agenturám OSN poslání zdravotnického materiálu pro boj proti covidu, který kvůli uzavírce hranic KLDR čekal v čínském přístavu Ta-lien.

„Do severokorejského přístavu Nampcho již byla přepravena lodí část dodávek, včetně léků, lékařského materiálu a souprav první pomoci, které podpoří základní zdravotnické služby," řekl představitel WHO pro Severní Koreu Edwin Salvador. "Byli jsme informováni, že zásilka je stále držena v karanténě v přístavu," dodal.

Všechny testy negativní

Severní Korea uzavřela koncem loňského ledna hranice a zatím oficiálně nepotvrdila na svém území žádnou nákazu koronavirem, i když experti toto tvrzení zpochybňují. Pchjongjang WHO sdělil, že v období do 23. srpna otestoval na koronavirus 40.700 lidí a že všechny testy vyšly negativní.

Naprostá izolace dále zhoršila ekonomickou situaci v zemi. Čínská data ukazují, že obchod KLDR s Čínou, která je tradičně největším severokorejským obchodním partnerem a poskytovatelem pomoci, se v minulém roce snížil o 80 procent.

Severní a Jižní Korea po týdnech obnovily horkou linku. Pchjongjang chce po Soulu, ať zlepší vztahy

Číst článek

Zatím bez vakcín

S očkováním Severní Korea stále váhá. Dětský fond OSN (UNICEF) v září uvedl, že KLDR navrhla, aby tři miliony dávek čínské vakcíny Sinovac, které jí byly přiděleny, byly místo toho poslány do těžce zasažených zemí.

Někteří analytici se domnívají, že KLDR doufá v lepší vakcínu než Sinovac, která nemá příliš vysokou účinnost. Podle jiných názorů není KLDR ochotna podřídit se monitorování ze zahraničí, které by s distribucí vakcín bylo spojeno.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme