Od úterý je na oběžné dráze český satelit SATurnin-1. Ten má za úkol denně pořídit až sto snímků Země. SATurnin-1 je dosud největší česká družice, Celkově ale patří k malým.
Datum a čas opozice připadá na čtvrtek 16. ledna 2025 ve 3.32 středoevropského času. V době maximálního přiblížení k Zemi planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Blíženců.
Zájemci o sledování by podle něj měli mít výhled k severnímu obzoru nerušený světelným znečištěním. Polární záře jistá není, už v pondělí za soumraku je však dobře pozorovatelná planeta Venuše.
Čtveřice odletěla na ISS v červnu v kosmické lodi Boeingu při jejím prvním testovacím letu s posádkou. Na Zemi se měli vrátit po osmi dnech, původní plán ale narušilo selhání naváděcích trysek.
Kometa Tsuchinshan-Atlas, označená C/2023 A3, se v sobotu při cestě vesmírem nejvíce přiblíží k Zemi. Pokud ji lidé spatří, bude to naposledy. Astronomové odhadují, že kolem Slunce obíhá 80 000 let.
Katastrofální srážky s planetkami jsou v historii Země vzácné, ale ne vyloučené. Asi 18metrový meteorit v roce 2013 explodoval nad ruským městem Čeljabinsk a zranil přes 1200 lidí.
Prstence Saturnu jsou 282 tisíc kilometrů široké. Soustava je však velmi tenká, jen několik desítek až stovek metrů, takže při pohledu na její hranu prstence skutečně zdánlivě zmizí.
V průběhu 57 dní, od 29. září do 25. listopadu, bude naše planeta gravitací přitahovat prolétající asteroid, který se potom vrátí na svou normální dráhu kolem Slunce.
„Mise je dokončena,“ hlásil v neděli Isaacman rádiem řídícímu středisku, když speciálně upravený modul Crew Dragon v noční tmě s pomocí padáků měkce dopadl do vln poblíž ostrovů Dry Tortugas.
Odhaduje se, že jen v červnu plameny pohltily 440 tisíc hektarů lesa. Je to neobvykle vysoké číslo. Sezona požárů v této oblasti obvykle začíná až v červenci a vrcholu dosahuje během srpna a září.
„Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ řekl hlavní autor studie Benjamin Henley.
Astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová docestovali na ISS na začátku června. K tomuto účelu byla poprvé použita kosmická loď Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing.
Čínská lunární sonda, která nese vzorky z odvrácené strany Měsíce, se vrátila na Zemi. Asi dva kilogramy hornin pocházejí z kráteru, který vznikl před zhruba čtyřmi miliardami let.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost Boeing o další čtyři dny odložily plánovaný návrat lodi Starliner z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem se dvěma astronauty na palubě.
Půda není jen nějaký hnědý substrát, je to superorganismus tvořený houbami, bakteriemi, půdní faunou a miliony druhů mikroorganismů. Ladislav Miko rád říká, že je to vesmír pod našima nohama.
Těžiště vesmírných aktivit Evropské unie leží v Praze, kde sídlí centrála Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Služby Galielo a Copernicus denně využívají miliony lidí po celém světě.
„Dospěli jsme k závěru, že se pravděpodobně jedná o zbraň proti vesmírným cílům, která je zřejmě schopná zaútočit na jiné družice na nízké oběžné dráze Země,“ řekla mluvčí vesmírného velitelství.
Geomagnetická bouře, kterou zaznamenává NOAA, dosáhla nejvyššího pátého stupně. Bouři, která by měla pokračovat v sobotu i v neděli, způsobuji solární erupce.
Díky erupcím na slunci je pravděpodobné, že se slabá záře objeví i v následujících dnech. „Předpovědět se nikdy stoprocentně nedá,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál astrofotograf Petr Horálek.
Na sociálních sítích šíří Lukáš Machala konspirační teorie, dezinformace a hoaxy. Třeba že ilumináti chystají třetí světovou válku. Věří i konspirační teorii o chemtrails, tedy práškování z letadel.
Japonsko se lednovým přistáním stalo pátou zemí, která dokázala své zařízení dopravit na Měsíc. Přistání se zdařilo s odchylkou 55 metrů od vytyčeného cíle.
Nejnovější objevy marsovského vozítka Perseverance naznačují možnou existenci termálních pramenů a gejzírů na rudé planetě – ovšem velice, velice dávnou.