Emise velmi mírně poklesly. Nová technologie umí rychle změřit skleníkové plyny z Počerad i Číny
Země a regiony, které se nejvíc podílejí na změně klimatu, snižují své emise skleníkových plynů, ale jen velmi málo a pomalu. Vyplývá to z meziročního srovnání dat projektu Climate Trace za první dva měsíce roků 2024 a 2025. O necelé jedno procento se podařilo snížit uhlíkové emise Číně, USA i Evropské unii, což jsou tři největší producenti skleníkových plynů na světě.
Řada světových médií tento týden spolupracuje na projektu 89 procent, který souvisí i s Dnem Země a má připomenout, že většina lidí na planetě žádá od svých vlád ráznějších ochranu klimatu. Podle loňské studie Oxfordské univerzity je to až 89 procent lidí v chudších zemích, kde žije většina obyvatel Země. V rozvinutějších státech chtějí silnější ochranu klimatu přibližně dvě třetiny lidí.
Japonsko má nové cíle pro redukci emisí skleníkových plynů. Tamní ekologové je kritizují
Číst článek
Climate Trace je systém, který mapuje skutečné emise skleníkových plynů na celém světě, a to u víc než 600 milionů podniků, organizací a dalších zdrojů oxidu uhličitého, metanu a dalších látek, které způsobují současné stále zrychlující oteplování.
Využívá satelitního monitoringu i umělé inteligence a můžete si díky tomu online dohledat, kolik do ovzduší těchto látek vypouštějí konkrétní podniky, jednotlivé země či regiony a srovnávat to s minulostí.
Projekt podporuje napřílad bývalý americký viceprezident Al Gore, představen byl na loňské klimatické konferenci OSN v Ázerbajdžánu a teď začal produkovat data na měsíční bázi. Revoluční je tento nástroj v tom, že dosud jsme na tyto informace museli čekat i víc než rok a spoléhat se často na přibližné údaje, sliby či odhady.
Rychlá data
Teď jde o přímá, relativně rychlá a ověřitelná data zveřejňovaná každý měsíc, i když se objevila kritika například na základě analýzy univerzity v Arizoně, že Climate Trace není dokonalý systém a třeba emise z amerických elektráren podhodnocuje.
Z nových dat za únor letošního roku a z nich v součtu s těmi lednovými vyplývá, že celosvětové emise skleníkových plynů za první dva měsíce letošního roku byly asi o půl procenta nižší než loni za první dva měsíce.
Tedy meziročně jde o velmi mírný pokles emisí a jak někteří vědci říkají – jdeme v ochraně klimatu a přechodu na nízkoemisní hospodářství správným směrem, ale kriticky pomalu, protože kolaps ekosystémů kvůli globálnímu oteplení už se děje.
Česko Evropské komisi navrhlo zmírnění požadavků na snížení emisí pro nově vyráběná auta
Číst článek
V těchto dnech třeba vyšla zpráva o dalším celosvětovém bělení a úhynu korálů kvůli přehřátým mořím a na zdravých korálových útesech je podle OSN potravinově a ekonomicky závislá víc než miliarda lidí, ale třeba i výzkum léků na některé typy rakoviny.
Každopádně – pokud jde o snižování emisí v jednotlivých zemích a regionech – Čína v lednu meziročně své emise velmi mírně snížila, v únoru velmi mírně zvýšila, takže se dá říct, že stagnuje. USA a EU coby druhý a třetí největší producenti skleníkových plynů velmi mírně snížili emise, stejně jako Rusko, Indie nebo Indonésie.
Ze sektorů se o ty poklesy nejvíc postaraly doprava a energetika. To platí globálně, třeba v Česku a EU se naopak emise z dopravy dlouhodobě snižovat nedaří. Jde to na úrovni jednotlivých podniků, takže si můžeme naklikat srovnání třeba za celé roky 2023 a 2024 a vidíme, že Česko taky velmi mírně snížilo meziročně emise.
Dařilo se to i dvěma největším znečišťovatelům, to jsou podle dat Climate Trace elektrárna Počerady a Třinecké železárny, které si prohodily pozice na 1. a 2. místě. Ale u některých předních znečišťovatelů ovzduší naopak emise rostly – to se týká elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice.