Čeští záchranáři do Myanmaru nepojedou. Ministerstvo zahraničí se obává o jejich bezpečnost
Jen pár hodin poté, co v pátek zasáhlo Myanmar zemětřesení o síle 7,7 stupně, byl speciální tým českých záchranářů USAR připraven vyrazit pomoci. Nakonec ale neodjel. „Vzhledem k tomu, že se zemětřesení odehrává v místech, kde dochází k občanské válce, nebyli bychom schopni zajistit bezpečnost týmu USAR,“ říká pro iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Ještě v sobotu český Urban Search and Rescue tým, zkráceně USAR, čekal na oficiální žádost podanou myanmarskou juntou, aby se mohl do země vydat a pomoct s vyhledáváním osob v sutinách, které po sobě silné zemětřesení zanechalo. K odjezdu bylo připraveno 36 osob.
Přestože žádost nakonec z asijské země ovládané vojenským režimem přišla, čeští záchranáři neodjeli.
Čeští hasiči čekají, zda vyrazí do Myanmaru. ‚Každou hodinu klesá pravděpodobnost záchrany,‘ varují
Číst článek
„Institut civilní ochrany žádost obdržel. Na druhou stranu jsme celou záležitost konzultovali s ministerstvem zahraničí, které vyhodnocovalo situaci v zemi, a kvůli bezpečnostní situaci, logistice v postižených oblastech a riziku situace vyústila v to, že náš USAR tým a pravděpodobně ani jiný z evropské země vyslán nebude,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz vedoucí oddělení komunikace Hasičského záchranného sboru Jan Kocourek.
„Vzhledem k tomu, že to zemětřesení se odehrává v místech, kde dochází k občanské válce a ke střetům junty s dalšími silami, tak to znamená, že bychom nebyli schopni zajistit bezpečnost týmu USAR,“ potvrdil mluvčí ministerstva zahraničních věcí Daniel Drake.
Na pomoci se Česko podílí ale finančně. „Ministr zahraničních věcí (Jan Lipavský) rozhodl o uvolnění příspěvku pěti milionů korun na humanitární pomoc,“ doplňuje Drake.
Počet obětí zemětřesení v Myanmaru stoupl ve středu na 2886, další stovky se pohřešují. Víc než 4600 lidí bylo při zemětřesení zraněno.