Babiš: Nevím, o čem čínský velvyslanec mluví. Vláda chybu neudělala, varování ohledně Huawei bereme vážně

Za „neobvyklé a velice nestandardní“ označil premiér Andrej Babiš (ANO) jednání čínského velvyslance Čang Ťien-mina. Velvyslanectví Číny informovalo o schůzce s Babišem, kde se probíralo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před výrobky čínských společností Huawei a ZTE. Číňané uvedli, že Babiš zdůraznil, že nejde o stanovisko vlády. Premiér ale serveru iROZHLAS.cz napsal, že hrozbu vláda bere vážně.

Praha (Aktualizováno: 11:35 27. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„Čínský velvyslanec komentoval neobvykle a veřejně schůzku, o kterou urgentně žádal, a kde velice nestandardním způsobem vyjádřil stanovisko čínské strany,“ napsal Babiš serveru iROZHLAS.cz.

Podle českého premiéra vláda v souvislosti s varováním NÚKIB před výrobky čínských firem Huawei a ZTE neudělala chybu, jak uvedla čínská ambasáda. „Takže nevím, o čem pan velvyslanec mluví. Jeho komunikace, je, jak jsem řekl, velice neobvyklá,“ doplnil předseda vlády.

Babiš se kvůli Huawei sešel s čínským velvyslancem. ‚Není to názor vlády,‘ řekl podle ambasády k varování

Číst článek

Babiš čínského diplomata podle svých slov informoval, že NÚKIB je nezávislý úřad. Vláda jeho zjištění probere hned na začátku příštího roku. „Varování NÚKIB bere vláda vážně a odpovědně. Od úřadu si vyžádala dodatečné informace, které má předložit na vládu 7. ledna,“ upřesnil premiér.

Schůzka před Vánoci

S velvyslancem Čang Ťien-minem se předseda vlády sešel 23. prosince, o schůzce následně informovala čínská strana. Dvojice podle ní jednala o varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost před zařízeními společností Huawei a ZTE.

NÚKIB informaci týkající se Huawei a ZTE vydal minulý týden s odvoláním na zjištění spojenců a bezpečnostních partnerů. Za hlavní problém označil právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí.

‚Žádný další komentář‘

Informace ze schůzky českého premiéra a velvyslance Čang Ťien-mina nechtěl úřad nyní více rozebírat. „V tuto chvíli nemáme žádný komentář,“ reagoval na otázky jeho mluvčí Radek Holý. 

Premiér Babiš ovšem na schůzce podle čínského velvyslanectví zdůraznil, že varování příslušného českého orgánu nepředstavuje stanovisko vlády ČR.

„Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsala k tomu ambasáda.

Opoziční kritika

Trump zvažuje, že americkým firmám zakáže Huawei a ZTE nepřímo. Opatření by mohl zavést skrz ministerstvo

Číst článek

Opozice následně Babiše zkritizovala za neodpovědný a servilní postoj. „Premiér nese mimo jiné odpovědnost za kybernetickou bezpečnost České republiky. Při jednání s představiteli zemí, které naši kybernetickou bezpečnost ohrožují, by to měl držet v paměti. Jeho obrat vnímám jako útěk od odpovědnosti,“ kritizoval například šéfa vlády poslanec a zahraniční expert Pirátů Mikuláš Peksa.

Babiš přitom po zveřejnění varování požadoval, aby se zařízení Huawei zbavil i Úřad vlády. Později ale uvedl, že krok byl unáhlený, protože úřad pro kyberbezpečnost svoje varování zpočátku nedostatečně vysvětlil.

Sama firma Huawei informace o bezpečnostní hrozbě odmítla a vyzvala k předložení důkazů. Podle NÚKIB se varování netýká běžných uživatelů, ale těch, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Varování podle úřadu neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat.

Anna Jadrná, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme