Německo řeší problém s čínskými technologiemi. Jeřáby možná špehují přístav v Hamburku

Některé západní zpravodajské služby řeší podivný problém. Jejich technici totiž zkoumají mimořádně rozšířený model čínského jeřábu, který se používá v nákladních přístavech. Američané našli v několika strojích součástky, které můžou samovolně komunikovat s okolím - a Pekingu tak například můžou usnadňovat špionáž. Kauzy si nově všímají i německé úřady.

Od stálého zpravodaje Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď firmy Cosco v přístavu v Hamburku (archivní foto)

Špehují čínské jeřáby německé přístavy? Berlín znovu řeší bezpečnost technologií (ilustrační foto) | Foto: Axel Heimken/AFP | Zdroj: Profimedia

Američané objevili v několika jeřábech modem, který umí komunikovat na dálku a v oficiálních plánech o něm není ani slovo. Spojené státy míní, že může sloužit ke špionáži.

Zatím není jasné, jestli se z jeřábů mohla odesílat citlivá data, třeba o vykládkách lodí, nebo fungovaly obráceně a hackeři se mohli přes modemy například nabourat do řídící jednotky a stroje ovládat na dálku.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung varuje, že se modemy našly ve velmi rozšířeném typu jeřábu od čínské firmy ZPMC, na kterém závisí mimo jiné i přístav v Hamburku, který je co do objemu kontejnerové přepravy třetí největší v Evropě.

Číňané mají díky firmě ZPMC prakticky monopol na tuto techniku a v kontejnerových přístavech je těžké najít jeřáb od jiné značky. Správci hamburského přístavu nyní ujišťují, že vývoj kauzy bedlivě sledují, ale že zatím nemůžou věc komentovat.  

Slídili doma i za hranicemi. Uniklé dokumenty ukazují, jak Čína využívá nestátní hackerské skupiny

Číst článek

Nejen Pentagon už léta varuje, že Peking může mít skrze čínské technologie postranní úmysly, a Spojené státy kvůli tomu dokonce chystají velký dotační program, díky kterému se v zemi po více než 30 letech znovu začnou vyrábět například právě nákladní jeřáby.

Problém s Huawei

Německo má už teď problém s jinou čínskou společnostní - Huawei, kterou chce vytlačit ze svých telekomunikačních sítí, stejně jako některé jiné západní země. Zatím mu to ale moc nejde.

Spolkové ministerstvo vnitra už loni v létě oznámilo, že Huawei a čínskou firmu ZTE považuje za nebezpečné a jejich součástky musí zmizet z hlavních mobilních vysílačů, nejdřív z okolí vládních budov a postupně i z velkých měst. Skrze čínskou technologii by se totiž Peking mohl snadno dostat k citlivým informacím.

Únik hovorů důstojníků německého letectva je část Putinovy hybridní války, řekl ministr Pistorius

Číst článek

Jenže ministerstvo dopravy, které zodpovídá i za digitalizaci, tuto snahu brzdí a v vychází vstříc provozovatelům sítí jako Telecom nebo Vodafone, kteří chtějí ušetřit. Komponenty od Huawei a ZTE jsou totiž výrazně levnější než od jejich západní konkurence, a firmy jim proto dávají přednost.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung se ale nálada postupně mění potom, co Rusové odposlouchávali poradu vysokých důstojníků německé armády - a to nejspíš právě pomocí špatně zabezpečené sítě.

Václav Jabůrek, gut Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme