Nedostatek peněz a zapisování dluhů na futra. Indové kvůli stažení bankovek vyšli do ulic

Indové v pondělí vyšli do ulic mnoha měst protestovat. Zemi už tři týdny trápí nedostatek bankovek. Vláda stáhla z oběhu ty nejvyšší v hodnotě pěti set a tisíci rupií, nové ale nestihla natisknout. Reforma, která měla zamezit korupci a pomoct v boji proti šedé ekonomice, vyvolává stále větší hněv.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé při protestech proti stažení některých bankovek v indické Kolkatě pálí podobiznu premiéra Módího

Lidé při protestech proti stažení některých bankovek v indické Kolkatě pálí podobiznu premiéra Módího | Zdroj: Reuters

Opozice protesty nazývá „Dnem hněvu“. „Zastavili jsme železniční dopravu a spálili figurínu premiéra Módího. Stažení bankovek zasáhlo nejvíc chudé lidi, vesničany, farmáře. V protestech hodláme pokračovat,“ uvedl jeden z organizátorů.

Bankovky v hodnotě pěti set a tisíci rupií byly nejčastějším platidlem v Indii, 8. listopadu ale přestaly platit a těch s menší hodnotou je nedostatek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozzlobení Indové vyšli do ulic. Nepovedené stažení většiny bankovek je připravilo o peníze, vysvětlil Jaromír Marek

Neplatné peníze sice mohou lidé uložit na účet, většina ale žádný nemá. Peníze docházejí a obchodníci začali mnohde zapisovat útratu na futra.

„Obyčejní lidé nemají peníze, kapsy máme prázdné. Rozhodnutí premiéra, který se chová jako bůh, dostalo spoustu lidí do potíží,“ řekl indické televizi jeden z protestujících.

Kritici jsou přesvědčeni, že vláda proces rušení bankovek nezvládla a více než miliardovou společnost uvedla do chaosu.

Před bankami v Indii čekají statisíce lidí. Vláda kvůli korupci vyměnila nejvyšší bankovky

Číst článek

O tom, že indickou ekonomiku takzvané černé peníze dlouhodobě poškozují, ale nepochybuje nikdo. Většina finančních operací se do současnosti odehrávala v hotovost a podnikatelé se tak vyhýbali placení daní. Objem stínové ekonomiky se odhaduje na 20 procent HDP.

Lidé vyšli do ulic indické Bombaje protestovat proti stažení některých bankovek | Foto: Reuters

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme