Spojené státy po náletu v Saná přehodnotí podporu koalice vedené Saúdskou Arábií
Spojené státy chtějí přehodnotit podporu Saúdské Arábie při konfliktu v Jemenu. Oznámila to Národní bezpečnostní rada prezidenta Baracka Obamy. Postoj představitelé změnili po sobotním náletu v Saná, při kterém zemřelo víc než 140 lidí a dalších nejméně 500 utrpělo zranění. Povstalci z útoku viní právě koalici vedenou Rijádem. Saudská Arábie to odmítá.
Raketa v Saná zasáhla budovu, ve které se konal pohřeb otce ministra vnitra. Podle nejmenovaných vládních představitelů na místě zemřela řada bezpečnostních a vojenských činitelů šiítské povstalecké vlády.
„Tenhle nelidský čin porušuje všechny humanitární, mezinárodní i islámské normy. Mezinárodní společenství a OSN nesou zodpovědnost za pokračující válečné zločiny proti Jemenu," prohlásil úřadující ministr zdravotnictví povstalecké vlády Ghazi Ismail.
Sebevražedný útok na rekruty v Jemenu si vyžádal nejméně 60 mrtvých
Číst článek
Koalice ale vinu odmítla a oznámila, že je připravená připojit se k vyšetřování vedenému Spojenými státy.
Občanská válka v Jemenu začala na jaře roku 2014, když šíitští povstalci obsadili území na jihu a západě země. V minulém roce do bojů vstoupila právě takzvaná arabská koalice, která podporuje původní jemenskou vládu v exilu.
Podle Organizace spojených národů už v bojích v Jemenu zahynulo přes 10 tisíc lidí, většinou civilistů.