Útěk Músy Kúsy z Libye budí naděje v psychologické válce
Vojenským operacím v Libyji velí Severoatlantická aliance. Boje mezi silami Muammara Kaddáfího a povstalci se soustředily na ropné město Briga na východě země.
Velké naděje v možné vítězství v psychologické válce vzbudil středeční útěk libyjského ministra zahraničí Músy Kúsy do Londýna. Podle vojenského a bezpečnostního analytika Lukáše Visingra ale zřejmě jeho útěk neovlivní strategii spojenců:
Komentátor ČRo Milan Slezák ve Světě o desáté označil dezerci Músy Kúsy za důležitý bod v současné psychologické válce
„Samozřejmě se dá očekávat, že pan Kúsa může sděli nějaké zajímavé informace především o zahraničních Kaddáfího stycích, ale myslí si, že je to především známka toho, že se libyjský režim začíná hroutit, když ho opouštějí jeho nejvěrnější.“
Politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák označil za důležité to, zda Músa Kúsa neví podrobnosti o příští Kaddáfího strategii, nebo kde má Kaddáfí tajné bunkry.
„Samozřejmě jsou tam i další věci. Možná bude vědět, kdo dal rozkaz k sestřelení letadla nad Lockerbee, nebo kdo dal rozkaz k palbě do demonstrantů – za to by se původce mohl dostat před mezinárodní tribunál.“
Jak upozornil, Músa Kúsa byl zdánlivě nejvěrnější muž diktátora, ale jeho odchod vysílá signál k dalším, zda se už Titanic nezačal potápět. „A to je něco, co spojenci potřebují.“
„Situace připomíná remizu a boj by mohly rozhodnout dezerce dalších klíčových osob z okolí Muamara Kaddáfího,“ upozornil Slezák. „A podle dnešních zpráv už začali Kaddáfího další lidé opouštět. Musíme počkat na ověření, ale mají mezi nimi opět být i bývalí ministři.“
Británie vyjednává
Británie mezitím jednala se zástupcem režimu Muammara Kaddáfího. Vyjednávání se zvláštním libyjským pověřencem Mohamedem Išmailem je tajné a většina informací přichází prostřednictvím od agentur. O vyjednávání s Išmailem začal psát list Guardian, později BBC. Teprve pak se vyjádřilo britské ministerstvo zahraničí, které oznámilo, že ve všech oficiálních kontaktech s libyjskými činiteli se jim dává jasně najevo, že Muámar Gadáfí musí odejít.
Britská média zaznamenávají dohady, že Kádáfího opouštějí a z Libye odcházejí další prominentní představitelé libyjského režimu. Podle informace arabské televize Al Džazíra v Tunisku čekají na odlet libyjský ministr pro tajné služby, náměstek ministra zahraničí a předseda lidového kongresu./>
Povstalci žádají větší pomoc západo-arabské koalice
Spojené státy chtějí omezit svou vojenskou účast v libyjské operaci a další kontrolu bezletové zóny už přenechali NATO a arabským spojencům. Libyjští povstalci se obávají, že to povede k zesílení útoků ze strany jednotek Muammara Kaddáfího.
Spojené státy zatím nesly hlavní část nákladů a libyjská operace je stála několik set milionů dolarů. Za necelé dva týdny se podle amerických odhadů podařilo zničit asi čtvrtinu vojenských kapacit plukovníka Kaddáfího.