Situace v Libanonu se dotkla i českých občanů pobývajících v zemi. „Našim občanům bylo doporučeno, aby Libanon opustili komerčními lety,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Situace je mimořádně nebezpečná a znepokojivá. Mohu říct, že jsme skoro v plnohodnotné válce,“ řekl šéf unijní diplomacie Borrell. „Pokud tohle není válečná situace, pak nevím, jak to nazvat,“ dodal.
Otázka vítězství Ukrajiny vězí také v dynamice ruské společnosti. „V tuto chvíli nelze uvažovat o tom, že by se ruská společnost nějak vzepřela režimu,“ říká v pořadu Osobnost Plus historik Svoboda.
Na Ukrajině také poklesla porodnost na nejnižší zaznamenanou úroveň, píše WSJ. V první polovině letošního roku podle vládních údajů zemřelo asi třikrát více lidí, než se jich narodilo.
Prezident Vladimir Putin znovu tabulkově navýší počet ruských vojáků, bude jich oficiálně 1,5 milionu. Dekret, který to zavádí, vstoupí v platnost 1. prosince.
Při proslovu František žasl nad rozmanitostí obyvatel země, v níž se hovoří zhruba 800 jazyky. Poznamenal, že tato pestrost musí být „výzvou pro ducha svatého, který vytváří harmonii v různosti“.
Ruský vzdušný útok na ukrajinské město Poltava podle předběžných zpráv zabil 47 lidí. Dvojice balistických střel podle Zelenského zasáhla vzdělávací instituci a nemocnici.
Víc než týden pokračuje ukrajinská ofenziva na ruském území. A nezdá se, že by měla brzy skončit. „Vidíme, jak v Rusku probíhají evakuace stále dalších a dalších okresů a oblastí.
„Prioritou operačního štábu je přesídlení obyvatel těchto oblastí do bezpečných míst. Celkem bylo dočasně přesídleno více než 76 000 osob,“ citovala agentura TASS Arťoma Šarova z ruského ministerstva.
Ukrajinské síly v úterý prorazily ruskou obranu a obsadily několik kurských vesnic, což podle agentury Bloomberg představovalo první „napadení“ Ruska armádou jiné země od druhé světové války.
Ukrajinské národní obrození je však také politicky velmi výbušné téma. A jakkoli ukrajinští politici takové otázky nemají rádi, je legitimní ptát se, co bude s ruštinou na ukrajinském území dál.
Izrael z útoku na městečko v jím okupovaných Golanských výšinách viní Hizballáh. Raketa zabila 12 dětí a mladistvých a zranila 15 dalších. Zatím ale není jasné, jak přesně Izrael na útok odpoví.
Některé kanály na Telegramu uvádí, že útok způsobil požáry v Medvedinské a Kurské oblasti. Několik videí sdílených místními obyvateli ukazuje ohnivé šmouhy v regionu.
Jak souvisí výbuchy ve Vrběticích, protivládní demonstrace a antivax hnutí s operacemi ruských tajných služeb, vysvětluje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz polský režisér Konrad Szolajski.
„Je potřeba věnovat více pozornosti vnitřní bezpečnosti,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál ředitel Centra bezpečnostních studií Vysoké školy CEVRO a brigádní generál v záloze František Mičánek.
Na čtvrteční přehlídce bylo podle ruských médií k vidění méně vojenské techniky než v letech před invazí na Ukrajinu. Neúčastní se jí také žádní představitelé západních zemí.
Po půlnoci ve městě přestala fungovat elektřina a částečně i vodovody – nemocnice a další objekty kritické infrastruktury proto musely přejít na náhradní zdroje, uvedl Oleksij Drozdenko.
Kreml ve čtvrtek označil za nepodložená tvrzení Spojených států, že ruské invazní síly použily proti ukrajinským vojákům chemické látky, a porušily tak mezinárodní úmluvu o chemických zbraních.
Podle ředitele Blízkovýchodního odboru ministerstva zahraničních věcí Petra Hladíka pro tuto chvíli další vyostření konfliktu mezi Izraelem a Íránem nehrozí.
OSN apeluje na země, aby urovnaly konflikty týkající se vodních zdrojů. Mezi celosvětové dopady nedostatku vody se řadí nucená migrace, nedostatek potravin nebo zdravotní hrozby.