Střelec zabil na americké základní škole 26 osob, šlo převážně o děti

Spojené státy jsou v šoku. Šílený střelec usmrtil na základní škole v Newtownu ve státě Connecticut 26 osob, z toho 20 dětí. 18 žáků zemřelo podle policie na místě, další dvě děti podlehly v nemocnici zraněním. Pachatel byl nalezen mrtvý v budově školy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbuzní obětí zastřelených ve škole v Newtownu truchlí u provizorního krizového centra

Příbuzní obětí zastřelených ve škole v Newtownu truchlí u provizorního krizového centra | Zdroj: Reuters

Americká média se shodují, že střílel dvacetiletý Ryan Lanza. Nejprve byl považován za otce jednoho z žáků. Pak ale vyšlo najevo, že na škole vyučovala jeho matka, která je také mezi mrtvými.

Původní informace o tom, že se v domě ve městě Hoboken v New Jersey našlo tělo střelcova bratra, policie popřela. Policejní velitel James Fitzsimmon uvedl, že v Hobokenu nebylo nalezeno tělo, které by souviselo se střelbou ve škole.

Podle listu New York Times útočník nejprve kolem půl desáté místního času bez varování zabil svou matku a pak pálil z poloautomatické pistole do jejích žáků. Jednalo se o třídu pro nejmenší děti. Muž potom zastřelil několik zaměstnanců školy a nakonec prý obrátil zbraň proti sobě. Do školy si podle svědků přinesl dvě nebo čtyři střelné zbraně a na sobě měl asi i neprůstřelnou vestu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka a spolupracovník Českého rozhlasu Igor Lukeš přinášejí aktuální informace o střelbě v Newtownu

Objevily se zprávy o možném spolupachateli. V přilehlém lese byl zadržen člověk v maskáčích, který ovšem vykřikoval, že je nevinný. Policie ho vyslechla a potvrdila, že střílela jediná osoba.

Na druhotném místě vraždy v Newtownu pak bylo nalezeno ještě jedno tělo. Celkový počet mrtvých včetně střelce je tak 28.

Mezi oběťmi jsou ředitelka školy a školní psycholožka. Minimálně tři oběti jsou v nemocnici ve velmi vážném stavu.

Policisté na tiskové konferenci ujistili, že místo činu už je opět bezpečné. V nedaleké hasičské stanici bylo zřízeno krizové centrum, kde psychologové poskytují podporu příbuzným obětí. S rodiči se sešel i guvernér státu Connecticut. Jedná se o jeden z nejhorších podobných incidentů ve Spojených státech.

Základní školu v městečku Newtown navštěvuje asi 600 dětí ve věku od pěti do deseti let. Žáci vypověděli, že slyšeli hlasitou střelbu. Vzápětí prý na místo dorazili policisté a nařídili jim, ať rychle opustí budovu.

Ulice v okolí školy v Newtownu hlídá policie | Foto: Reuters

„V 9.30 nebo v 9.35 uslyšeli z chodby rány. V kanceláři bylo jednání a sešlo se tam sedm lidí. Hned věděli, že to, co slyší, jsou výstřely. Tři lidi vyběhli na chodbu a jen jeden se vrátil zpátky,“ řekla televizi CNN přítelkyně jedné z očitých svědkyň útoku.

K místu střelby ihned zamířili rodiče, aby vyzvedli své děti. Všechny školy v městečku jsou po incidentu zavřené a na bezpečnost dohlíží policisté.

„Vezla jsem zrovna svého syna do školy a viděli jsme hodně policejních aut a záchranek, které jely na základní školu. Otočili jsme to a jeli jsme domů. Cestou jsme se pak dozvěděli, že se tam střílelo,“ popsala situaci matka jednoho ze studentů jiné místní školy popsala situaci televizi CNN.

Obama v slzách

O postupu vyšetřování je průběžně informován i prezident Barack Obama, který hned po incidentu vyjádřil rodinám soustrast.

Viditelně dojatý později v promluvě k národu vyjádřil hluboký žal, nabídl příbuzným obětí veškerou pomoc a vyzval zemi k jednotě. Americký prezident má ve svém programu zákaz držení útočných střelných zbraní.

„Naše země prochází podobnými tragédiemi příliš často. Základní škola v Newtownu, nákupní centrum v Oregonu, chrám ve Wisconsinu, kino v Coloradu. Musíme se všichni spojit a přijmout opatření, aby se podobné tragédie neopakovaly – nezávisle na politické příslušnosti. Nechť Bůh požehná památku obětí,“ nabádal.

Prezident Barack Obama byl střelbou v Newtownu zdrcen | Foto: Reuters

„Po každé téhle tragédii se vždycky znovu a znovu spojíme a dáme se dohromady a držíme se za ruce a říkáme – tohle se nesmí už nikdy opakovat, musíme prostě změnit interpretaci druhého dodatku k Ústavě, který je naprosto falešný. Ale nakonec nedojde k žádné změně právě proto, že lobbisté z NRA víceméně kontrolují politický systém,“ uvažuje spolupracovník Českého rozhlasu Igor Lukeš.

Některé americké školy jsou proti útokům zabezpečené, mají například rámy, které odhalí kovové předměty. Většinou se ale jedná o střední školy v problémových oblastech velkých měst, což Newtown není.

Školy jsou pro střelce snadným cílem

Zatím nejhorším případem bylo střílení na půdě Virginského polytechnického institutu, kde student zabil 32 lidí a pak spáchal sebevraždu. Profesor historie na Bostonské Univerzitě Igor Lukeš si myslí, že vraždící maniaky přitahuje do škol skutečnost, že tam jsou bezbranné oběti ve velkém počtu a na malém prostoru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nad případy hromadného vraždění ve školách se ve Večerním Radiožurnálu zamyslel profesor historie na Bostonské Univerzitě Igor Lukeš

„Vládní úřady, soudy, ale i velké budovy v každém městě dnes většinou vyžadují, aby návštěvník prošel detektorem kovu. Z tohoto hlediska je škola vítanou příležitostí pro maniaka".

I školy přitom už přijímají bezpečnostní opatření, aby dovnitř zbraně nenosili sami žáci a studenti. Některé školy v nejhorších čtvrtích hlídají policisté nebo soukromé bezpečnostní služby.

Školy jsou snadným cílem se zajištěnou publicitou, říká odborník na terorismus

Číst článek

„Toto ale byla normální veřejná škola, která má asi 600 studentů, od prvňáčků až po žáky čtvrté třídy. V takovém prostředí se nečeká, že by někdo přišel se zbraní," konstatuje Igor Lukeš.

Igor Maňour, Vít Pohanka, Kristina Winklerová, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme