Egypt zažívá historické okamžiky. Mubarak rezignoval na svůj post

Demonstrantům v Egyptě stačilo 18 dní, aby ukončili téměř 30 let vlády Husního Mubaraka. Egyptský prezident rezignoval na svou funkci. V televizním projevu to oznámil viceprezident Umar Sulajmán. Moc v Egyptě převzala armáda. Mubarak odešel z čela země po 18 dnech krvavých nepokojů, při kterých zahynulo nejméně 300 lidí. Statisíce demonstrantů požadovaly odstoupení prezidenta a nastolení demokracie. Po oznámení Mubarakova odchodu v zemi okamžitě vypukly bouřlivé oslavy. Nadšení opatrně sdílí i Evropa a Spojené státy, které chtějí nadále udržet s Egyptem diplomatické vztahy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Voják objímá chlapce na obrněném transportéru. Egypt slaví rezignaci Mubaraka.jpg

Voják objímá chlapce na obrněném transportéru. Egypt slaví rezignaci Mubaraka.jpg | Zdroj: ČTK

Armáda už před oznámením prezidentovy rezignace vydala prohlášení, že bude garantem klidného předání moci a demokratických voleb. Teď zemi řídí Nejvyšší vojenská rada vedená ministrem obrany Husajnem Tantávím. Podle arabských médií se chystá sesadit vládu a rozpustit parlament.

Přehrát

00:00 / 00:00

Štěpán Macháček o Mubarakovi.mp3

Husní Mubarak odletěl spolu s celou rodinou do svého sídla v letovisku Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Podle spolupracovníka ČRo Štěpána Macháčka tam Mubarak zůstane alespoň po dobu vládnutí vojenského režimu.

„Našlo by se nebezpečí, že by chtěl někdo na Mubaraka zaútočit. Ve svém letovisku si bude moci zařídit takovou ochranu, aby byl v bezpečí. Je otázka, jestli se ve svých 82 letech ještě dožije nového režimu v Egyptě,“ říká Macháček.

Západ se obává chaosu, který by mohl po prezidentově odchodu nastat, a také případného vítězství radikálních islamistů.

Pro Spojené státy bude nyní důležité, aby, ať už bude v Egyptě u moci jakákoliv vláda, se udrželo spojení. Největší pákou Američanů je jejich finanční a vojenská pomoc Egyptu, kterou do značné míry pomáhali Mubarakovi, aby se udržel u moci.

Americký prezident Barack Obama ve svém projevu řekl, že armáda musí nyní zajistit důvěryhodný přechod od jednoho režimu k druhému. Důležité je podle něj také to, aby se egyptský lid sjednotil. Odstoupení Husního Mubaraka označil za historickou událost a cestu k demokracii.

„Lidé v Egyptě promluvili a jejich hlas byl vyslyšen. Egypt už nikdy nebude stejný. Rezignace Mubaraka je ale jenom začátkem. Země má před sebou ještě těžké dny a zůstává také mnoho nezodpovězených otázek. Jsem přesvědčen, že Egypťané mohou najít odpovědi klidně, konstruktivně, v duchu jednoty. Egypťané dali jasně najevo, že se nespokojí s ničím jiným, než se skutečnou demokracií," prohlásil Barack Obama.

Přehrát

00:00 / 00:00

Barack Obama k odstoupení prezidenta Mubaraka.mp3

Na rezignaci egyptského prezidenta Husního Mubaraka kladně zareagovaly i americké trhy. Akcie největších amerických firem uzavřely třetí se zisky. Dopomohlo k tomu i dění v Egyptě. Na trhu totiž polevily obavy z možných dopadů dalšího napětí na Blízkém východě.

Mubarakovo odstoupení vítá i EU

Unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová přivítala odstoupení egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Ocenila postoj Egypťanů, kteří se snažili klidně a důstojně o změnu režimu. Vzkázala armádě, která v Egyptě dočasně přejímá moc, že Unie od ní očekává, že nezklame očekávání egyptského lidu.

Francie označila rezignaci Husního Mubaraka za rozhodnutí odvážné a nezbytné. Z komuniké Elysejského paláce dál vyplývá, že Paříž podporuje svobodné a transparentní volby. Francie reagovala prohlášením bezprostředně po Mubarakově rezignaci.

Prezident Sarkozy byl jedním z posledních politiků, kteří egyptského prezidenta nevyzvali otevřeně k rezignaci a zdrželi se jeho kritiky.

Pro Francii představoval Mubarak pevný bod v oblasti, která má pro tuto zemi velký význam, egyptský prezident spolupředseda Unii států pro Středomoří a se Sarkozym ho pojily pevné osobní vazby. Obavy, že by se po jeho odchodu mohly v Egyptě dostat k moci islamisté jsou ve Francii značné.

Jan Šmíd, Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme