Omezení imunity podpořila ve výboru i opozice
Návrh vládní koalice na omezení imunity poslanců, senátorů a ústavních soudců bude zřejmě ve sněmovně bez problémů schválený. Na jednání ústavně-právního výboru ho dnes podpořily i opoziční strany ČSSD a KSČM. Předloha počítá například s úplným zrušením přestupkové imunity.
„Dnes je to tak, že pokud spáchám přestupek v autě, může být projednán policií a vyžádám-li si to, tak to projedná mandatorní a imunitní výbor. Tuto možnost vyžádat si něco jiného bych měl na základě novely ztrácet. Každý přestupek bude projednán,“ popisuje změny člen výboru za ODS poslanec Marek Benda.
„Druhá věc je v oblasti trestní imunity. Nadále bude třeba souhlasu sněmovny nebo senátu při zahájení trestního stíhání v průběhu výkonu mandátu. Po skončení mandátu bude možné v trestním stíhání pokračovat, nebude to tzv. imunita navždy,“ dodává Benda.
S návrhem souhlasí i sociální demokrat Stanislav Křeček: „Navždy vyloučit stíhání poslance je dneska mimo realitu. Jiná věc je s přestupkovou imunitou, ale to může být řešeno mimo Ústavu. V Ústavě podle mého názoru nemá taková úprava místo.“
Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů, přičemž poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.
Naposledy sněmovna vydala bývalého poslance Petra Wolfa zvoleného za ČSSD, který byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.