Vláda schválila věcné návrhy zákonů pro reformu zdravotnictví
Nástin reformy zdravotnictví podpořila vláda. Jejímu jednání předcházela šestihodinová diskuze špiček vládní koalice, které ladily sporné body. Nad balíkem návrhů šesti zákonů, které mimo jiné řeší postavení univerzitních nemocnic, podmínky poskytování zdravotních služeb nebo fungování zdravotních pojišťoven by ještě měli členové koalice diskutovat.
"Považuji to za úspěšný krok směrem k reformě. Věcné záměry, jak byly odsouhlaseny vládou, zakládají naději pro české pojištěnce, pacienty, že se v českém zdravotnictví leccos změní v jejich prospěch, že budou více respektováni, budou mít vyšší práva a budou uloženy povinnosti státu a zdravotním pojišťovnám, aby tato práva naplňovaly," zdůraznil Tomáš Julínek.
Ministr zdravotnictví chce s lidovci a zelenými jednat hlavně o návrhu transformace zdravotních pojišťoven. "Já jsem navrhl podle mne optimální způsob, jak má vypadat tato přeměna našich zdravotních pojišťoven na opravdu solidní pojišťovny, které se starají o své klienty, s tím, že zisk by mohli inkasovat přímo klienti. Já jenom mohu konstatovat, že jsem na diskusi připraven," poznamenal Julínek.
Jednání vlády o věcných návrzích zákonů předcházela večerní a noční diskuse špiček koalice, která podle jejích účastníků přinesla pozitivní posun, který zhodnotil premiér Mirek Topolánek: "Umožňuje nám to samozřejmě začít pracovat na legislativním znění a v rámci toho jednotlivé problémy dořešit. Jednání nebylo jednoduché, ale dospěli jsme ke shodě, která nám umožňuje dále pokračovat."
Také komise ke zdravotnictví hlásí úspěch, spor o pojišťovny ale trvá. Své plány s nimi přiblížil před dvěma dny ministr Julínek v Dvaceti minutách Radiožurnálu. Předseda KSČM Vojtěch Filip naopak v dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu označil privatizaci pojišťoven za loupež tisíciletí. Filipův rozhovor s Martinem Veselovským si můžete vyslechnout v Rádiu na přání.
Poplatky za novorozence se zatím budou platit dál
Současně vláda zamítla návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici. O osudu návrhu teď proto rozhodnou poslanci a senátoři, ke kterým teď bude text putovat. Vládní strany v těchto týdnech o úpravách poplatků vyjednávají, zatím se ale neshodly. Premiér Mirek Topolánek úřipomněl, že podle dohody vládní koalice má společný návrh vzejít z jednání její zdravotnické komise, která 17. dubna posoudí dosavadní fungování regulačních poplatků a případně navrhne změny a úpravy.
Rozhodnutí vlády Šojdrovou nepříjemně překvapilo: "Tento můj návrh je naprosto shodný s ustanovením vládního návrhu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, který nám vláda před rokem předložila a který jsme projednávali v Poslanecké sněmovně. To znamená, že před rokem měla vláda nějaký názor, že by novorozenci neměli poplatky platit, a za rok už má názor jiný. Mně to mrzí, protože této vládě jsem dala důvěru."
Podle některých kritiků návrhu Šojdrové by měla poslankyně raději počkat na společný návrh vládních stran a ten svůj stáhnout. Jak ale Michaela Šojdrová řekla Radiožurnálu, zatím o ničem podobném neuvažuje. Zvukový záznam si můžete poslechnout v Rádiu na přání. Kromě Šojdrové tento návrh podepsali další tři zákonodárci KDU-ČSL a také bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.
Opozice poplatky odmítá jako celek a žádá jejich zrušení. Problematiku dokonce řeší Ústavní soud. Jako svědky chce vyslechnout premiéra a ministra zdravotnictví. Jednání o zdravotnické části reformy odročil soud na 16. dubna.
Najde vládní koalice shodu? Hlasujte v naší anketě!