V Pardubicích se rozhodovalo o kontroverzní spalovně.Veřejná diskuse odročena
Veřejné projednání na téma spalovny nebezpečného odpadu v Rybitví na Pardubicku se předčasně zrušilo. Lidé, kteří se ho totiž chtěli zúčastnit, se nevešli do sálu pardubického ABC klubu a hlasitými protesty si vynutili konec.
Debata, kterou by polovina přítomných neslyšela, jim přišla zbytečná. Nový termín veřejného projednání stanoví znovu ministerstvo životního prostředí, tentokrát ale na doporučení Pardubic v ČEZ aréně. vysvětluje primátor Jaroslav Deml.
"My jsme řekli, že vhodný prostor pro konání takovéto velké akce je jedině ČEZ aréna, která pojme 10 500 diváků. Předpokládám, že by se jednání samotné konalo na ledové ploše. Účastníků veřejného jednání by tak mohlo být daleko více. Byli bychom rádi, kdyby přišlo co nejvíce lidí, jelikož pod peticí je aktuálně podepsáno 47 000 lidí s tím, že další se přidávají," řekl Deml Radiožurnálu
Spalovnu chce postavit společnost AVE CZ v areálu chemičky Syntesia. Jakk bylo řečeno, proti výstavbě jsou desetitisíce občanů i okolní města a obce - náměstek primátora města Pardubic Michal Koláček věří, že se nakonec podaří záměru zabránit.
"Takébych tímto chtěl všechny, komu není lhostejné co dýchá a v jakém městě žije, vyzvat, aby na jednání přišli a vyjádřili svůj nesouhlas se zmíněnou spalovnou. Jsme dohodnutí, že na toto projednání půjde nesouhlas vyslovit také celé vedení města. Nedovedu si představit, že by ministerstvo životního prostředí vzalo na lehkou váhu petici, kterou podepsalo takové množství lidí," řekl Radiožurnálu Koláček.
Firma zřejmě nemá s podobnou spalovnou zkušenosti
Ministerstvo životního prostředí se podle Jarmily Krebsové musí všemi připomínkami zabývat.
"Posudek byl dvakrát upravován a vracen, protože ministerstvo chtělo, aby se plánovaná kapacita snížila. Současný posudek je na 12 tisíc tun odpadu a k této snížené kapacitě, která je zhruba poloviční oproti původně plánované, posudek vyšel jako souhlasný a doporučující," řekla Krebsová.
Firma AVE CZ, jejímž majoritním vlastníkem je hornorakouská vláda, odmítla doposavad odpovědět na klíčovou otázku: Jaké má zkušenosti se spalováním jedovatého odpadu? Pardubická zastupitel Jan Linhart říká, že když společnost vozila reprezentanty místní samosprávy na exkurze do Rakouska, ukazovala jim spalovny běžného komunálního odpadu, ale ne spalovnu odpadu nebezpečného. "Firma má jednu velmi malou spalovnu, jinak má dvě spalovny komunálního odpadu. Dá se říct, že zkušenosti nejsou velké se spalováním nebezpečných odpadů," vysvětlil Linhart.
Projekt má i příznivce
Spalovna má ale i své zastánce. Je jím například zastupitel nedalekých Lázní Bohdaneč Jiří Klicpera. Ten je duchovním otcem staré spalovny Synthesie, z níž má nová spalovna podle projektů AVE CZ vyrůst, a přilehlé čističky odpadních vod. Klicpera přitom paradoxně pomáhá obci Srnojedy při vypracovávání argumentů proti spalovně:
"Správně řízená spalovna je schopna zlikvidovat veškeré nebezpečné odpady naprosto dokonale, aniž by produkovala sebemenší nebezpečí kolem sebe. Je to zařízení, které je pod kontrolou jak České inspekce životního prostředí, tak pod kontrolou veřejnosti."
Klicpera nabízí jako argument například výstup z kontrolního procesu spalování, který může být veřejně dostupný na internetu, nebo na informační tabuli na náměstí. Pardubický zastupitel za Zelené Linhart ale oponuje, že kontrola nemusí být vždy stoprocentní ani pod hlavičkou státu.
"Některé velmi škodlivé látky jsou měřeny podle zákona pouze dvakrát do roka a navíc musí být provozovatel upozorněn čtrnáct dní dopředu, že měření bude. Lze předpokládat, že k tomu přizpůsobí proces spalování tak, aby vyhověl těmto limitům."