Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Poslanci posoudí ve dvou dnech 15 vládních předloh

Sněmovna projedná 10. a 17. března během řádné schůze asi 15 vládních návrhů. Žádná ze stran by se přitom neměla pokusit jim při projednávání předřadit jiné body. Dohodli se na tom dnes zástupci ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a zelených na schůzce s předsedou sněmovny Miloslavem Vlčkem a s premiérem Janem Fischerem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Tluchoř, Jan Fischer

Petr Tluchoř, Jan Fischer | Zdroj: ČTK

Premiér Fischer po jednání řekl, že je s jeho výsledkem spokojen. Podle něj je přijetí některých z těchto norem nutné a Českou republiku už tlačí čas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání premiéra s lídry stran sledovala reportérka Radiožurnálu Václava Vařeková

"Jsem rád, že na základě dnešní dohody je otevřena cesta pro to, aby předlohy vládních návrhů zákonů byly projednatelné a dostaly se na program," řekl Fischer.

Dodal, že kabinet do sněmovny předloží hlavně návrhy technického charakteru, jako jsou převedení evropských směrnic do českého práva. Projednat by se mimo jiné měly i novely, které mění výkupní ceny energie ze slunečních zdrojů a zaměstnanecké benefity.

Předseda dolní komory Miloslav Vlček Vlček (ČSSD) doplnil, že seznam vládních bodů určených k projednání ve stanovených dnech ještě projedná organizační výbor sněmovny se zástupci kabinetu.

"Kdyby někteří poslanci, nezařazení a další, chtěli v tyto dva dny zařadit některé body, je dohoda na tom, že strany, které se zúčastnily tohoto jednání, tyhle návrhy zablokují," prohlásil Vlček.

Automatickou podporu strany neslíbily

Cílem dnešní schůzky bylo vyřešit situaci poté, co spory mezi pravicí a levicí zablokovaly jednání sněmovny na přelomu ledna a února, a dohodnout, co ještě může sněmovna schválit do květnových parlamentních voleb.

Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř ale zdůraznil, že dohoda neznamená automatickou podporu všem vládním návrhům.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dohodě na schvalování vládních zákonů hovořili v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř

"V daných vymezených dnech se nebude nikdo snažit předřazovat vládním návrhům žádné předvolební dárečky. My jsme neslíbili u všech věcí stoprocentní podporu v závěrečném hlasování, nicméně jsme připraveni tak, jak vláda požadavek přinese, tak ho zařadit do projednávání," uvedl Tluchoř.

Podle místopředsedy sněmovny a ČSSD Lubomíra Zaorálka dohoda nic nemění na tom, že sociální demokraté budou chtít prosadit své návrhy, například na zavedení progresivní daně nebo schválení třináctého důchodu.

"Budeme hledat způsob, jak to udělat, ale nebudeme je v tuto chvíli předřazovat ve stanovených termínech před vládní zákony, protože by to mohlo vést k obstrukcím," podotkl Zaorálek.

V reakci na jeho slova Tluchoř potvrdil odhodlání občanských demokratů nadále bránit schválení předloh, které podle nich povedou k dalšímu zadlužování země, a to i za cenu zdržovací taktiky.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda přivítal, že se o vládních návrzích bude hlasovat na řádné schůzi sněmovny, mimořádné schůze by podle něj mohly projednání předloh zkomplikovat.

Premiér Jan Fischer po jednání se zástupci stran | Foto: ČTK

"Asi není úplná jistota, že budou mít podporu všech poslaneckých klubů , ale že bude projednány, ten slib tu je," zhodnotil výsledek jednání.

S výsledkem schůzky jsou spokojení i komunisté. Jak ale řekl jejich předseda Vojtěch Filip, pro případ pokračování obstrukcí přišla KSČM s pojistkou.

"Pokud by trvala na řádné schůzi obstrukce a tato dohoda by se nerealizovala, tak jsme přišli s tím, aby pan premiér požádal předsedu sněmovny o vyhlášení stavu legislativní nouze a nejpodstatnější věci byly projednány ve stavu legislativní nouze," uvedl Filip.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška se domnívá, že dnešní dohoda klid zbraní v následujících třech měsících, které zbývají do voleb, do sněmovny nepřinese.

"Předpokládám, že jak bylo deklarováno na dnešní schůzce, budou nadále pokračovat schůze mimořádné, možná budou svolány další. Předpokládám, že i jedna či druhá strana bude pokračovat v obstrukcích," řekl Liška.

"Předvolební divadlo bude pokračovat"

Podle analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka je přes zdánlivou shodu stran, které se dnešní schůzky s premiérem a předsedou sněmovny účastnily, pravděpodobné, že obstrukce ve sněmovně budou nadále pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohled analytika Českého rozhlasu Petra Nováčka

"Co se týká mimořádných schůzí, zítra se koná jedna, ve čtvrtek další a v pátek opět. Je to skvělá příležitost, jak na sebe před volbami upozornit, například i dobrá příležitost pro sociální demokraty a komunisty přicházet se svými návrhy, a i když nebudou přijaty, stále je ohřívat tím, že budou žádat o svolání mimořádných schůzí," poznamenal Nováček.

Jak připomněl, od třetiny března už stejně nebude možné stihnout takové návrhy schválit, i kdyby se je levicové většině ve sněmovně podařilo prosadit. V Senátu má totiž převahu pravice a zákony ještě může vetovat prezident. "Jinými slovy do 15. března nás čeká ještě nějaké to divadelní představení, pak už to bude jen takové domývání," dodal analytik Českého rozhlasu.

Martin Hromádka, Václava Marešová, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme