Křížovky jdou s dobou, stále častěji do nich pronikají moderní slova a pojmy
Autoři křížovek se přizpůsobují moderní době. Luštitelé už nevyplňují jen tradiční slova a zkratky. Třeba označení českých letadel - tedy OK - nebo hrdinu na tři písmena - rek. V moderních křížovkách se už tvůrci ptají například na textový editor word. Nebo na hovorové slovo pro pojem moderní, či nemoderní - in, out.
„Odchod Velké Británie z Evropské unie na 6 - Brexit. Internetová doména na tři - to bude 3x w,“ luští klasickou švédskou křížovku slečna Jitka.
Jak se vám líbí, že do ní máte doplňovat i moderní slova a pojmy?
Myslím, že to je ozvláštnění. Člověk se dozví nové věci - z oblasti počítačů, politiky, co se děje….Jsou tam aktuální mediální hvězdy.
Tvůrci křížovek se při jejich tvorbě přizpůsobují trendům doby, zjistila reportérka Veronika Hlaváčová
Jaké nové pojmy už jste se naučila?
Třeba textový editor word nebo hovorové výrazy - když je člověk trendy, tak je cool.
Křížovky sestavuje se svým týmem třeba Karel Mader z Prahy. Měsíčně jich vytvoří pro noviny, magazíny a časopisy asi tisíc. Dá se říct, že jdou křížovky s dobou?
Snažíme se, abychom měli nejnovější slovníky s nejnovějšími pojmy. Ve slovníku máme 400 tisíc slov. V jedné křížovce je okolo 200 - 300 slov.
Kdy jste do křížovek začali zadávat i ty méně tradiční pojmy?
Už od začátku, čtenáři si stěžovali, když tam bylo příliš mnoho starých výrazů.
Jak vás moderní pojmy napadají? Kde se inspirujete?
Inspirujeme se v novinách, televizi. Prostě to, co slyšíme nového, tak zadáváme do slovníků, abychom je měli podle nejnovějších trendů.
Křížovky jde vytvářet po staru a pak pomocí počítačových systémů. Jak je děláte pro luštitele vy?
My je děláme kombinovaným způsobem. Základem jsou dobré slovníky a počítače používáme, ale určitě to není tak, že by se dobrá křížovka dala udělat pouze na počítači.
Počítačové systémy úplně odmítá pardubický autor křížovek Jiří Zvolánek. Jeden kus tvoří klidně i několik dnů. „Tři hodiny nebo tři dny. Je to jak kdy. Někdy vám to sedne, že vám ta slova lezou z hlavy a krásně se to trefuje. Někdy se dostanete do kouta, že tam je Ř a vedle tvrdé Y…a přestane to jít. Vyměníte jedno slovo… Někdy to ale přestane jít a křížovka jde do koše," říká Zvolánek.
První opravdová křížovka se objevila v amerických novinách v roce 1913.