Číňané ztrácejí znalost znakového písma. Miliony z nich zůstávají negramotní

Čína úspěšně bojuje s negramotností. Číst a psát ale stále neumí desítky milionů obyvatel. Na neznalosti znakového písma má negativní vliv i používání mobilních telefonů. K přečtení novin je v ČLR zapotřebí znát alespoň 1500 znaků, v každodenním životě se pak běžný Číňan může setkat s pěti až deseti tisíci znaky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské znaky

Čínské znaky | Foto: Corel GALLERY

Takové množství ovládá jen ta nejvzdělanější část populace, kompletní slovník pak obsahuje přes 80 tisíc znaků, ovšem celou jednu třetinu představují různé varianty a zastaralá označení.

A k tomu, aby byl člověk označen za gramotného, stačí, když umí napsat a přečíst pouhých 950 znaků. Přesto téměř 55 milionů Číňanů nezvládne ani to.Jde zejména o ženy pocházející z chudších oblastí v centrální a západní části země, dále o farmáře a příslušníky menšin.

Přehrát

00:00 / 00:00

K přečtení novin je v ČLR zapotřebí znát alespoň 1500 znaků, přibližuje obtížnost čínské komunikace Robert Mikoláš

Vláda se proto, v rámci dvanáctiletého plánu snaží jejich počet postupně snižovat, takže zatímco ještě v roce 2000 bylo v Číně téměř 7% negramotných, dnes jich je kolem 4% a do roku 2015 se má jejich počet snížit o 43 milionů.

A nejen kvůli vzdělanosti, ale i udržení národních tradic. Čínské znakové písmo je totiž součástí tisícileté kultury a patří mezi nejstarší dochované písemné soustavy na světě. Existují nálezy z 2. tisíciletí př. n. l., a je nejdéle soustavně používaným písmem vůbec, dnes však obyvatelé nejlidnatější země světa používají jeho zjednodušenou variantu.

I tak ale školám i úřadům vyvstal nový soupeř, mobilní telefony a tablety. Denně si totiž Číňané pošlou více než dvě miliardy esemesek a je jasné, že se je, stejně jako všude jinde na světě, snaží co nejvíce zjednodušit.

Používají tedy různé symboly, zkratky, apod. Nejkreativnější jsou v tomto ohledu studenti středních a vysokých škol, nemluvě o těch, co studují na Západě.

Experti proto bijí na poplach a varují, protože znakové písmo je nadále nepostradatelné nejen pro dosažení potřebného vzdělání, ale hlavně pak pro získání slušného zaměstnání.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme