Jaro trápí alergiky, nejsilnější jsou teď pyly ze stromů
Téměř třetina lidí má důvod bát se jara. Trápí je totiž některé z alergií. Nejhůře jsou na tom začátkem jara pacienti, kteří nesnáší pyly stromů. Je jich asi pět procent. Právě vrcholí sezona lísky a brzy přijdou pyly břízy.
Za posledních deset let v Česku přibylo alergiků asi o polovinu. Důvodem je špatný životní styl nebo málo pohybu. Podle některých lékařů to ale může být také daň za výhody očkování a antibiotik.
Vedle rýmy, slzení očí a zánětů spojivek se alergie také projevuje nesnášenlivostí různých potravin. Podle alergologa Martina Fuchse má každý druhý "pylař" problémy i s nějakou potravinou. Bílkovinu z pylu totiž obsahují i jiné části rostlin.
„U lísky celoročně pozor na lískový oříšek. Omezí se to na ústa, to znamená pálí to v puse, pálí jazyk, oteče patro. Další příklady: bříza, ovocné stromy a tím pádem české ovoce, nebo bříza a mrkev, bříza a brambora, pelyněk a kořenová zelenina, trávy a obilí, které dává mouku. Takže travaři můžou mít problémy s moukou,“ upozorňuje Fuchs.
Asi každý čtvrtý alergik na pyl má i astma. Žádný alergik si navíc nemůže být jistý, že se u něj nerozvine třeba v pozdějším věku.
Ne každá reakce na pyl je však nutně alergií. „Často pozorujeme, že i nealergici reagují na abnormální zvýšení pylu v ovzduší podrážděním dýchacích cest,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.
Po pylech čekají alergiky trávy a obilí, v létě byliny, například pelyněk.