Německo se snaží vypořádat s citlivou otázkou osob třetího pohlaví
Německo rozděluje diskuze na téma, zda zavést úředně takzvané třetí pohlaví pro osoby, které nejsou ani ženou, ani mužem. Spolková vláda požádala etickou komisi, aby se otázkou intersexuálů zabývala. Etická rada rozhodla, že třetí pohlaví skutečně existuje, a udělala první krok, aby takoví lidé nebyli diskriminováni.
Debatu rozpoutala žádost o odškodnění ze strany lidí, kteří jsou na pomyslné škále mezi mužem a ženou někde uprostřed. Dlouhá léta platila v Německu praxe, že se lékaři pomocí hormonů a operací snažili takto narozené děti co nejrychleji zařadit buď do kategorie muž nebo do kategorie žena.
V minulosti byly podobné operace na dětech prováděny v mnoha případech bez souhlasu rodičů. Německá média přinesla v uplynulých dnech celou řadu příběhů, jak tragické dopady měl tento násilný a často nevratný zákrok na pozdější život intersexuálů.
Německá zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová sleduje diskuze na téma třetího pohlaví
Podle rozhodnutí etické rady teď mohou být operace na genitáliích prováděny jen se souhlasem těch, kterých se to týká. Lidé, kteří byli v minulosti operováni proti své vůli, si pak podle rozhodnutí komise zaslouží odškodnění.
Neexistuje statistika, kolika Němců se otázka týká. Komise se opírala o zkušenosti zhruba osmi až deseti tisíc lidí, podle odhadů jich ale může být mnohem víc.
Jasně negativně se k debatám o třetím pohlaví postavili někteří představitelé křesťanských demokratů. Veřejnost je ale obecně rozdělena celou řadou otázek – například zda mají intersexuální děti sportovat s chlapci nebo s dívkami a do kolika let s operativními zákroky čekat.
Citlivé téma intersexuality ale vážně neřeší pouze Německo. Austrálie je například zatím jedinou zemí, která kategorii třetího pohlaví uzákonila.