Šest důvodů pro odvolání ředitele Kubelky. Poškodil důvěryhodnost Prahy, píše Svoboda

  • Radiožurnál získal žádost primátora Bohuslava Svobody (ODS) o souhlas s odvoláním ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky.
  • Svoboda vypočítal šest závažných porušení zákona, kterých se podle něj ředitel v posledních šesti měsících dopustil.
  • Jsou mezi nimi mimořádné odměny pro Kubelkovu asistentku, na které upozornil Radiožurnál, i ředitelovy výroky na jednání zastupitelstva.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka

Ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz
Přehrát

00:00 / 00:00

Šest důvodů pro odvolání ředitele Kubelky. Poškodil důvěryhodnost Prahy, píše Svoboda

Ředitel pražského magistrátu Martin Kubelka nesmí chodit do práce, pražský primátor Bohuslav Svoboda ho v pondělí takzvaně postavil na překážky. Stalo se tak po dvouměsíční vyhrocené debatě, kterou odstartovalo zjištění Radiožurnálu o nestandardně vysokých mimořádných odměnách, které Kubelka udělil své asistentce. 

Minulý pátek navíc Svoboda oficiálně požádal ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) o souhlas s Kubelkovým odvoláním. Ke Kubelkovu konci ve funkci jej totiž potřebuje. V dopise, který si Radiožurnál vyžádal pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím, Svoboda vypočítává šest konkrétních provinění, kterých se podle něj Kubelka dopustil.

Možná překvapivě je hned na prvním místě výtka, která nesouvisí ani s mimořádnými odměnami, ani s parkovacími oprávněními, ani s dalšími Kubelkovými kauzami, o kterých v minulých týdnech psala média.

‚Vidím v tom papalášství.‘ Reportér popsal, jak se v Praze rozdělovaly karty pro parkování zdarma

Číst článek

Ředitel magistrátu hlavního města šéfuje více než dvěma tisícům zaměstnanců, fakticky jde o jednoho z nejmocnějších úředníků v zemi. Z funkce ho může odvolat pouze primátor, a to výhradně se souhlasem ministra vnitra. Odvolání navíc musí zdůvodnit alespoň jedním závažným nebo dvěma méně závažnými porušeními zákonem stanovených povinností, k nimž došlo v posledních šesti měsících.

Svoboda v dopise vyjmenoval šest takových provinění, která jsou podle něj závažná. Kubelka dosud veškerou kritiku odmítal s tím, že žádný předpis neporušil.

Důvod první: jméno

Hned jako první bod Svoboda vyčítá Kubelkovi situaci, ke které paradoxně došlo až 12. prosince na jednání zastupitelstva, a to během emotivní rozpravy o mimořádných statisícových odměnách a městském bytu pro Kubelkovu asistentku.

Ředitel Kubelka na jednání vystoupil, aby svůj postup obhájil. Přidělení městského bytu v centru Prahy pro mladou, bezdětnou asistentku s poměrně krátkou praxí obhajoval mimo jiné tím, že byt v centru není zase tak lukrativní, protože už ho v minulosti odmítla jiná úřednice. Na veřejném jednání zastupitelstva přitom Kubelka pronesl její jméno.

Svoboda vyzval Rakušana, aby zvážil odvolání šéfa magistrátu kvůli kauze mimořádných odměn

Číst článek

„Zveřejnil osobní údaje, konkrétně jméno a příjmení, bývalé zaměstnankyně hlavního města Prahy, a to navzdory tomu, že v rámci rozpravy byli účastníci zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy řádně poučeni, co se rozumí osobním údajem, jakou ochranu požívají osobní údaje a jaké případně hrozí sankce za jejich zveřejnění,“ píše nyní Svoboda Rakušanovi.

Zatímco tedy jméno Kubelkovy asistentky nikdy veřejně nezaznělo, sám Kubelka prozradil jméno jiné úřednice, která dostala jeden z městských bytů. Pro zdůraznění Svoboda v dopise podtrhnul následující větu: „Míra porušení zákonné povinnosti je (tedy) v tomto případě mimořádně vysoká, a to i s přihlédnutím ke způsobu, intenzitě a okolnostem porušení zákonné povinnosti.“

Důvod druhý: odměny

Jako druhé provinění Svoboda uvedl mimořádné odměny z let 2023 a 2024. Kubelka podle Svobody porušil právní předpis, který mu ukládá povinnost zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci.

„Pan ředitel Kubelka nebyl schopen, či ochoten, poskytnout objektivní a konkrétní odůvodnění, proč byla konkrétním zaměstnancům (zejména jeho asistentce) poskytnuta odměna vyšší než dalším zaměstnancům nacházejícím se na srovnatelných pozicích, a pouze se odkázal na legalitu svého jednání. Toto jednání pana ředitele Kubelky lze považovat za závažné porušení jeho zákonných povinností z hlediska zákoníku práce i antidiskriminačního zákona,“ píše se v dopise.

3:11

Odměny 857 tisíc pro asistentku ředitele: Praha čeká na právní analýzu

Číst článek

Důvod třetí: parkování

Další výtkou je rozdávání parkovacích oprávnění, která mají sloužit výhradně členům krizového štábu. Kubelka si čtyři oprávnění vyžádal přímo pro sebe, z toho dvě na auta registrovaná na manželku a jedno pro auto podnikatele Michala Erbena, jak zjistily Seznam Zprávy. Další parkovací oprávnění dostala auta podnikatelů Petra Požárka a Jaroslava Šuvarského, oficiálně si je vyžádali Kubelkovi zástupci Milan Hubka a Tomáš Veselý.

„Z jednání pana ředitele Kubelky je zřejmé, že nadřadil svůj soukromý zájem (zajistit ‚bezplatné‘ parkování v zónách placeného stání v rámci rodiny a pro více vozů současně) nad zájem veřejný,“ vyčítá primátor řediteli magistrátu.

Důvod čtvrtý: mlžení

Dalšího porušení povinností se měl Kubelka dopustit tím, že „nestranně neinformoval“ radní a zastupitele o systému přidělování parkovacích oprávnění poté, co na kauzu upozornila média. Konkrétně Svoboda vyčítá Kubelkovi jeho vystoupení na mimořádném jednání 13. ledna letošního roku.

V lednu se zastupitelé sešli právě kvůli různým Kubelkovým kauzám a debatovalo se mimo jiné o seznamu držitelů parkovacích oprávnění. V tu chvíli ale Kubelka nepřiznal, že oprávnění získala i firemní auta lidí, kteří s krizovým štábem nemají nic společného. Tyto informace později zveřejnily Radiožurnál a Seznam Zprávy.

Ředitel pražského magistrátu dostal na odměnách přes dva miliony. Svoboda zatím nevysvětlil proč

Číst článek

Svoboda v dopisu Rakušanovi neupřesnil, který konkrétní Kubelkův výrok ze 13. ledna považuje za problematický.

Důvod pátý: dělal ostudu

Úředník je ze zákona povinen zdržet se jednání, které by závažným způsobem narušilo důvěryhodnost města. A to právě Kubelka podle Svobody svými kauzami dokázal.

„Jednání pana ředitele Kubelky, které vyplynulo na povrch v posledních měsících roku 2024 a které je popsáno i v tomto návrhu (byť se některé skutky odehrály v době před šesti a více měsíci), zásadně narušuje důvěryhodnost územního samosprávného celku, kterým je hlavní město Praha,“ píše Svoboda.

Důvěru svých občanů teď podle Svobody bude Praha jen těžko získávat. „Způsob, jakým pan ředitel Kubelka komunikoval nejen otázku mimořádných odměn, která byla zcela v jeho působnosti, ale i otázku parkovacích oprávnění do zón placeného stání, považuji za hrubé narušení důvěryhodnosti hlavního města Prahy,“ píše primátor.

Důvod šestý: osočil Hřiba

Podle zákona je úředník povinen zachovávat pravidla slušnosti při úředním jednání. Podle Svobody porušil ředitel tato pravidla na zářijovém jednání zastupitelstva, kde Kubelka prohlásil, že po něm primátorův první náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) požadoval schválení faktur za 3,5 milionu pod pohrůžkou, že jinak Hřib nepodepíše rozpočet města.

„Byl jsem osobně svědkem toho, že pan ředitel Kubelka obvinil mého 1. náměstka z vydírání, což následně nijak nedoložil,“ napsal Svoboda do žádosti o odvolání Kubelky.

3:18

‚Natolik závažné, že to nelze ignorovat.‘ Piráti na magistrátu volají po akci v kauze rekordních odměn

Číst článek

Závěrem primátor žádá ministra o souhlas s odvoláním ředitele. „Z procesní opatrnosti uvádím, že pro případ, že by z vaší strany nebylo výše uvedené jednání ředitele Magistrátu hlavního města Prahy Martina Kubelky shledáno jako porušení zákonem stanovené povinnosti závažným způsobem, pak s ohledem na četnost výše uvedených pochybení navrhuji, aby tato jednání byla posouzena jako méně závažná porušení zákonem stanovené povinnosti,“ dodává na konci dopisu primátor.

Dříve ho hájil

V prosinci 2024 po zveřejnění informace o odměnách pro Kubelkovu asistentku Svoboda zprvu ředitele hájil. Za minulý rok mu udělil mimořádné odměny celkem 2,2 milionu korun, tedy o milion více než v předešlém roce. Na konci letošního ledna po zveřejnění dalších informací o Kubelkově působení na magistrátu ale primátor oznámil, že oslovil ministra Rakušana, aby zvážil Kubelkovo odvolání. A následně ho i formálně požádal o vyjádření souhlasu.

Ministerstvo vnitra na dotaz Radiožurnálu uvedlo, že rychlost dalšího postupu bude záležet na spolupráci s magistrátem.

„Vzhledem k procesu přezkumu uváděných skutečností ze strany ministerstva bude datum vydání stanoviska záviset také na komunikaci Magistrátu hl. m. Prahy,“ napsala Radiožurnálu mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Radiožurnál oslovil ředitele Kubelku s žádostí o vyjádření ke konkrétním důvodům, pro které ho primátor Svoboda chce odvolat z funkce. Kubelka odpověděl, že se vyjádří později.

Vojtěch Gavriněv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme