Jednat s USA by bylo nerozvážné, říká vůdce Íránu. Nelíbí se mu Trumpův výrok o jaderných zbraních
Írán by neměl vyjednávat s vládou amerického prezidenta Donalda Trumpa. V Teheránu to v pátek řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, podle něhož předchozí zkušenost s Trumpem ukázala, že jednat se Spojenými státy by bylo nerozvážné, píše agentura AFP. Íránský prezident tím podle ní poukázal na jadernou dohodu uzavřenou v roce 2015 mezi Íránem a několika zeměmi včetně USA, od níž Trump o tři roky později odstoupil.
Trump, který se v lednu vrátil do Bílého domu, tento týden řekl, že Írán nesmí získat jadernou zbraň a že by chtěl s Teheránem dojednat novou jadernou dohodu, připomíná agentura AP.
Zatykač na Netanjahua nestačí, zaslouží si trest smrti, prohlásil íránský vůdce Chameneí
Číst článek
V úterý přitom Trump podepsal memorandum obnovující tvrdou politiku Spojených států vůči Íránu s cílem zabránit mu ve vývoji jaderné zbraně. Při podpisu řekl, že Írán nesmí získat jadernou zbraň a že doufá, že bude s Teheránem možné uzavřít dohodu. Chameneí v pátek řekl, že přestože Írán v minulosti v mnohém ustoupil a jadernou dohodu podepsal, Trump ji posléze „roztrhal“.
Varoval zároveň, že Írán recipročně odpoví na americké výhrůžky či možné útoky. „Jestliže nám budou vyhrožovat, budeme jim také vyhrožovat. Jestliže ohrozí naši bezpečnost, bez váhání ohrozíme jejich bezpečnost,“ řekl Chameneí před stovkami důstojníků vojenského letectva.
Jestli má Írán atomovku, ví jen Alláh. Nastala by renesance jaderných zbraní, upozorňuje expert
Číst článek
Chameneí považuje vyjednávání se Spojenými státy za nemoudré a nečestné. Podle jeho názoru takové jednání nemůže vyřešit íránské problémy. Agentura AP však upozorňuje, že přímý zákaz vyjednávání nevydal.
V roce 2015 Írán podepsal se Spojenými státy, EU, Británií, Francií, Německem, Ruskem a Čínou dohodu, známou pod zkratkou JCPOA, v níž souhlasil s kontrolami Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve svých jaderných zařízeních. Úmluva měla zpomalit íránský jaderný program výměnou za zrušení protiíránských sankcí.
Po odstoupení USA od dohody za vlády prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018 a opětovném uvalení sankcí na Írán přestal Teherán dohodu dodržovat. Začal obohacovat uran na 60 procent čistoty a omezil inspekce MAAE.