V Itálii se nebezpečně šíří ibis posvátný. Za dvacet let se z páru rozmnožilo 10 tisíc kusů, vyplývá ze studie
Boloňa, Modena a hlavně Ferrara – ve všech těchto italských městech hnízdí čím dál víc ibisů posvátných. Problém je v tom, že v Evropě nemá tento původně africký pták co dělat, protože jako zavlečený, invazní druh ohrožuje místní ekosystémy. Toho se bojí italští ornitologové, podle kterých se ibis šíří na severu Itálie „jako požár“.
Odhadem se jedná o desítky tisíc ibisů, listu La Reppublica to řekl ornitolog Andrea Ravagnani z Ornitologického svazu regionu Emilia-Romagna.
Bobři ušetřili státní kase miliony na revitalizaci řeky Klabavy. V Brdech vytvořili hráze a mokřad
Číst článek
Problém je, že ibis posvátný je velmi přizpůsobivý a velmi plodný, takže na počátku možná byli ptáci, kteří se do Itálie dostali z Francie, ale taky mohli pocházet ze zoo Le Cornelle v Lombardii, protože tam je ještě před časem nechávali létat volně.
Pokud jde o plodnost ibisů, tak server EuroNews cituje čtyři roky starou studii z časopisu Nature. Podle ní byl na počátku té současné „záplavy ibisů“ pouze jediný pár, který v roce 1989 zaznamenali v severozápadní Itálii. O dvacet let později už tam zdokumentovali víc než 10 tisíc ibisů – zřejmě z tohoto jediného páru.
Ibis posvátný se živí hmyzem, obojživelníky, ale taky vajíčky a mláďaty jiných ptáků, hlavně volavek a rybáků, takže tím ohrožuje přežití místních druhů – proto je invazní druh. Ibis posvátný je už devět let na evropském seznamu invazních druhů. V Itálii se zabydluje i kvůli změnám klimatu.
Tučňáky a ploutvonožce v Atlantiku ohrožuje blížící se obří ledovec. Je dvakrát větší než Londýn
Číst článek
Tenhle bíločerný skoro 70centimetrový pták hnízdí ve velkých koloniích na stromech i na zemi. Obvykle je tichý, občas ale zaskřehotá.
S ibisy mají problém i v jiných zemích, třeba ve Francii. Tam v jedné zoo v Bretani měli ibisy, které také nechali volně létat – ti pak v 80. a 90. letech založili populaci na francouzském pobřeží Atlantiku.
V poslední době Francouzi jejich počet omezovali, ale zbavit se jich nedokážou. Zato Španělsko má k ibisům posvátným nekompromisní přístup. Všechny je zlikvidovali, a když k nim nějaký přiletí z Francie, tak je střílí.
Staří Egypťané přitom ibisy posvátné uctívali jako ztělesnění boha moudrosti Thovta. Dokonce se zachovalo značné množství mumií ibisů. Dnes žijí hlavně jižněji v Africe a Asii, v Iráku a Jemenu.